29.01.12 Život s kočkou

Noční mňoukání

Chtěla jsem vás poprosit o pomoc nebo radu s mým kocourem. Charlie je thajská kočka, jsou mu 2 roky a 4 měsíce a je vykastrovaný. Ve všem je zlatý, jediné, co ho nemohu odnaučit, je jeho mňoukání. Mám ho od 3 měsíců a už od začátku jsem ho nepouštěla na noc do ložnice, ale stále ho nemohu odnaučit, aby nemňoukal. Chápu, že nechce být sám, a proto mě zřejmě volá, ale slyšela jsem, že se to dá odnaučit, jen nevím, jak na to. Časově je to různé, ale zhruba tak od 6 hodin ráno mňouká a vydrží to dost dlouho. Pokud znáte způsob, jak ho to odnaučit, budu moc vděčná.

Odpověď:

Thajské kočky jsou podobně jako siamky hodně „upovídané“ a společenské. Navíc šestá hodina ranní (v létě už to bývá po čtvrté) je dobou, kdy jsou kočky nejvíce aktivní – jsou to lovci šera. Takže odnaučit kocoura v této době mňoukat a domáhat se nějaké „akce“, to nebude jednoduché.

Zkuste mu připravit nějaké plnicí hračky (míčky s otvory) s granulemi. Nebo schovejte jídlo a pamlsky pod list papíru či novin, pod starý látkový ubrousek, pod kelímek od jogurtu, který prodírkujete, aby vůně jídla byla přes jeho stěny dobře cítit, do malých mističek na nejrůznější místa na nábytku. Úkryty pokaždé měňte, aby musel vydatně pátrat a pracovat, než se nasnídá. Jestli nebydlíte vysoko, dejte na balkon krmítko pro ptáky a kocourkovi udělejte u okna pozorovatelnu. Popřípadě si pořiďte ještěrku v dobře zabezpečeném teráriu – malí plazi bývají pro kočky hodně atraktivní, protože se hýbou jen občas, zato ale rychle, a kočky vydrží na ten pohyb čekat i hodiny. Dobrá je i fontánka na vodu – můžete nad ni připevnit „šibeničku“ s malým lehkým míčkem, který voda občas nadzvedne. Prostě ráno musí mít kocour co dělat.

Jestli ovšem prahne především po společnosti, bylo by nejlepší pořídit mu kočičího kamaráda nebo kamarádku. Má to ale pár rizik: Nemusí si padnout do oka (ale thajské kočky bývají hodně tolerantní), budou dělat společným dováděním rámus, takže vás stejně vzbudí, popřípadě budou řvát obě.

Nabízí se ještě jeden pokus o řešení: Jestli má kocourek respekt z vysavače, fénu nebo syčení spreje, zkuste v okamžiku, kdy začne mňoukat, vyloudit takovýto nepříjemný zvuk. Když budete pár dnů důsledná, mělo by to zabrat – alespoň se s mňoukáním přestěhuje dál od dveří.

MVDr. Hana Žertová

Další odpovědi na nejrůznější dotazy naleznete na www.hanazertova.cz