08.09.07 Plemena

Italský chrtík

Historie

Italský chrtík je potomkem jednoho z nejstarších plemen psů vůbec greyhounda. Avšak nemáme sice záznamy jak a kde došlo k miniaturizaci greyhounda. Každopádně se jedná o velmi staré plemeno, které bylo odpočatou šlechtěno výhradně k funkci společenské. Jeho podobizny, respektive podobizny jeho předků, bychom mohli najít již na hrobkách egyptských faraonů. Našli bychom dlouhou řadu jmen významných panovníků a vysoce postavených šlechticů, kteří propadli kouzlu tohoto drobného chrtíka. Svou největší expanzi po Evropě zažilo plemeno v době renesance. Ke konci 19. století vedla miniaturizace již skoro k ohrožení zdraví plemene. Ovšem hrstka chovatelů přispěla k návratu silnější podoby.

Využití a povaha

Jedna se o malé spíše rezervované plemeno, které plní funkci společenského psíka. Zdrženlivá, něžná, ovladatelná povaha je pro něj charakteristická. Italský chrtík je velmi fixovaný na svého pána a změnu majitele nese těžce. Pro chrty je typická určitá odtažitost čizdrženlivost, pokud se ale překlene jistá hranice jsou ideálními společníky.

Vzhled

Jedná se drobného krátkosrstého psíka. Jeho tělo nám připomíná miniaturní zmenšeninu greyhounda. Srst je jednobarevná černá, šedá, břidlicová, žlutá (italsky: izabel), ve všech možných odstínech. Bílá se toleruje pouze na hrudi a tlapkách. U psa i feny by se měla velikost pohybovat v rozmezí 32 - 38 cm, váha by neměla překročit 5 kg.

Péče

Vyžaduje citlivý a jemný přístup. Plemeno je již od pohledu velmi citlivé. Má rád hodně pohybu, ale v našich končinách se nesmí se nechávat celoročně venku. Na procházky v chladném období j dobré pořídit obleček či přikrývku,které jej bude chránit před chladem. Italský chrtík je dobře znám svou obdivuhodnou čistotou. Tento psík miluje pohodlí. Je ideálním psím společníkem pro městské prostředí.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Stříbrný potok