19.10.14 Výživa

Tři otázky o výživě

Správné krmení je pro všechny majitele psů aktuální téma, proto vám přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy.

 

Jaká strava je nejlepší a nejzdravější u štěňat?
U štěňat je správná výživa zásadní pro jejich další zdravý vývoj. Proto by majitelé štěňat měli sáhnout po nejlepších produktech na trhu. Důležité je, aby krmivo mělo optimální množství bílkovin - aby štěně nerostlo moc rychle, nebo naopak pomalu. Pro větší plemena je ideální množství bílkovin okolo 27%, u menší plemen okolo 30%. Zásadní je, aby velká část bílkovin byla ze živočišných zdrojů. Pes je masožravec a nejlépe tráví hlavně živočišné bílkoviny. V rámci správné výživy u štěňat, a koneckonců i u dospělých psů, je také důležité krmení v pravidelný čas. U nejmenších štěňat klidně 4x denně, u větších 2-3x denně a u dospěláků 2x denně. Důležité je myslet na to, že pejsek potřebuje před i po jídle klid.

Jak má vypadat správná výživa březí feny?
Zde platí stejná pravidla jako u štěňat. Pro březí a kojící feny se používají granule pro štěňata. Jsou více kalorické a mají více živin. Štěněcí věk a březost se považují za období větší fyzické zátěže, a proto se používají granule s vysokou výživností a velkým obsahem vitaminů a minerálů. Během březosti, což je obvykle 63 dnů, je dobré trochu zvýšit i krmnou dávku. Vždy je lepší, když má fenka pro růst svých štěňat „kde brát“.

Můj pes trpí nadváhou, jak proti ní nejlépe bojovat?
Nadváha je pro psy ze zdravotního hlediska velmi nepříjemná. Jedná se o velkou zátěž pro klouby a zhoršuje psům kvalitu života. Pro psy, kteří mají problém s nadváhou nebo k ni mají tendence, existují speciální granule typu light. Majitel pejska má pak na výběr ze dvou variant. Zaprvé snížit krmnou dávku standardních granulí, nebo právě sáhnout po speciálních granulí typu light, které mají menší množství tuku a vyšší množství vlákniny. V období diety je též důležitý důkladný pitný režim. Se změnou stravy je klíčové také změnit životní zvyklosti. Určitě není dobré pejskovi dávat cokoliv od stolu nebo ho často krmit pamlsky. Zároveň je nutné zvýšit jeho energetický výdej. Pokud tomu nebrání zdravotní stav, prodlužte mu procházky a choďte s ním častěji ven.

Odpovídal odborník na psí výživu pan Martin Pučálka.