01.07.08 Plemena

Rottweiler

Historie
Rottweiler má původní předky společné s ostatními dogovitými psy – římské molossy. Tito psi ochraňovali stáda hnaná římskými legiemi při dobývání Evropy. Plemeno je pojmenováno podle města Rottweil v jižním Německu. V jeho okolí byli odnepaměti chováni statní psi, kteří už svým vzezřením vzbuzovali respekt. RTW zde hnali stáda a ochraňovali majetek obchodníků a řezníků. Proto byli také nazýváni řeznickými psy. S postupnými změnami v organizaci obchodu s dobytkem, kdy bylo hnaní dobytka zakázáno a jeho transport převzala železnice, se počet RTW zmenšoval. Pak je používali jen řezníci k tahu vozíků. Okolo roku 1900 hrozilo, že toto plemeno zanikne. Ale roku 1910 byl rottweiler zařazen mezi služební psy a jeho počty začaly opět stoupat. V policejní službě byly znovu objeveny výborné vlastnosti tohoto plemene.

Povaha a využití
RTW patří do skupiny psů služebních. Není sice taky rychlý jako německý ovčák, ale jeho předností je rozvaha a klid. Z práce má potěšení. Je klidný, odvážný, vytrvalý a neohrožený. Je to rozený hlídač, který může být k vetřelcům agresivní. Povahu sice mívá vyrovnanou a klidnou, ale nehodí se pro chovatele, který nemá se psy zkušenosti. Jeho výcvik požaduje důslednost a spravedlivost, po zlém se s ním nic nepořídí. Jestliže je špatně a nedůsledně veden slabým pánem, stane se neovladatelným. Rottweiler je velmi inteligentní, aby odhalil slabost a využil ji. Ve vzathu člověk – pes se snaží získat vůdčí postavení. Pokud je správně veden, je poslušný a lehce ovladatelný a je z něj klidný a milý domácí společník.


Vzhled
Rottweiler je mohutný pes. Jeho souměrné tělo poukazuje na velkou sílu, obratnost a vytrvalost. Hlava má širokou mozkovnu. Čenich širšího tvaru je vždy černý. Středně velké uši jsou trojúhelníkového tvaru, převislé, vysoko nasazené. Krk je široký a, dobře osvalený. Má široký hrudník a záď, břicho nemá vtažené. Srst je krátká, rovná a hrubá, s podsadou. Barva srsti je černá s pálením. Výška psa se pohybuje mezi 61 - 68 cm u psů a 56 až 63 cm u fen. Průměrná váha psů je 50 kilogramů, feny jsou přibližně o 8 kilogramů lehčí.


Péče
Aby byl rottweiler spokojený, potřebuje dostatek pohybu. Pro udržení zdraví a kondice jsou nutné pravidelné, dlouhé procházky a kvalitní krmivo. Péče o srst není náročná, ale v době línání je dobré ho každý den kartáčovat. Dožívá se věku kolem 11 – 12 let.