29.11.14 Výživa

Složení je důležitější než cena

Ačkoli se Češi považují za velké milovníky psů, mnozí z nich při výběru psího krmiva raději šetří, nečtou etikety se složením granulí a mají nízké povědomí o škodlivosti obsažených látek.

„Peníze, které ušetří na krmivu, potom stejně utratí za léčebné výlohy u veterináře, takže takové chování vlastně nedává smysl. Při nákupu by proto neměla být určující cena, ale především složení krmiva. Zdravý pes vyjde chovatele z dlouhodobého hlediska levněji,“ říká Martin Pučálka, dlouholetý výrobce a prodejce psího krmiva. Pozor si dejte na granulovaná krmiva, podpořena velkou reklamou nebo tzv. ekonomické řady, které jsou často svým složením pro psy vyloženě nevhodné. Většinu levných a nevhodných krmiv tvoří obiloviny, chemické konzervanty a zbytečná dochucovadla a soli, které nejsou dobré pro trávení a jsou jedním z nejčastějších alergenů.

Důležité je sledovat obsah masa (masové moučky), protože pes je od přírody masožravec a potřebuje dostatek živočišných bílkovin. „Vhodné a zdraví prospěšné granule by neměly obsahovat chemické konzervanty jako jsou BHA, BHT, propylgallát nebo sorban draselný, dále fosfáty, barviva nebo dochucovadla, především v podobě většího množství soli, která je pro psy toxická, nebo menadion jako zdroj vitaminu,“ říká Martin Pučálka. Další nevhodnou surovinou je například sója, kterou psi špatně tráví, nebo bílkovinné hydrolizáty. Jsou levné a nahrazují kvalitní bílkoviny z masa. Krmivo by nemělo také obsahovat rostlinné oleje, po kterých se mění barva srsti. Zbytečné chemikálie také značí vícebarevné granule.

Průjmy a zvracení

Použití nevhodných surovin, jako jsou chemické konzervanty nebo obiloviny, se nejčastěji projeví na špatné kvalitě srsti, kdy se pejsek hodně škrábe, což může skončit až takzvanými hotspoty - místy s vylysanou srstí. O nevhodnosti stravy také hovoří déle trvající průjmy nebo zvracení. Chemické konzervanty nebo většího množství soli také přetěžuje ledviny, což může vést k velmi závažným problémům. „Důležitým faktorem při výběru krmiva by také mělo být samotné zpracování surovin. Vždy je vhodné, aby suroviny byly co nejméně zpracované. Vybírejte tedy například krmivo, kde je rýže namísto rýžové mouky, brambory místo bramborových vloček atd. I to ovlivní, jak bude krmivo psovi sedět,“ dodává Martin Pučálka. Granule také nekupujte vážené, ale přímo v pytli od výrobce. Takto máte jistotu, že krmivo je originál.