Heureka fb
Stahněte si aplikaci Mobilní aplikace krmeni.cz pro Android Android a Mobilní aplikace krmeni.cz pro iOS iOS
Zavolejte nám: 737 051 520 (po - pá: 8:00 - 17:00)
košík: prázdný

Přihlášení a registrace

Přihlášení Facebookem

Přihlásit se Facebookem

Výživa koček od kotěte po seniora

V dnešním článku se dozvíte, jak porozumět jednotlivým výživových složkám obsažených ve stravě pro kočky a jak jednotlivé parametry vyhodnotit. Sledovat budeme především obsah bílkovin, tuků, vlákniny a rozdílům mezi psem a kočkou.

„Kočka není pes.“

            Kočka není pes a proto má oproti psům i jiné výživové nároky. Proto vždy respektujte rozdělení krmiv pro psy a pro kočky a nikdy je nepodávejte neuvedeným druhům. Kočka je výhradní striktní masožravec. V přírodě žere několikrát za den a proto se i frekvence krmení v domácím prostředí musí přizpůsobit jejím fyziologickým potřebám.

Dospělá kočka

            Krmivo pro dospělé kočky se buď stejně označuje českým názvem „pro dospělé kočky“ nebo cizojazyčně adult/for adult cats. Doba života kočky, kdy je vhodné krmit tímto krmivem, spadá přesně mezi interval období kotěcího a seniorského věku, tzn. cca 1-8let. Toto období je však třeba stanovit individuálně pro každou kočku zvlášť.  

            Krmivo pro dospělé kočky by mělo obsahovat cca 30-45% bílkovin. Dospělé kočky stejně jako koťata potřebují kvalitní zdroj bílkovin, který jim složí jako zdroj energie. Dále zajišťuje zachování základních životních funkcí, stavbu svalové hmoty, růst kostí, šlach, vazů a dalších částí organismu, které aktivní zdravá kočka potřebuje.

            Bílkoviny se skládají z jednotlivých stavebních jednotek, kterým říkáme aminokyseliny a pro kočky je zvláště důležitá jedna z nich – Taurin. Jeho obsah v krmivu koček bez ohledu na věkovou kategorii by měl být více než 0,1%. Jeho nedostatek vede ke slepotě, srdečním změnám s rozvojem dilatační kardiomyopatie či poruchám reprodukce a vývoje mláďat.

            Doporučené množství tuku pro dospělé kočky se pohybuje mezi 18-25%. Tuky slouží kočce jako hlavní zdroj energie. Vstřebávají se až z 90ti%. I množství tuku v krmivu vyhodnocujte individuálně vzhledem k vašemu zvířeti. Pokud má kočka tendenci přibírat na váze, dostává mimo krmiva i pamlsky a dobroty, pak volte nižší obsah. Pokud je váš mazlíček aktivní, má velký výdej energie, pak můžete volit klidně vyšší množství. Nezapomínejte si také všímat obsahu omega nenasycených mastných kyselin, které mají pozitivní vliv na vývoj nervové soustavy, cév a stav kůže a srsti.

            Obsah vlákniny v krmivech pro kočky by se měl běžně pohybovat v rozmezí cca 2-5%. Vláknina u koček slouží především pro snazší odchod smotků chlupů pryč z trávicího traktu, což ocení především dlouhosrsté kočky. Dále podporuje střevní peristaltiku, čistí střevní sliznici a má pozitivní vliv na funkci tlustého střeva. U vlákniny platí obrácený příměr než u obsahu tuků. Pokud má tedy kočička tendenci přibírat na hmotnosti, pro zasycení je lepší vyšší obsah vlákniny. Nezbytnou složkou krmiva jsou také minerály, ze kterých organismus nezískává žádnou energii, ale jsou nesmírně důležité pro správnou funkci metabolismu a tělesných tkání.

