22.06.12 Péče

Na prázdniny do hotelu?

Nastává doba dovolených, kdy jako majitelé čtyřnohého mazlíčka možná řešíte otázku „kam s ním?“ Pokud nemáte nikoho, kdo by se o vaše zvíře postaral, je možným řešením psí nebo kočičí hotel, případně individuální hlídání. Jenže jakou variantu zvolit? Co je vhodnější? O různých možnostech jsme si povídali s Lucií Janešovou, která vlastní firmu na hlídání domácích mazlíčků.

 

Prázdniny se kvapem blíží a mnoho lidí bohužel nemá nikoho z rodiny nebo kamarádů, kdo by pohlídal jejich psa během zahraniční dovolené. Můžete čtenářům přiblížit, jaké vlastně existují možnosti hlídání zvířat?

V dnešní době je již k dispozici poměrně široká nabídka hlídacích služeb. Pokud máte pejska, můžete pro něj vybrat klasický psí hotel nebo individuální hlídání. Psí hotely bývají na okrajích velkých měst, ale i na samotách. Většinou jsou to budovy s pozemkem, na kterém jsou umístěné kotce, v nichž jsou psi ubytováni. Dle kvality hotelu mají psi denně 2-5 procházek, případně si mohou volně pohrát na oploceném pozemku. Samozřejmě úroveň hotelů je různá, liší se podle velikosti kotců a jejich vybavení. Některá zařízení nabízejí obyčejné boudy, jinde jsou zateplené přístřešky s vlastním vytápěním. Další možnost představuje individuální hlídání zvířat, které nabízí čím dál více firem. Pejsek se začlení do náhradní rodiny, někdy může hlídání probíhat dokonce v jeho domácím prostředí. Tuto službu nabízí i naše firma Nechci být sám (www.nechcibytsam.cz). Hlídání zajišťují tzv. mazlichůvy, které mohou po dobu nepřítomnosti u majitelů dokonce bydlet. Tato forma hlídání se využívá především v případě, že pejsek špatně snáší cizí prostředí. Další možností je umístění psa k „mazlichůvě“, kde o něj bude pečováno jako o vlastního. Pokud je pes nekonfliktní, mívá tam dalšího psího kamaráda, a tak mu čas odloučení od páníčka rychleji uteče. Během individuálního hlídání je standardem tři a více procházek za den.

 

Kočky většinou špatně snášejí pobyt v cizím prostředí. Existuje pro ně nějaká alternativa v době dovolených?

Co se týče kočiček, i pro ně je k dispozici široká škála ubytovacích zařízení. Patří mezi ně samozřejmě klasické kočičí hotely, kde zvířata většinou přebývají v prostorné kleci. Pokud to jejich povaha dovoluje, jsou společně s jinými kočičkami v jedné místnosti. Kvalita těchto hotelů se také liší, rozdíly jsou převážně ve vybavení a velikosti prostoru, které mají zvířata k dispozici. Někde jsou jen holé prostory, jinde jsou hotely vybaveny spoustou škrabadel a různých atrakcí, které kočky zabaví a rozptýlí. I kočičky si ale mohou užívat svých lidských „mazlichův“, které se o ně budou individuálně starat. Ať už jsou po dobu nepřítomnosti majitelů ubytované v náhradní rodině, která o ně pečuje jako o vlastní, nebo za nimi může docházet chůva na návštěvy, případně s nimi rovnou bydlet v jejich prostředí.

 

Jak vybrat správný psí/kočičí hotel? Na co by se měl majitel zvířete zaměřit?

Než začnete hledat to správné hlídání, měli byste se nejdříve zamyslet nad tím, co váš chlupatý kamarád potřebuje a na co je zvyklý. Pokud vlastníte pejska, který žije na zahradě nebo v kotci a do domu nemá přístup, bude pro něj vhodný klasický psí hotel. Jestli však máte gaučového psíka, který je zvyklý na kontakt s lidmi a teplo domácího prostředí, je pro něj vhodnější forma individuálního hlídání. To samé platí i u koček. Navíc mějte na paměti, že kočičky špatně snášejí změnu prostředí, pokud na to nejsou zvyklé od koťátka. Myslím si, že vhodnější je pro ně individuální hlídání v jejich přirozeném domácím prostředí. Jestliže kočka žije na zahradě a má jen zázemí v části domu, bude pro ni postačující klasický kočičí hotel.

