07.09.14 Výživa

I psi trpí alergií

Alergie je civilizační choroba, která nepostihuje pouze lidi, ale patří k častým onemocněním i u našich domácích mazlíčků. Uvádí se, že nejrůznější formy alergií postihují až 30 % psů. I když není stoprocentně léčitelná, vhodnou stravou a péčí lze zmírnit její příznaky.

 

Může se objevit po požití nevhodných průmyslových krmiv, nebo nastane po bleším kousnutí tzv. FBH = flea bite hypersenzitivity. Ale i u psů může alergii způsobovat v podstatě skoro všechno, stejně jako u lidí. Mezi nejčastější příznaky alergie patří časté škrábání, zanícená kůže, ekzémy v okolí análních žlázek, zarudlé ušní boltce a zvracení.

 

Pozor na obilniny

„Lidé si velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se ale jedná o alergii na určitou složku, která je v nich obsažená. Statistka ukazuje, že touto alergii trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním," říká Martin Pučálka, odborník na psí výživu. Důvodem potravinové alergie je citlivost na některou ze složek granulí, například obiloviny, které obsahují lepek (např. pšenice), nebo soju, případně na chemické konzervanty typu BHA, BHT, sorban draselný atd. Důležité je také vědět, že alergie se může projevit až po dvou letech konzumace nevhodných granulí. Podstatné je proto krmit psa kvalitní stravou již od štěněte. Kvalitní granule neobsahují suroviny, které spouštějí časté alergie. „Zároveň se většinou jedná o "jednodušší" receptury, které jsou postaveny na jednom druhu bílkovin. Určitě je dobré vybírat granule, kde je obsaženo jehněčí maso, losos, případně krůta nebo zvěřina. V případě problémových psů je lepší vyhnout se kuřecímu masu," dodává Martin Pučálka.

 

Kromě hypoalergenní stravy je vhodné u citlivých psů používat také hypoalergenní šampony a kosmetiku, která má zklidňující účinky. Vhodné jsou také jako doplňky stravy a podpůrné oleje. Co se týče plemenné predispozice, alergie často postihuje jezevčíky, kokršpaněly, jorkšíry, pudly a bulteriéry.