21.01.12 Život s kočkou

Nepříjemné značkování

Kdo někdy měl nekastrovaného kocoura, ví, o čem je řeč. Jedná se o jeden z nejčastějších problémů, které majitelé koček řeší…

 

Rozstřikování moči je jedna z forem značkování teritoria, kterou používají nekastrovaní kocouři. Lidem většinou vadí pronikavý zápach, který se s tím spojen. Řešením je většinou kastrace, která tuto aktivitu eliminuje, nebo sníží četnost nebo palčivost zápachu. Ale ne vždy toto chování po kastraci úplně vymizí, lze ho pozorovat i u kastrovaných kocourů. Například v případě, že jsou ve stresu při příchodu nových kocourů do jejich teritoria. Ovšem jejich moč není tak aromatická (ztrácí se pronikavý zápach). Dokonce i nekastrované kočky během říje mohou zanechávat moč tímto „samčím“ způsobem.

A proč to vlastně dělají? Nekastrovanému kocourovi dodává pach jeho vlastního nástřiku určité ujištění o tom, že se má právo zdržovat na tomto místě. V lokalitě, kde ucítí i jiné pachy, pravděpodobně obnoví svou značku novým nástřikem. Chovatelé mohou potvrdit, že někteří chovní kocouři se odmítají pářit, dokud si prostor pro páření důkladně neoznačí vlastní močí.

 

Co dělat?

 - Nejspolehlivějším řešením je kastrace (u nechovných zvířat). Ale podle statistik bude jeden z deseti kocourů s nástřikem pokračovat i po kastraci. V těchto případech obvykle zabírá hormonální léčba pomocí progesteronu.

 - Nepoužívejte fyzické tresty, na kočky stejně nezabírají. Kocoura můžete odradit pomocí rozprašovače na rostliny nebo vodní pistolky. Musíte ho však chytit při činu. Nikdy ho netrestejte „po akci“.

 - Pokuste se zjistit, která konkrétní místa jsou znečištěna. Pokud to půjde, zkuste je odstranit či znemožnit k nim přístup. Jestliže to není možné, zkuste na ně nalepit oboustrannou lepicí pásku, aby se kocour při pokusu o značkování přilepil. Pár vytržených chloupků mu neuškodí a možná ho to od dalších pokusů odradí…

 - K čištění nepoužívejte Savo – obsahuje totiž čpavek, který ve zvířeti vyvolá touhu ho přeznačkovat.

 

Zdroj informací: 100 způsobů jak rozumět vaší kočce, Roger Tabor, Mladá fronta