03.07.08 Plemena

Peruánský naháč

Historie
Peruánský naháč je velmi staré plemeno. Lze soudit, že se objevil již v době před Inky, protože se objevuje vyobrazen na různých archeologických vykopávkách. Existuje několik teorií o původu tohoto psa. Nejpravděpodobnější teorie je, že peruánský naháč vznikl jako lokální varieta nahého psa. Podle jiných teorií byl do Peru přivezen předek tohoto psa s čínskými přistěhovalci. Další teorie poukazuje na možnost, že plemeno má svůj původ v Africe. Po dobytí Incké říše Španěly se systematický chov nahých psů přerušil. Ale naháči nadále přežívali v odlehlých místech s Indiány. První standard tohoto plemene schválený FCI v sedmdesátých letech požadoval skvrnité zbarvení kůže. V roce 1987 požádala peruánská kynologická organizace o změnu standardu plemene. Pozměnil se i název plemene na Perro sin Pelo del Peru (Peruánský naháč).

Povaha a využití
Povaha této rasy je spíše mírumilovná, ale velmi ostražitá. Jedná se o velice klidného a přítulného psa, který miluje svou rodinu. K cizím lidem bývá často nedůvěřivý. Peruánská naháč je inteligentní, bezproblémový a snadno ovladatelný pes. Málo štěká a proto je ideálním mazlíčkem do bytu. Naháči velmi rychle běhají a jsou velmi obratní, proto se mohou dobře uplatnit i v agility.

Vzhled
Hlavním znakem tohoto plemene je chybějící srst na celém těle. Osrstění je možné pouze na hlavě, koncích končetin a ocasu, a to co nejméně. Jejich kůže je na omak hladká a jemná. Další zvláštnost, která se u peruánských naháčů vyskytuje, je téměř vždy neúplný chrup.
Peruánský naháč se chová ve třech velikostních rázech: malý (25-40 cm), střední (40-50 cm), velký (50-65 cm). Má štíhlé tělo. Jsou přípustné všechny barvy, od světlé, přes všechny odstíny hnědé, šedé a modré, až po černou. Všechna tato zbarvení mohou být jak jednobarevná, tak se skvrnami. Podle ročního období se mění i barva jejich kůže, v létě se opaluje a tmavne.Pohybuje se s lehkostí.


Péče
I když vypadají jako choulostiví psi, tak opak je pravdou. Jedná se o zdravé a nenáročné plemeno, které není náchylné na nemoci. Při delším pobytu na sluníčku je dobré naháče namazat opalovacím krémem, zejména světlejší místa, aby se nespálil. Dále je dobré pořídit psovi obleček, aby neprochladl, když je zima a špatné počasí.


Foto: Alena Růžková