19.09.10 Zdraví a nemoci

Když čeká mladé...

Rozpoznat, jestli bylo krytí úspěšné, není úplně jednoduché. Spolehlivě vám odpoví až veterinář po ultrazvukovém vyšetření. To se provádí nejdříve po 25. dni od (předpokládaného) páření.

 

Kočka je březí 56 až 65 dní. Průměrně jsou ve vrhu čtyři koťata, ale větší kočky mívají koťat více. V kočičím těle uzrává a je oplozeno více vajíček, než se narodí mláďat, některé zárodky však v raných stádiích březosti odumírají a vstřebávají se. Tento jev je u koček zcela běžný, a proto nemá pro zvíře žádné následky.

Koťata narozená před 58. dnem březosti bývají mrtvá nebo velmi slabá a ta, která se narodí za více jak 71 dní, bývají abnormálně velká a obvykle se rovněž rodí mrtvá. Velká a pozdě se rodící koťata mohou kočce způsobovat problémy, proto pokud od páření uplynulo již 71 dní a kočka nejeví známky blížícího se porodu, poraďte se s veterinářem. Jestliže máte kočku s volným přístupem ven a zabřezla s neznámým kocourem, bude se vám termín porodu odhadovat hůře. S porodem počítejte asi za 6 týdnů po prvním zarudnutí struků. Starší kočky mají ve vrhu méně koťat a koncem svého života rodí obvykle jediné, často velké kotě. Porod u nich někdy může být komplikovaný.

 Údajně nejpočetnější přeživší vrh koťat se narodil perské kočce v roce 1974 ve Wellingtonu v Jižní Africe. Koťat bylo rekordních 14.

Ideální velikost vrhu jsou tři až čtyři koťata, protože jim jejich matka může poskytnut všechnu potřebnou péči. Některé kočky totiž bez pomoci nedokážou odchovat pět a více koťat.

 

Známky březosti

Pokud bylo páření úspěšné, kočka nepřijde znovu do říje. Při neúspěšné páření se říje za 2-3 týdny opakuje. Ovšem nenechte se zmást, někdy i březí kočky vykazují projevy říje… A co tedy na březí kočce můžete pozorovat? Mnoho zvířat má velmi brzo po nakrytí větší chuť k jídlu a hodně spí. Některé trpí i ranní nevolností. Ovšem spolehlivějším ukazatelem je zrůžovění struků, což můžeme pozorovat okolo třetího týdne březosti. Zvětšování břicha se projeví mezi 5.-6.týdnem březosti. V této době má kočka také větší hlad a dožaduje se větších porcí. K ověření březosti je tato doba nejvhodnější. Plod má velikost vlašského ořechu a pro veterináře by neměl být problém pomocí ultrazvuku určit i počet koťat. Hmotnost kočky se zvýší o 1 až 2 kg podle počtu koťat a plemene. Jistě zpozorujete i změny v chování, kdy se kočka začne chovat víc „mateřsky“. Zklidní se a začne se vyhýbat velkým skokům a šplhání. Ke konci březosti potřebuje více potravy, kterou je vhodné rozdělit do několika menších porcí. Dbejte na to, aby dostávala dostatečné množství bílkovin, minerálních látek (především vápníku) a vitaminů. Pokud si nevíte se sestavováním vyvážené krmné dávky rady, raději zvolte kvalitní kompletní krmivo pro koťata a březí a kojící kočky.

Jak se připravit na porod? Nastudujte literaturu nebo články na internetu a poraďte se s veterinářem. O porodu si můžete přečíst například zde. V pokročilé fázi březosti může tlak zvětšující se dělohy s rostoucími koťaty způsobit kočce zácpu. V takovém případě vmíchejte do potravy několik kapek oleje. Kočce včas připravte porodní bednu a umístěte ji na teplé a klidné místo. Několik dní před porodem nepouštějte kočku ven, protože by mohla koťata přivést na svět v úkrytu, který pro vás nebude přístupný. Zajistěte si kontakt na blízkého veterináře, který by vám mohl v případě komplikací pomoci i mimo ordinační hodiny.

 

Trocha čísel:

Březost trvá asi 9 týdnů.

Počet vrhů za rok: 2-3, většinou na jaře a na podzim

Počet mláďat ve vrhu: průměrně 3-6, ale může jich být též 8, nebo jen 1.

Porodní váha koťat: 90-140 g, liší se podle plemene

Otevření očí: za 7-12 dní

Pevná strava: od 4. až 5. týdne života

Odstavní: po 8 až 12 týdnech

 

Zdroje:

David Taylor: Velká kniha o kočkách, vydalo nakladatelství Gemini

Brigit Gollman: Kočka - sebevědomá chytrá, hravá, vydalo nakladatelství Grada