28.02.10 Pomůcky

Pelechy pro psy

Pořizujete-li si psa do bytu, budete mu muset koupit nějaký pohodlný pelíšek. Rozhodnutí, jaký vybrat, někdy nebývá snadné. Svou roli hrají jistě finance, praktičnost a jednouchá údržba. Pelechy pro psy se vyrábějí v různých provedeních, velikostech a tvarech. Pojďme si jednotlivé typy představit.

Pelíšky proutěné

Vypadají velmi krásně a skvěle doplní interiér bytu. Ovšem pokud máte doma štěně nebo psa „devastátora“, raději si tento typ nepořizujte. Pejsky totiž velmi láká k okusování, a proto dlouho nevydrží a ještě hrozí riziko poranění. Pro starší psy, kteří na okusování už moc nejsou, se ale hodí výborně.

Pelíšky plastové

Tento typ pelíšků je velmi praktický a snadno se udržuje v čistotě. Do vnitřku snadno koupíte polštář příslušné velikosti, který můžete dle potřeby vyměnit a vyprat.

Pelíšky látkové

Látkové pelechy se vyrábějí v různých velikostech, tvarech a barevných variacích. Liší se použitým materiálem a sílou výstelky. Někteří psi preferují ty, které mají vystouplé okraje sloužící jako polštář. Pes se v nich pohodlně uvelebí a „nevypadává“. Do pelechu můžeme přidat ještě menší dečku, aby si ji pes mohl sám upravit a „ustlat si“. Vybírejte takový pelech, který budete moci vyprat v pračce a udržovat jej v čistotě. Na trhu naleznete mnoho druhů, a proto se můžete rozhodovat i podle designu, aby vám barevně korespondoval s vybavením bytu. Pokud bydlíte v domě, kde je vlhko, pravidelně pelech kontrolujte, aby zespoda nezačal plesnivět.

Kukaně

Někteří pejsci mají nejraději kukaně (pelíšek krytý ze všech stran kromě vchodu). To platí zejména o menších pejscích bázlivější povahy, kdy jim kukaň dává větší pocit bezpečí.

Polštáře

Jiní dávají přednost polštářovým pelíškům položeným na zemi. Ty bývají molitanové, případně jsou vyplněné molitanem drceným. Je výhodné, pokud mají snímatelný povlak, budou se tak lépe udržovat v čistotě. Na trhu jsou k dostání i pelechy vyrobené z kvalitní koženky, které vynikají efektním designem.

Tip:

Pelíšek pro psa si snadno vyrobíte i sami. Stačí kus molitanu (velikost přizpůsobíme velikosti psa), na který ušijeme látkový snímatelný potah.

Co by měl splňovat

Pelech by měl být tak velký, aby se do něj pes vešel celý. Rozhodujete-li se v obchodě mezi dvěma velikostmi, raději pořiďte ten větší, aby měl pes možnost se roztáhnout. I když někteří se raději mačkají… Pelech by měl být zejména pohodlný, neměly by být příliš tvrdý ani měkký. Měl by být praktický a snadno udržovatelný. Pravidelně jej luxujte a dle potřeby perte podle návodu. Nedoporučuji pořizovat pelechy, které jsou náročné na hygienu. Může se stát, že pes chytne blechy (to se stává i v lepších rodinách ) a důkladné vyčištění pelechu je pak nezbytné, chceme-li se zbavit blech natrvalo. Platí totiž základní pravidlo, že odblešuje se nejen pes, ale i jeho pelech!

Pelíšek pro štěně

Jak jsem již uvedla výše, štěňata mají tendence vše okusovat. Proto je vhodnější pořídit pelech látkový. Raději vyberte nějaký levnější, aby vás později nemrzelo, kdyby jej štěně zničilo. Kromě látkového pelíšku můžete pořídit štěněti i dřevěnou bedýnku nebo plastový pelíšek s měkkou výstelkou. Opět ale počítejte s tím, že štěně ho může okusovat. Pokud jej přistihnete při okusování, slovně ho pokárejte, aby vědělo, že provádí nežádoucí činnost. A trvejte na tom, aby s tím přestalo. Kousání pelíšku i dalších předmětů odeznívá u štěňat zpravidla po kompletní výměně chrupu nebo příchodem dospělosti. Samozřejmě opomenu-li psí ničitele, které to přechází podstatně později. Někteří jedinci mají tendence okusovat celý život…

Umístění

Umístěte jej na místo, kde bude mít pejsek svůj klid na spánek a odpočinek. Pelech umístěný uprostřed chodby, kde jej budou všichni členové domácnosti překračovat, není jistě vhodné řešení. Zároveň by však neměl být v místě, kdy by se cítil odstrčený, protože psi mají rádi přehled a blízkost své smečky. Pes by k pelechu měl mít stálý přístup. Pokud máme psího chlupáče, umístíme jej do chladnější místnosti. U citlivějších krátkosrstých nebo nemocných psů dbáme na to, aby pelíšek nebyl na vlhkém, chladném místě nebo v průvanu.

Závěrem

Přeji vám, abyste při výběru pelíšku měli šťastnou ruku. Můj pes jej totiž moc nevyužívá, dává přednost spaní na sedačce. Vyvýšené místo mu lépe vyhovuje. Ne, že bych měla psa natolik zhýčkaného, že bych mu pořizovala vlastní sedačku. Jen jsme v bytě měli jednu starou, která se nevešla do odpadního kontejneru, a tak posloužila jako měkký psí pelíšek…