29.08.08 Život s kočkou

Kočky a žárlivost

Pokud si kladete otázku, zda kočka může trpět žárlivostí, pak odpověď zní, ano. Žárlivost není ve světě koček pojmem. Kočka prožívá city ve všech podobách, samozřejmě podle dané situace. Když do života koček vstoupí něco, co vyvolá žárlivost, reagují kočky podle svého založení různě. Všeobecně platná pravidla pro rozpoznání kočky trpící žárlivostí neexistují, a tak se stane, že člověk si mnohdy až pozdě všimne, že se jeho kočka změnila. Pokud už kočka své utrpení nemůže vydržet, dostaví se reakce a nejčastější z nich je nečistotnost.
Kočky s dominantní povahou dávají svou žárlivost velmi brzy a rázně najevo. Často se setkáme s agresivním chováním a ničivostí nebo demonstrativní nečistotností. Toto je vlastně volání kočky o pomoc. V každém případě je třeba jednoznačně zjistit, že se jedná o žárlivost a ne o příznak některé nemoci. I onemocnění může u koček vyvolat tyto poruchy v chování. Pokud veterinář vyloučí zdravotní problém, je nutné se zamyslet, co mohlo u kočky žárlivost vyvolat. Pořídili jste si novou kočku, nebo jiné domácí zvíře? Přibyl k vám nový člen domácnosti, mimiko nebo nový partner? Kočka může také protestovat proti změnám v domácnosti, jako je stěhování, nový nábytek, zmenšený prostor pro kočku, zavřené místnosti, do kterých měla vždy volný přístup atd. Někdy to může být pro člověka jen drobnost, kterou považuje za bezvýznamnou, ale pro kočku to tak být nemusí. Žárlivost je pro kočku jedním z nejhorších utrpení. Pomoci může jenom její člověk. Kočka umí totiž jen dát najevo, že je opravdu nešťastná. Najít příčinu a řešení už musí zvládnout její člověk.  Můžeme se setkat i s opačnou žárlivostí, kdy člověk žárlí na kočku.


Když žárlí jedna kočka na druhou


S touto žárlivostí se setkáte poměrně často. Většinou se jedná o případy, kdy ke kočce, kterou již máte nějakou dobu doma, přinesete kočku novou. Pokud kočka žila se svými lidmi dlouho dobu jako jedináček, může se dostavit při pořízení nové kočky prudká žárlivá reakce. Existují totiž i kočky, které dávají lidem jasně najevo, že kromě ní žádná jiná kočka doma být nemůže. V takovém případě je opravdu lepší si další kočku nepořizovat. Trpěly by obě. Žárlivost kočky na novou kočku je zcela pochopitelná. Najednou je tu někdo, kdo jí z jejího jídla, obsazuje její oblíbené místa, někdo, s kým se musí dělit o přízeň svých lidí. Při výběru nové kočky byste se měli zaměřit na její povahu a dosavadní zkušenosti. Pokud nová kočka již žila ve společnosti koček a je zvyklá na nadřazenou kočku, měla by se bez problémů podřídit.
V každém případě je nutné stávající kočku na příchod nové připravit. Nejlepší přípravou je donést domů věci, na kterých ulpěl pach nové kočky. Když pak přijde nová kočka, měla by každá mít vlastní místnost, nejlépe umístěné tak, aby na sebe viděly. První kočce je třeba se v tomto období zvykání ještě více věnovat, stále jí dávat přednost před novou kočkou, hladit ji a chválit. Pokud byste toto nedělali, mohla by mít kočka pocit, že je odsunuta kvůli kočce nové do ústraní. I když si kočky již na sebe zvyknou a žijí pohromadě, musí mít každá vlastní misky i oddělené pelíšky. Pokud nechtějí chodit na společný záchod, budete muset mít záchody dva. Někdy trvá zvykání týdny, někdy i měsíce. Jestliže však první kočka navzdory všem snahám neustále projevuje agresivitu, může se tato agresivita vystupňovat až k naprosto vážně míněnému kousnutí. Projevy agresivity kočky na kočku, mohou časem přerůst i v agresi vůči člověku. Představa, že kočka trucuje a uklidní se časem sama, je nesprávná. Změny chování je třeba brát vážně, kočka, která trpí duševně, může časem onemocnět i tělesně. Někdy se agrese skryje a projeví se postupem času například když jedna z koček má potomstvo, potom může být agrese vztažena k nově narozeným koťatům.


