15.08.10 Život s kočkou

Denní režim koček

Kočky jsou nesrovnatelné ve způsobu, jakým zacházejí s časem. Umějí reagovat velmi přesně, rychle a jistě, když je třeba – na lovu, na útěku, v boji nebo při hře – ovšem stejně tak umí být zcela „pohodářské“, zabrané do sebe a zasněné.

 

Pro každou kočku je velmi důležité, aby mohla investovat dostatek času do odpočinkových aktivit.

Z osmi nebo devíti hodin, které normálně každý den netráví spánkem nebo podřimováním, je v závislosti na věku vysoce aktivní nanejvýš jednu až dvě hodiny: to si hraje nebo loví.

Přijímáním potravy neztrácí moc času a také na toaletu chodí průběžně. Na vydatnou tělesnou péči potřebuje asi tři až čtyři hodiny rozdělené do několika kratších či delších úseků. Tato doba se zdá být dlouhá, ale taková kočičí očista má mnoho společného s akrobacií. Sice má jazýček a zuby neustále k dispozici, ale do všech míst se dostane jen v případě, že provádí zároveň i strečink. To je nutné, aby její tělo mohlo správně „pracovat“, aby měla čistou srst, aby všechny klouby, šlachy a svaly byly funkční a aby i všechny smyslové chloupky byly v naprostém pořádku.

Ovšem nepleťte si kočičí „očistu“ s  přeskokovým chováním, kdy se kočka v konfliktní nebo napjaté situaci chce uklidnit a krátce si olízne srst na hrudi nebo na bocích. To totiž nemá nic společného se skutečnou tělesnou péčí.

„Producírování se“, procházky, prohlídky a sledování okolí patří k věcem, které kočka provádí, když je vzhůru. Touto činností tráví denně jednu až dvě hodiny. Obhlíží přitom svůj revír, kontroluje a obnovuje své pachové stopy, brousí si drápky a prohlíží s své území.

 

Bdělost

Kočka nespí celých 15 až 16 hodin v kuse. Aktivní je spíše večer a v noci, protože právě touto dobou se pohybují po zemi zvířata, která loví, a také zvuky z okolního prostředí jsou tišší.

A jak zatraktivnit kočce bytové prostředí? Když se může pohybovat po bytě v různých výškách, pak se nebude nikdy nudit. Vždy se ně některém místě trochu prospí, jednou nahoře v nějaké skrýši, jindy na okenní římse na sluníčku, pak zase dá několik strýčinkových cviků, projde se, vykoukne z okna, bude se chvíli věnovat očistě nebo si krátce pohraje. Přirozený kočičí rytmus se vyznačuje noční aktivitou, a proto bude i vaší číče vyhovovat, když se jí budete věnovat převážně večer. V tu dobu si bude nejvíc užívat vaší společnosti. Kočky jsou však natolik přizpůsobivé, že se mohou většině svých aktivit věnovat i přes den, když jsou jejich páníčci doma, a pak spí delší dobu v noci.

 

Místečka pro bytové kočky:

 

Aktivní fáze: okenní římsy, vyhlídkové plochy na škrabadle, police, skříně

Odpočinková fáze: otevřená a uzavřená doupata, koše, krabice nebo výklenky, odpočívadla

 

Čerpáno z knihy Bydlíme s kočkou, prakticky, příjemně, vkusně, Götz Eva–Maria, GRADA, www.grada.cz