28.10.14 Výživa

Jak si poradit s nadváhou?

Nadváha nebo dokonce obezita není jen problémem lidí, čím dál častěji se týká i domácích mazlíčků. Na vině je jednak to, že majitelé často nemají čas a chuť vyrazit se psem na dlouhou procházku, jednak také přilepšování kousky lidského jídla pod heslem: „ať z toho života taky něco má.“

 

Jak rozpoznat nadváhu? U většiny plemen standard říká, v jakém rozmezí by se měla hmotnost pohybovat. U psů platí, že pokud jim můžete rukou nahmatat poslední dvě žebra, jsou v dobré kondici. „Jestliže máte doma pejska v letech a zdá se vám, že v poslední době rapidně přibral a přitom jí pořád stejně, doporučuji před zavedením dietního režimu kontrolu u veterinárního lékaře. Pes sice může nějaká kila nabrat, ale mohlo by se také jednat o „zavodňování“, kdy mohou dieta a pohyb spíše ublížit, než pomoci,“ radí Martin Pučálka, odborník na výživu psů.

Ohrožené srdce i ledviny

Vašemu psovi je jedno, jestli má nějaké to kilo navíc, nebo ne. Bohužel nadbytečná kila s sebou nesou zdravotní problémy. Čím více kil, tím větší zátěž pro pohybový aparát, pes pak nemá chuť k pohybu, spíše leží a po větší námaze ho bolí klouby. Nadváha a následná obezita však souvisí i s dalšími zdravotními problémy. Srdce, játra, ledviny a mnohé další orgány jsou přetěžovány.

Zrádné krmení od stolu

Nejúčinnější je u pejska s nadváhou nastolit dietu a celkově změnit životní styl. Před tím, než mu začnete dávat méně granulí nebo kupovat granule light, si položte otázku, zda mu „přilepšujete“ od stolu a kolik odměn za den dostane. Vždy nejprve překonejte jeho smutné oči a nedávejte mu kousky lidského jídla. Pak je na řadě redukce odměn ve formě psích pamlsků. Odměňujte opravdu za věci, které pro něj jsou výjimečné, a kdy se zachoval vzorně. Vybírejte zdravější a dietnější varianty pamlsků.

Pohyb je důležitý

Jestliže úspěšně zvládáte pomyslné první dva body týkající se mlsání a krmení, pak je na řadě třetí a stejně důležitý. Zapojení pohybu. U psa, jenž většinu dne trávil na gauči a veškerý pohyb, který vykonal, byla cesta k misce a zpět na gauč, rozhodně neordinujte ihned přespolní běh. Spíše volte postupně se prodlužující procházky v mírném tempu.

Granule light

„Pokud po měsíci snahy neuvidíte žádný výsledek, zkuste vyměnit granule pro dospělé psy za recepturu s označením light. Spousta značek obsahuje light granule ve své produktové řadě, takže obvykle nebudete muset měnit recepturu nebo oblíbenou značku granulí. Pouze vašemu psovi dáte stejně kvalitní granule s nižším počtem kalorií,“ dodává Martin Pučálka.