24.04.11 Život s kočkou

Kočka závislačka

Stejně jako psi mohou i kočky být vtíravé a přímo závislé na svém páníčkovi. Většinou je taková kočka plachá a před cizími lidmi se chová nervózně, ale samozřejmě existují i výjimky.

 

Závislá kočka vyhledává stále lidský kontakt, často mňouká, aby se pomazlila, každou chvíli se dožaduje vaší pozornosti. Návštěvy a cizí lidi nemívá moc v lásce. Naštěstí většinou dokáže přijmout i ostatní členy rodiny, ovšem s nově příchozími (např. nový partner) to občas bývá horší, protože pak často žárlí a může se rozvinout nějaké forma nežádoucího chování (agrese, protestní močení aj.). Více o žárlivosti se můžete dočíst zde.

 

Původ chování

A co vlastně způsobuje závislost? Toto chování má svůj původ již v koťecím období. Z mláděte spíše vyroste nervózní kočka závislá na majiteli, pokud je kotě malé (menší velikost než je průměr ve vrhu), je odebráno matce příliš brzy - někdy dokonce ještě před odstavením – a je zanedbaná socializace. Kotě by mělo odejít do nového domova až ve stáří 13. týdnů. Dalším důvodem může být i to, že v prvních týdnech života nebylo vůbec zvyklé na lidi. Kotě by mělo vyrůstat v prostředí plném podnětů, mezi sourozenci a v kontaktu s člověkem. Z mláděte, které není zvyklé na lidskou přítomnost a dotek, vyroste plachá a stresovaná kočka, která se bojí lidí. Bylo také zjištěno, že koťata, která chovala a hladila více než jedna osoba, v pozdějším věku lépe přijímala cizí lidi než jedinci, které brávala do ruky jen jedna osoba. Také je zřejmé, že dispozice k nervozitě u mláďat může ovlivnit i matčina povaha. Nezkušená a málo psychicky odolná matka produkuje další generaci ustrašených a nervózních koček…

 

Jak se to projevuje?

Kočka závislačka bude velmi často sedět své milované osobě na klíně nebo bude alespoň někde poblíž. Bude ji „masírovat“ tlapkami (tzv. mléčný krok), bude se o ni stále otírat (vlastně si ji tím značkuje – na hlavě se nacházejí pachové žlázy). Někdy se otírá i majitelovy osobní věci a předměty, které se nacházejí v jeho blízkosti. Kočka závislačka se může projevovat i depresivně, pokud odjedete na dovolenou a dáte ji na hlídání přátelům nebo dokonce do kočičího hotelu. Kočka v „depresi“ pak bude odmítat potravu, a tím pádem bude i hubnout. Mnohem lepším řešením je nechat ji doma ve svém teritoriu s tím, že za ní bude jen někdo docházet kvůli krmení a čištění toalety.

 

Schovávání v úkrytu

Introvertní kočky závislé na majiteli se projevují i tím, že zalezou pod postel nebo za skříň, když přijde nějaká návštěva. S vyděšeným pohledem sledují, co se děje v místnosti a doufají, že nevítaní hosté brzy odejdou a nevšimnou si jí. Najíst se, napít či navštívit toaletu si dojde až v okamžiku, kdy usoudí, že je „čistý vzduch“. Pokud je kočka navíc plachá, vyděsí ji každý hlasitější zvuk. Taková číča jistě ocení bezpečný pelíšek krytý ze všech stran, který bude umístěný na klidném místě. Velmi důležité je návštěvy upozornit, aby si kočky nevšímaly. To nejhorší, co můžete udělat, je násilím ji tahat ze svého úkrytu a předávat ji cizím lidem k pohlazení. Vždy vyčkejte, až kočka přijde sama a do kontaktu s ostatními lidmi ji nenuťte. Kočku uklidníte, když na ni budete mluvit tichým, konejšivým tónem. Jestliže se kočka nechá vzít do náruče, mluvte na ní uklidňujícím hlasem, hlaďte ji a později se může přidat i návštěva. Pokud kočka nejeví známky strachu a zvědavě si hosta očichává, můžete vyzkoušet, jak bude reagovat na lehký dotek. Pokud jej akceptuje, může si ji návštěva zkusit pohladit více… Velkým lákadlem může být i oblíbený pamlsek nebo hra (například s kočičím mávátkem).

 

Věděli jste, že…

…nervózní kočka, která je závislá na majiteli, se může projevovat i poněkud zvláštním chováním. Po normálním jemném pohlazení po hřbete se může ještě více prohnout a před rukou uhýbat. Když ji však uklidníte a ona se zbaví nejistoty, její úzkost rázem zmizí. Většinou se zastaví a bude vyžadovat pohlazení – bude přímo tlačit svou záď proti páníčkově ruce. Její chování se totiž pohybuje mezi nervózním ústupem a úzkostlivým lpěním na milované osobě. To vychází z konfliktu mezi touhou po kontaktu a současné obavy z něj.

 

Ať už máte doma ustrašenou vtíravou kočku, nebo pohodovou závislačku, chovejte se k ní s  porozuměním. Ona vám to svou láskou vrátí.