„Kočka je tvor nestálý – jejím hlavním nepřítelem je stereotyp.“

            Na rozdíl od psa , který by se měl krmit 1-2xdenně cíleně, se doporučuje kočce nechávat přístup ke krmivu po celý den, zvláště pokud nejste doma nebo se dá využít varianta, kdy ji krmíte několikrát denně např. 6-8krát po malých množstvích. Je důležité si uvědomit, že kočka je noční tvor, zvyklá lovit v noci, a proto se dá předpokládat, že i příjem krmiva bude kočka preferovat v nočních hodinách. Uvádí se, že v přírodě kočky často preferují jeden typ stravy – buď myši nebo ptáky, ale domácí kočky většinou tvrdí opak. Proč je tomu tak? . Pokud kočku naučíte na jeden typ krmiva, máte na celý život vyhráno. Velkým kočičím nepřítelem je však bohužel stereotyp a pak také ne nadarmo se říká, že kočky mají mlsný jazýček. Budou vás zkoušet, zda jim čas od času nepřilepšíte něčím jiným. Pokud ano, pak jste na nejlepší cestě si doma vychovat velice mlsné zvířátko. Ano, kočky mají rády nejen změny příchutě či značky krmiva, ale i tvaru či velikosti granulek, změnu místa, na která jim krmivo předkládáte, mističky, výšku krmicích míst atd. Ať tak či tak, věřím, že najdete společnou cestu takovou, aby vaše kočka byla spokojená a šťastná. Pro kočky je také velice důležitá teplota a konzistence přijímaného krmiva. Pokud tedy kočička krmivo odmítá, můžete jej zkusit ohřát na teplotu přibližně 38°C.

„Kočka je od přírody velice vybíravý a mlsný tvor. Na jazyku má přibližně 500 chuťových pohárků.“  

Kotě

            Je velice důležité si uvědomit, že v kotěcím období se formuje „názor“ koček na potravu. Pokud kočce budete již od útlého věku podstrojovat, pravděpodobně si na to zvykne a její jazýček se bude stávat mlsnější a mlsnější.        

            Výživa kotěte je z jednotlivých věkových období (podle mě) ta nejdůležitější. Prostřednictvím vhodného krmiva dáváte kočce základ pro správnou funkci a vývoj kostry, zubů, trávicího aparátu, imunitních mechanismů a stavů kůže a srsti. To vše se odrazí na zvířeti dobrým zdravotním stavem v dospělosti a stáří.

            Krmivo vhodné pro koťata se většinou označuje jako junior/kitten/pro koťata. Kotě jím krmte do cca 12ti měsíců věku. Poté plynule přejděte na krmivo pro dospělé kočky.

            Krmivo by mělo obsahovat větší podíl bílkovin, tuku a minerálních látek v dostatečné míře pro vývoj mladého organismu. Ideální množství bílkovin je cca 30-45%, doporučené množství tuku je cca 10-30%. Vyšší obsah tuku by mohl vést k navyšování hmotnosti až obezitě, která zbytečně zatěžuje vývoj mladého organismu a zatěžuje pohybový aparát.     Dále by v krmivu měl být obsažen zdroj omega nenasycených mastných kyselin pro správný vývoj nervové soustavy.

            Koťata mají zvláště při přechodu na pevnou stravu citlivé zažívání, takže samozřejmostí by měl být obsah bylin a vlákniny, která správnému trávení pozitivně přispívá. Obsah vlákniny by měl být maximálně do 5%. Její nadměrné množství naopak snižuje stravitelnost krmiva.

            Je nežádoucí, aby krmivo obsahovalo umělá dochucovadla, umělé konzervanty. Vývoj mladého organismu by měl probíhat pouze za dodání přírodních konzervantů a antioxidantů, které jsou důležité pro regeneraci buněk. Často se používá např. extrakt z rozmarýnu, vitamin C či E.

            Granulky jsou svým složením povětšinou menší než granule pro dospělé kočky.

Kočka - senior

            Kočky jako seniory většinou označujeme od druhé poloviny jejich života od 8mi let. V tomto období bychom měli plynule přejít na krmivo pro ně vhodné, protože starší jedinci  mají samozřejmě jiné výživové nároky než kočky mladé nebo dospělé.  

Vzhledem k menší fyzické aktivitě by jejich krmivo mělo obsahovat menší množství tuku, mělo by být méně energeticky bohaté. Ideální obsah tuku je do 18-25%. Nadměrný přísun kalorií a snížená tělesná aktivita vede k obezitě, která neprospívá ani základním tělesným funkcím ani pohybovému aparátu.

Kočka senior by měla energii čerpat převážně z kvalitního zdroje bílkovin. Těch by mělo být v krmivu obsaženo 30-45%. Krmivo by mělo obsahovat běžný až zvýšený obsah vlákniny. U starších koček vláknina přirozeně pročišťuje střevní aparát, napomáhá vyprazdňování tím, že podporuje střevní peristaltiku, která bývá u starších jedinců zleněná. Dále také zasycuje a kočka má delší dobu pocit hladu, což opět slouží jako prevence obezity.

Krmivo kočičích seniorů by mělo obsahovat vyšší obsah vitaminů a minerálních látek. U starého organismu dochází často k deficitům jednotlivých látek. Starší jedinci nedokážou tyto látky již tak dobře využít, proto je třeba je organismu dodávat častěji ve větším množství.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace