07.10.09 Aktuality

Mladí lidé pomáhají psím útulkům benefičními koncerty


V současnosti je v České republice více než sto psích útulků, z nichž je většina soukromých. Jejich provoz a péči o zvířata tedy hradí majitelé z vlastních prostředků a s pomocí nejrůznějších sponzorů.  V poslední době se k podpoře odložených a nechtěných psů připojují i mladí lidé, kteří z lásky ke zvířatům pořádají benefiční koncerty.

„Řada útulků přijímá jen zaběhnuté a opuštěné psy, ale někteří majitelé azylů se ujímají i těch nechtěných. Vedou je k tomu především špatné zkušenosti. Někteří lidé jsou totiž schopni svého psího kamaráda uvázat v lese či se jej podobným brutálním způsobem zbavit. Rád bych proto vyzval všechny lidi, kteří si hodlají psa pořídit, aby si nejprve uvědomili, že se jedná o živého tvora a nikoli hračku či módní doplněk, a že starat se o něj je dlouhodobý závazek,“ upozornil Pavel Klega, náměstek pražského primátora a patron psího útulku v Modřanech.


V současné době je v České republice více než sto psích útulků a většina z nich má naplněnou kapacitu. Některé z nich provozují města, ale převážná část má své soukromé majitele a bez sponzorských darů by nemohly fungovat. „V posledních letech odložených psů přibývá a naše finanční možnosti již nestačí. Jsem proto vděčná všem sponzorům a lidem, kteří mi pomáhají ať už krmením, sníženou cenou za veterinární péči či finančními prostředky,“ uvedla Jaroslava Kladivová, majitelka modřanského útulku. Pomoci útulkům opuštěných zvířat se v dnešní době často snaží i mladí lidé či hudební kapely prostřednictvím nejrůznějších benefičních koncertů. Právě modřanskému útulku již dva roky pomáhá pětadvacetiletý člen seskupení Hell.cz Ondřej Kůla. „Myslím si, že zvířata často potřebují pomoc více než lidé, a tak jsem se rozhodl alespoň pomáhat útulku. Letos v květnu jsem uspořádal již druhý ročník benefičního koncertu v klubu Black pes v Klánovicích. Vždy stanovím jednotné vstupné, ale objevují se i větší dobrovolné příspěvky. Všechny kapely hrají samozřejmě bez nároku na honorář,“ uvedl Kůla. „I v příštím roce chci akci zopakovat. Věřím, že získám nějaké sponzory, a zbude mi tak více peněz na lepší propagaci. Naposledy se mi podařilo získat deset tisíc korun, které jsem rozdělil mezi psí útulek v Modřanech a mikroazyl koček v Černošicích,“ dodal.  Hudební kapely a seskupení nepomáhají jen pražským domovům pro opuštěná zvířata, ale po celé České republice. Občanské sdružení Belcantos Praha podpořilo o Vánocích a na konci června letošního roku například psí útulek v Maršovicích u Benešova. Kytarovou hudbu v klubu Black pes tentokrát vystřídalo vystoupení sólistů operních scén České republiky i ze zahraničí. Majitelka psího útulku v Maršovicích tak mohla za získané peníze zaplatit nezbytnou veterinární péči.