19.10.14 Štěně

5 rad, jak se dobře postarat o štěně

Mít doma malé štěňátko je splněný sen mnoha dětí. Zvíře s sebou ale kromě roztomilosti a radosti přináší i hodně starostí a povinností. Sepsali jsme pro vás praktické rady, které soužití s čtyřnohým členem domácnosti usnadní.

Najděte mu místo

Již od začátku by měl pejsek vědět, kde má svůj pelíšek. Pes potřebuje v bytě své místo, vyberte mu takové, kde není průvan, příliš zima nebo teplo a pes z něj bude mít přehled o dění v domácnosti, např. v kuchyni. Pokud nechcete spát se psem v posteli, nedovolte mu to hned na začátku, jinak si na to zvykne a těžko ho to budete později odnaučovat.

Jak zabránit loužičkám

Čistotnost patří k přirozeným projevům psa, takže si vykonání potřeby nechává až na ven. Malá štěňátka ale tento smysl nemají úplně vyvinutý. S počůranou podlahou je potřeba se ze začátku smířit. Vyhraďte štěněti místo, nejlépe v předsíni, kam dáte plínky a vždy když uvidíte, že pes chce udělat loužičku, tak ho tam přeneste. Ze začátku choďte s pejskem cca každé dvě hodiny ven (pravidelně po jídle, po hraní, ráno, před spaním…). Pokaždé, když vykoná potřebu, ho chvalte a odměňte.

Jaké vybrat krmivo

U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. „Důležité je, aby krmivo pro štěně mělo optimální množství bílkovin - aby nerostlo moc rychle nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27%, u menší plemen okolo 30%. „Podstatné je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý odborník na psí výživu.

Rituály

Psa krmte pravidelně ve stejný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2-3x denně a u dospěláků 2x denně. „Zásadní je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle chvilku klid. Aby nedošlo k torzi (přetočení) žaludku,“ dodává Martin Pučálka. Pejska při jídle nikdy nerušte. Misku s krmením mu také nenechávejte delší dobu než půl hodiny. To, co nesní, odneste. Naučíte ho tak dojídat. Samozřejmostí je dostatek čerstvé vody.

Výcvik

Již od šestého týdne je štěně připravené začínat s jednoduchým výcvikem. To, co zanedbáte ve štěněcím věku, se vám pak ve starším věku vrátí v podobě výchovných problémů. Pro začátek začněte se základními povely, jako je sedni, lehni, a přivolání. Základem je štěně vždy pochválit pamlskem. Nikdy mu nedávejte pamlsky jen tak bez důvodu, pouze když provede dobře určený povel. Cvičení nikdy časově nepřehánějte, pro pejska to stále musí být hra. Jakmile vidíte, že ztrácí zájem, přestaňte s výcvikem. Důležité je, aby vždy povel dokončil.