02.02.10 Aktuality

Lidé pomáhají opuštěným psům virtuální cestou

Chcete pomoci opuštěnému psovi z útulku a nemůžete si jej odvést přímo domů? Adoptujte jej virtuální cestou. Tento oblíbený způsob podpory nechtěných a často nemocných zvířat již zvolily desítky lidí. Pravidelně přispívají libovolnou částkou na vybraného psa a mohou jej kdykoli navštívit. Virtuální adopce se rozmohla například v modřanském útulku, jehož čtyřnohý obyvatelé získali již dvacet sponzorů.

 

V posledních letech se v hlavním městě razantně zvýšil počet odložených a nechtěných psů. Lidé se zbavují především dospělých a starých zvířat, která jsou pro ně přítěží a nechtějí se o ně déle starat,“ upozornil náměstek pražského primátora Pavel Klega, který je zároveň patronem psího útulku v Modřanech.

Starší odložení psi se špatně umisťují do nových rodin. Mladí lidé mají zájem spíše o štěňata a důchodci zase nechtějí platit léčbu nemocných zvířat ani vydávat peníze na drahou stravu. Vzhledem k tomu, že řada lidí své psy týrá či je uvazuje v lese, mají někteří z nich i psychický handicap. Tato zvířata mají takřka mizivou šanci najít nový domov. Zbytek života tedy většinou stráví v útulku. V poslední době se ale rozmohla virtuální adopce, která jim pomáhá k důstojnému dožití. „Jelikož jsme soukromý útulek, fungujeme jen díky sponzorským darům a drobným příspěvkům. Jsem vděčná za každou pomoc. Virtuální adopce se velmi osvědčila. V současnosti nám pomáhá dvacet lidí, kteří pravidelně posílají zhruba pět set až tisíc korun měsíčně. Částka je však libovolná,“ sdělila Jaroslava Kladivová, majitelka útulku v Modřanech. Získané peníze pak putují například na krmivo, deky či léky a vyšetření u veterináře. Zájemci, kteří by chtěli opuštěným psům také pomoci, mohou zhlédnout webové stránky azylu www.utulekmodrany.cz, kde najdou kompletní nabídku zvířat určených k virtuální adopci. U každého z nich je variabilní symbol, který pak uvedou k číslu bankovního účtu. „Všichni sponzoři jsou o psech pravidelně informováni a mohou je kdykoli navštívit. Věřím, že lidí, kteří chtějí opuštěným zvířatům pomáhat alespoň virtuálním způsobem, bude stále přibývat. Touto cestou bych jim chtěl poděkovat,“ dodal Pavel Klega.

 

Virtuální adopci nabízí kromě modřanského útulku i řada dalších útulků. (Seznam psích útulků naleznete zde: http://www.muj-pes.cz/utulky/prehled-utulku-v-cr-274.html)