17.11.10 Život s kočkou

Každodenní očista

Kočky jsou od přírody čistotné, proto je pro ně důkladné olizování srstí a tlapek velmi důležité. Dokonce bylo zjištěno, že tím stráví třetinu až polovinu bdělého stavu.

Jistě jste si všimli, že má kočka drsný jazýček. A proč je tak hrubý? Je tvořen zpětně směřovanými papilami, které slouží k seškrabování potravy a k důkladné očistě srsti. Díky ohebnosti se kočky dokážou olízat téměř na všech místech těla včetně středu zad, drsný jazýček jim při tom slouží jako hřeben.

 

Trichobezoáry

Je samozřejmé, že během očisty se mnoho chlupů uvolní a kočka je spolkne. Ačkoli je kočičí trávicí systém částečně uzpůsoben k trávení chlupů, je to pro některé kočky obtížnější než pro jiné. Chlupy částečně vyjdou z těla ven s výkaly, ale určité množství jich zůstává v žaludku. Pokud se jich tam nahromadí více, tělo si samo pomůže jejich vyzvracením. Vlastně se tím žaludek vyčistí. Dávicí reflex pomáhá kočkám vyvolat například požírání trávy. Proto je vhodné, aby bytové kočky měly doma k dispozici malý květináček s trávou, kterou si budou moci dle libosti okusovat. U dlouhosrstých koček vznikají trichobezoáry (smotky chlupů) více, obzvláště v období línání. Tyto nestrávené chuchvalce mohou způsobit zdravotní obtíže. V lepším případě je kočka vyvrhne, v horším postupně vytvářejí velmi tvrdou až kamenitou strukturu. Smotky chlupů pak brání ve střevech prostupu potravy a velmi často dochází až k jejich ucpání, což je potenciálně životu nebezpečný stav a vyžaduje léčbu (projímadla až chirurgický zákrok). Trichobezoáry jsou obvykle dlouhé okolo 2,5 cm, ale mohou narůst až do délky 12 cm. Koťata a mladé kočky je vytvářejí méně často než starší kočky, které mají tendenci více  se olizovat. Jestliže je kočka zvrací 1x  za 1-2 týdny, je to normální, ale pokud se tak děje častěji, smotky chlupů  jsou větší nebo je pro kočku obtížnější je vydávit, kontaktujte veterináře.

A jaká je prevence? Každodenní kartáčování a česání! Například srst perských koček vyžaduje zvláště důkladnou péči. Kromě toho můžete kočce podávat speciální pastu, jež usnadňuje průchod spolykaných chlupů trávicím traktem. Pasta pokryje spolknuté chlupy klouzavou vrstvičkou rybího tuku, takže nedráždí ke zvracení. Tyto ochucené přípravky kočkám většinou velmi chutnají, takže je berou spíše jako pamlsek než jako nutné zlo. Další prevencí je podávat krmení, které svým složením napomáhá snižovat tvorbu trichobezoárů. Výrobci granulí většinou označují tyto řadu jako Hairball (s obsahem látek jako v pastách). Existují i pamlsky pro kočky, které také obsahují látky pro snížení tvorby trichobezoárů – např. různé polštářky. Příznaky výskytu trichobezoárů v zažívacím traktu jsou zejména zvracení, problémy se stolicí a nadýmání, nechutenství, pozvolná ztráta hmotnosti apod.

 

Teploučko

Kočičí jazyk plní nejen funkci „vyčesávací“, ale slouží také jako výborná mycí houba. Papily také udrží mnoho slin, což je důležité i pro termoregulaci. Kočky mají totiž potní žlázy umístěné jen na určitých omezených místech – například na tlapkách. Proto v horkých letních dnech kompenzují absenci pocení používáním jazyka k roztírání slin, což zvyšuje ochlazování. Naopak v chladných dnech se pomocí česání načechrává srst, která funguje jako výborná izolace.

 

Fuj, smrdím člověčinou!

Další funkcí olizování je roztírání vlastního pachu po celém kožíšku. Stejně tak slouží i k shromažďování informací o věcech, s nimiž přišla kočka do kontaktu. Všimli jste si, že mnoho koček se schválně ostentativně olizuje poté, co si je vezmete do náruče? Chtějí si totiž obnovit na kožíšku svůj vlastní pach.

-vr-

Použité zdroje informací: Roger Tabor, 100 způsobů, jak rozumět vaší kočce, Mladá fronta