Kočka žárlí na nového partnera


Tuto žárlivost musíme brát velmi vážně, zvlášť v případě, kdy kočka žila delší dobu se ženou. Ženy a kočky mají k sobě velmi blízko.  Ve vztahu ženy a kočky zastává žena pro kočku celoživotní postavení kočičí matky. Proto se nemůžeme divit, že se kočka nehodlá s nikým dělit.
Nový životní partner by měl zpočátku kočku ignorovat. V žádném případě ji nesmí nutit, aby mu taky seděla na klíně, brát ji do náruče a za každou cenu ji hladit a mazlit. Lepší je pokud nový partner kočce občas nabídne pamlsek nebo jí naplní misku krmením. Kočka si pak nového člověka spojí s příjemnými pocity. Velmi dobré je také zapojit se do společné hry. Kočka si pak začne všímat nového partnera sama od sebe.
Jestliže je kočka na svého člověka silně fixována, mohou nastat problémy, které budou přetrvávat i delší dobu. Kočka schválně používá vetřelcovo oblečení místo svého záchodu, k tomuto účelu může použít i obuv nebo tašku. Může močit i na postel a lůžkoviny, na kterých ulpěl pach nového člověka. Dělá to vlastně jen proto, aby jeho pach přebila vlastním. Záchvaty žárlivosti mohou nastat i večer, když si do postele, ve které spávala  jen ona s paničkou, lehá vetřelec, aby zabral její místo. Náhle skočí mezi lidi, vrčí a dává najevo svou nespokojenost. I v případě této žárlivosti je třeba se kočce velmi věnovat a ujistit ji, že se pro ni s příchodem nového člověka nic nezměnilo.


Kočka žárlí na miminko


Této žárlivosti se dá docela snadno předejít a to tak, že kočku budeme na příchod miminka připravovat postupně a s předstihem. Některé kočky jsou mámy, ty přijmou dítě bez problémů a dalo by se říci, že je adoptují. Hlídají miminko a chrání ho, samozřejmě spoléhat se, že vše půjde samo a hladce nemůžete. A tak aspoň pár rad, jak kočku připravit, aby se příchod miminka obešel bez žárlivosti.
Pokud se musíte stěhovat, aby bylo dostatek prostoru pro všechny, udělejte to co nejdříve.  Kočka si pomalu zvykne na nové prostředí a pak si bude zvykat na nového človíčka. Kdyby se vše událo najednou, mohlo by to být pro kočku stresující. Zařizovat dětský pokoj začněte s předstihem, aby si kočka zvykla na pach nových věcí. Nekupujte vše najednou, raději pokoj zařizujte pomaleji a postupně. Aby kočka nechodila odpočívat do dětské postýlky, nechte matraci v igelitu. Igelit je studený a pro kočku nepohodlný. Jestliže igelit nepomůže, natáhněte přes okraj postýlky síťku. Je k dostání v obchodech s kojeneckým zbožím. Používejte dětskou kosmetiku, pak kočka bude důvěrně znát vůni olejíčku i dětského pudru, šampónu a dalších přípravků, které budete potřebovat. Miminko s sebou přinese nejen nové pachy, ale i nové zvuky. Aby na ně byla kočka připravená, je dobré opakovaně pozvat na návštěvu známé, kteří mají malé dítě. Na pláč dítěte můžete kočku navyknout i tak, že budete doma pouštět nahrávku s dětským pláčem, nejdříve jen potichoučku a později i hlasitě. Pokud bude kočka tento zvuk znát, nezaleze ustrašeně do kouta nebo naopak nebude se chovat agresivně. Velký den příchodu miminka musí proběhnout v naprostém klidu a s velkou péčí o kočku. Zmatek a stres by mohl v kočce vyvolat příliš velký neklid. Pokud je však kočka klidná a o miminko projevuje zájem, můžete jí ho dát i očichat. Nejvíce kočce prospěje klidné pozorování. Nezapomeňte kočku hladit a chválit. Většina koček se po několika dnech již pokusí o navázání přátelství s miminkem, i  když  první dny vrčela nebo se schovávala. S příchodem miminka se může stát, že nebudete mít na kočku tolik času jako dříve. Doporučuji však zachovat běžnou rutinu, dodržovat dobu krmení i hraní.
Pro mnoho koček je dítě obohacením a přátelství mezi kočkou a dítětem může být velmi hluboké. Čilé a hravé kočky si s dětmi velmi rády pohrají a mnohé starší kočky jakoby s dítětem najednou omládly.


