30.08.10 Výživa

Dietní strava

Jestliže má váš pes průjem, měli byste jeho zdravotní stav konzultovat s veterinářem. Hlavně u štěňat to může signalizovat závažné onemocnění. Ve většině případů však lékař diagnostikuje pouze podráždění žaludku a střev, což je většinou následek nějaké dietní chyby.

 

I když je trávicí soustava psů vesměs odolná, může se stát, že si občas „zkazí žaludek“. Někteří psi jsou rození žrouti a zhltnou vše, co na procházce najdou (zbytky jídla, odpadky, kosti, mršiny) a navrch to zapijí vodou z kaluže. Jiní naopak v zimě nadšeně ochutnávají sníh a jsou tak horkými kandidáty na „sněhovou gastritidu“. Přinášíme vám pár tipů, jak překonat zažívací problémy svého čtyřnohého mazlíčka (pro jistotu však jeho zdravotní stav konzultujte i s veterinářem). Kromě dietní chyby může být průjem způsoben také stresem.

Dospělému, jinak zdravému psovi nasaďte 24 hodinovou hladovku. Pokud to nebude stačit, doporučuje se podávat na přechodnou dobu dietní stravu. Kromě komerčně vyráběných krmiv pro trávicí obtíže můžete psovi podávat domácí dietní krmivo. Během akutního onemocnění žaludku a střev by mělo být lehce stravitelné, s nízkým obsahem tuků a balastních látek. Jako zdroj bílkovin lze doporučit libové kuřecí maso. Jako obměnu můžete psovi nabídnout sýr cottage. Vhodným zdrojem sacharidů jsou vařená rýže nebo vařené brambory. Poměr proteinů a sacharidů by měl být 1:2.

Během dne krmte psa raději větším počtem malých porcí než jednou velkou. Z hlediska úspory času je výhodnější připravit si denní krmnou dávku najednou a pak ji uchovávat lednici. Krmivo podávejte v pokojové teplotě.

Veterinář vám nejspíš navíc předepíše roztok elektrolytu, který se přidává do pitné vody (tím se vyhnete případné ztrátě minerálů). Během diety psovi nepodávejte jakékoliv jiné potraviny. Zakázané jsou především tučná a sladká jídla. Jakmile se trávení zreguluje, začněte do dietní stravy postupně přimíchávat obvyklé krmivo. Jedním z účinných pomocníků proti průjmu na cestách i doma jsou tablety Dia dog. Obsahují přírodní látky, které regulují zažívání, uklidňují podrážděnou sliznici a váží bakterie, toxiny a další škodliviny. Zároveň podporují růst přirozené střevní mikroflóry. Z preparátů používaných v humánní medicíně se osvědčila také Smecta nebo živočišné uhlí.

 

Nadýmání

Páchnoucí plyny bývají často upozorněním, že pes nemůže stravu optimálně strávit. Nadýmání způsobují například luštěniny (včetně soji, kterou obsahují i některé granule superpremiového označení), laktóza (mléčný cukr obsažený například v mléce či tvarohu), živočišná vaziva apod. Tyto suroviny však obsahují i hotová krmiva, proto může být pes nadmutý i po granulích. Pokud po některé značce obzvlášť „prdí“, je vhodné vyměnit ji za jinou. Mezi další nadýmavé položky patří například různé sušené pochoutky (vzpomínám, že moje fenka byla nejvíc „uprděná“ poté, co snědla celý sušený kravský mulec), zelenina, zeleninové vývary s granulemi, které v létě rychle kvasí aj.

Naopak mezi snadno stravitelné potraviny patří maso (obzvlášť kuřecí nebo jehněčí) v kombinaci s rýží.

 

Zácpa

Její příčinou bývají ve většině případů především kosti nebo mnoho vlákniny spojené s nedostatkem tekutin. Zkuste dát psovi projímavé potraviny: například klasickou krmnou dávku zakapejte olivovým olejem (množství přizpůsobte velikosti psa). Zkusit můžete také mléčné výrobky, kousek banánu, případně sušené meruňky. Někteří chovatelé doporučují čerstvá játra (z hlediska eliminace potenciálního rizika parazitické nákazy, je lepší maso alespoň 48h přemrazit). Obecná zásada je však jasná: Zácpu nepodceňujte a raději se poraďte s veterinářem. Neléčená zácpa se může lehce zhoršit…

Zdroj: Anna Laukner, Pes – správné krmení, jednoduše, chutně, zdravě, vydalo nakladatelství Grada