 

Dá se nějak poznat, že vybraný hotel nebo firma na individuální hlídání je ta pravá?

U psích hotelů se zaměřte na čistotu kotců, jestli v nich nejsou staré výkaly a zda mají pejsci k dispozici čistou vodu. Zjistěte si, kdo je venčí a kam s nimi chodí na procházky. Pokud volíte formu individuálního hlídání, požadujte prvotní seznámení s chůvou, případně si domluvte návštěvu u ní doma, abyste věděli, kde bude pes pobývat. U kočičích hotelů je to podobné, klece pro kočičky by měly být udržované a čisté, samozřejmostí je miska s čistou vodu. Také by se v místnosti, kde se kočky pohybují, neměly vyskytovat žádné předměty, které by mohly způsobit zranění - od jedovatých květin po špatně zvolený nábytek. U individuální péče se také nejdříve setkejte s člověkem na hlídání a sledujte, jak se ke kočičce chová. Ať už si vyberete hotel nebo chůvu, požadujte sepsání smlouvy o hlídání, kde budete mít záruky péče.

 

V čem se jednotlivé hotely nejvíc liší?

Určitě je to nabízenými doprovodnými službami, cenami a vybaveností zázemí. V nabídce jsou obyčejné hotely s kotci nebo klecemi, bez možnosti jakéhokoliv vyžití, stejně tak jako luxusní ubytovací zařízení s mnoha atrakcemi pro zabavení zvířecího mazlíčka. V některých hotelech může pejsek využít koupání, stříhání nebo výcvik a kočička různé prolézačky, stříhání a další. Za tento luxus si ovšem připlatíte.

 

Můžete přiblížit, jak se cenově pohybují tyto služby?

Je to různé, ceny se pohybují dle vybraného typu ubytování a doprovodných služeb. Ubytování se pohybuje od 80 Kč/den v obyčejných klecích nebo kotcích po 700 Kč/den za individuální speciální péči. I zde, stejně jako v jiných odvětvích, můžete získávat různé věrnostní slevy, případně slevy při dlouhodobém nebo pravidelném hlídání.

 

Na co se dopředu informovat?

Jak jsem již zmínila, než dáte své zvíře na hlídání, je vhodné se nejdříve do vybraného hotelu zajet podívat, případně jít na schůzku s člověkem, který se o něj bude starat. Ptejte se, jak bude probíhat klasický hlídací den a jakou přebírá hotel nebo chůva zodpovědnost. Určitou zárukou věrohodnosti je smlouva, kde budete mít popsané potřeby konkrétního zvířete. Ptejte se, jestli se můžete informovat o svém mazlíčkovi během doby své nepřítomnosti. A samozřejmě jsou důležité i reference a zkušenosti ostatních majitelů zvířat.

 

Pro jaké psy/kočky je pobyt v hotelu nevhodný?

Všichni víme, že jak pejskům, tak kočičkám je nejlépe se svým páníčkem. Je tedy jen na vás, jak jim nepřítomnost co nejvíc ulehčíte. Když bych to měla zevšeobecnit, tak pro venkovní psi není vhodné individuální hlídání a naopak pro domácí pejsky není vhodný hotel. To samé platí u koček. Nenuťte je těžce si zvykat na cizí prostředí, kde nemají svého nejbližšího člověka.

 

Co vzít zvířeti s sebou?

Psovi určitě sbalte vlastní batůžek. Neměl by v něm chybět pelíšek nebo deka, na kterou je zvyklý, oblíbená hračka a vlastní krmení (granule, maso, kapsičky a pamlsky). Předejdete tím případným zdravotním problémům při změně stravy. Stejně tak kočičkám připravte s sebou pelíšek nebo oblíbenou deku, hračky a vlastní krmení. Pokud zvíře bere nějaké léky, přibalte je i s návodem na užívání. Důležitý je také očkovací průkaz.

 

Dá se zvíře nějak připravit na pobyt?

Každý domácí mazlíček má nejraději přítomnost svých páníčků, jak již bylo řečeno výše. Než ale odjedete na dovolenou, můžete ho zkusit dát na testovací hlídání. Vyzkoušíte si, jak bude reagovat. Stačí den, dva, abyste věděli, jak bude pobyt snášet a měli tak možnost ještě zvážit vybranou formu hlídání.

Děkujeme za rozhovor a majitelům psů a koček přejeme šťastnou ruku při výběru toho správného hlídání!

foto: Lucie Janešová