Žárlivost člověka na kočku


Řeknete si nesmysl, kdo a proč by žárlil na kočku? Ale i tato žárlivost existuje. Může mít skrytou i otevřenou podobu a může vést až k týrání zvířete. Jak už jsme se v tomto článku zmínily, vztah kočky a ženy může být velmi blízký a láskyplný. Pro některé muže nepochopitelný. Muži, kteří již bojují s určitými psychickými problémy, mají pocit, že stojí stranou tohoto svazku. To může vést k poškozování jejich sebevědomí. Žárlivý muž nepochopí, proč se žena s kočkou mazlí, chce vědět, co jí šeptá a hlavně chce, aby veškerá pozornost byla věnována výhradně jemu. Lidé se sklony k absolutní kontrole žárlí na city, které nemohou kontrolovat a ovládat a které nejsou určeny jen jim. Může se stát, že žárlivý člověk žárlí i na krmení pro kočky, má totiž utkvělou představu, že ho kočka o něco okrádá. Kočky se mohou stát cílem chorobných forem lidské žárlivosti. A pak se setkáváme s případy, kdy byly kočky přivezeny do útulku s velmi podivuhodným zdůvodněním. Nebo byly odvezeny daleko od domova s vysvětlením, že ta kočka asi někam utekla. Můžeme se setkat i s případy, kdy žárliví lidé simulují alergii jen proto, aby přesvědčily partnera, že ta kočka musí pryč. Jde přece o zdraví. Pokud byste zjistili, že váš žárlivý partner kočku týrá, nevěřte, že to vyřešíte domluvou a slibem, že už se to nikdy nestane, ale raději jí najděte nový domov, ve kterém ji budou mít všichni rádi. Člověk musí být upřímný sám k sobě a zamyslet se, co bude pro kočku opravdu nejlepší. Někdy člověk vědomě a záměrně potlačuje problém, protože ví, že jediným správným řešením je nový a šťastný domov pro stresovanou a trpící kočku.


Příznaky žárlivých reakcí


Jen několik příkladů:
-nečistotnost, někdy demonstrativní přímo před očima člověka
-agresivita kočky vůči lidem i ostatním zvířatům
-nápadně dotěrné chování vůči člověku doprovázené stálým hlasitým mňoukáním
-ničení bytového zařízení
-žravost a chorobné hlídání misek s potravou
-kočka projevuje depresi, stáhne se do ústraní, schovává se, nic ji nebaví
-chorobná lekavost, časté útěky
-nezájem o jídlo, ani nabízené pamlsky, úbytek na váze
-průjem, zvracení
-nezájem o tělesnou čistotu
-zacuchaná, neupravená srst, matná bez lesku, oči rovněž bez lesku a tvorba třetího víčka


První pomoc
- prevence
- zjistit zda se jedná o problém psychický nebo fyziologický
- pokusit se najít příčinu žárlivosti
- eliminovat podněty vedoucí k žárlivosti
- trpělivost
- návštěva odborného lékaře - kočičího psychologa
- homeopatika, bachovy květy
- feromony


Závěrem

Čím temperamentnější plemeno či jedinec tím větší sklon k žárlivosti, rovněž neklid v domácnosti (nervozita, stres, hádky) mohou vyvolat žárlivost a agresi kočky, která se snaží tímto způsobem na sebe upoutat pozornost.
Žárlivost kočky je věc, která se s trpělivostí a správným přístupem dá zvládnout a překonat, vyžaduje to jistý kus empatie chovatele vůči kočce, případně nebát se využít rad odborných veterinářů (zvířecích psychologů), kteří pomohou najít vhodný způsob léčby.


Text:  Lenka Žďárská, Dinar
www.dinar.cz
Jana Ožanová, Jastycat

Foto: Brita Bendová, Jitka Divišovská