24.10.10 Výživa

Krmení při nemocech močových cest a ledvin

U nemocí ledvin rozlišujeme mezi akutní a chronickou nedostatečností. První varianta je kritický stav a musí být léčena klasickou medicínou, infuzemi a podle okolností antibiotiky. U chronických onemocnění je tomu bohužel tak, že poškození ledvin je na základě krevních hodnot rozpoznatelné až tehdy, když funkce ledvin klesne o více než polovinu.

Mýtus, že vysoké množství bílkovin způsobuje nemoci ledvin nebo zhoršuje již existující onemocnění, se mezi veřejností tvrdošíjně drží, ačkoli bylo již několikrát vědecky prokázáno, že tou tak není. Tělo bílkoviny potřebuje, aby mohlo tvořit a udržovat tkáně. Pokud bychom krmili nedostatečným množstvím bílkovin, tkáně se budou odbourávat, imunitní systém oslabovat a aktivita enzymů ochabovat. To pouze urychlí odbourávání tkání, včetně té ledvinové. U nemocí ledvin není rozumné snižovat přísun bílkovin. Když hodnoty překročí určitou míru, má smysl snížit obsah fosforu v krmení. Při nedostatečnosti ledvin je vylučování fosforu ledvinami narušené a může dojít k urémii. Pokud nekrmíte granulemi, ale výživou BARF, je nejjednodušší cestou ke snížení obsahu fosforu menší množství kostí, neboť obsahují nejen mnoho vápníku, ale také fosforu. Vápník pak můžete doplňovat pomocí karbonátu vápenatého, citrátu vápenatého anebo vaječných skořápek, tato vápníková spojení navíc vážou fosfor.

Dalšími důležitými dietetickými opatřeními při nedostatečnosti ledvin je vedle snížení příjmu fosforu doplnění draslíku stopových prvků, koenzymu Q10 a vitaminů skupiny B, protože jejich zužitkování je narušenou funkcí ledvin sníženo. Trochu vitaminu C navíc může být také užitečné.

 

Na co si dát pozor

Zvláště důležité je, aby psi s nemocnými ledvinami pili dostatek vody. Pokud pes pije málo, může pomoci, když do vody přidáme trošku mléka, abychom ho k pití povzbudili. Pozor, k ochucení granulí nikdy nepoužívejte slané vývary, protože psi s nemocnými ledvinami by neměli dostávat žádnou sůl navíc.

Do krmení by mělo být přidáno více zeleniny s vysokým obsahem karotenů (žlutá a červená zelenina), stejně jako potraviny bohaté na síru (vaječný žloutek, játra, ryby, brokolice, ovoce). Rostlinným olejům bychom se měli vyhnout.

Cenné bylinky při ledvinové nedostatečnosti jsou semínka kopřivy, která redukují kreatinin, Cordyceps kvůli jeho vlastnostem chránícím ledviny, lopuch a proskurník jako protizánětlivý prostředek uklidňující tonikum, ginkgo podporu srdeční funkce a prokrvení. Vhodné jsou také močopudné bylinky, např. pampeliška a šťáva z petržele.

 

Nemoci močových cest

Záněty močového měchýře (cystitida) vznikají nejčastěji bakteriální infekcí. Dalšími příčinami jsou nádory, polypy a močové kameny. Alkalická moč napomáhá zánětům, proto by měla být prvním dietetickým opatřením úprava výživy tak, aby moč byla kyselejší. Pes by měl být krmen zcela bez obilnin a takovými druhy ovoce a zeleniny, které obsahují málo kyseliny šťavelové. Zelenina se může nějakou dobu povařit, protože tím se její obsah dále zredukuje. Vitamin C pomáhá bojovat proti bakteriím a okyselovat moč, ve vysokých dávkách by však měl být podáván jen krátkodobě. Delší podávání syntetického vitaminu C ve vysokých dávkách způsobuje totiž tvorbu kalcium oxalátových kamenů. Po odeznění zánětu je užitečné přidávat ke krmivu bylinky, ovoce a zeleninu, které obsahují hodně vitaminu C a bioflavonoidů a málo kyseliny šťavelové. K tomu se hodí zejména šípky, jablka, mango, zelí, paprika a cuketa.

Bylinky, které pomáhají při zánětech močového měchýře, jsou petržel, svízel, alfalfa, jitrocel, proskurník. Navíc pomáhá i extrakt z brusinek, který zabraňuje ulpívání bakterií na stěnách měchýře. Tinktura z medvědice lékařské (Arctostaphylos uva-ursi) působí antibakteriálně, je ale jen málo efektivní při kyselé moči, resp. ne současně s vitaminem C a brusinkovou šťávou. Medvědice lékařská je dobrým prostředkem např. pro psy se zánětem močového měchýře, kteří kvůli oxalátovým kamenům musí udržovat moč alkalickou. Syntetické preparáty s vitaminem C a brusinková šťáva (obsahující kyselinu šťavelovou) by po odeznění zánětu neměly být kvůli nebezpečí tvorby oxalátových kamenů dále podávány.

Bylinkové směsi tradiční čínské medicíny mohou být také velmi účinné při výskytu močového písku nebo močových kamenů. Jablečný ocet může být podáván navíc v malých množstvích při všech problémech s močovým měchýřem. Další užitečné přísady pro podporu močového měchýře jsou rybí tuk (vitaminy A a D), koenzm Q10, vitamin E a vitaminy skupiny B.

Je důležité, aby pes při zánětu močového měchýře hodně pil, tak se zabrání tvorbě močových kamenů a zajistí se, že měchýř bude dobře propláchnutý. Krmení by mělo být podáváno s vodou a psi by měli mít neustále k dispozici čistou vodu.

 

Struvitovité krystaly/kameny

Záněty močového měchýře vedou často k tvorbě struvitovitých kamenů. Pak je třeba také trochu okyselit moč, neměl by však být snížen příjem hořčíku a fosforu (což bývá běžně doporučováno), protože toto snížení vede k nadměrnému vylučování vápníku, a to zase způsobuje tvorbu kalcium oxalátových kamenů.

Kalcium oxalátové kameny

Kalcium oxalátové kameny mohou být zpravidla odstraněny pouze operativně, proto je důležité jim předcházet. Neměla by při nich být podávána žádná sůl navíc, žádné syntetické prostředky okyselující moč (vitamin C) a krmení by mělo obsahovat málo kyseliny šťavelové (zeleninu uvaříme).

 

Swanie Simon. Zdravá výživa pro starého nebo nemocného psa, syrová strava BARF, vydalo nakladatelství Grada