Heureka fb
Stahněte si aplikaci Mobilní aplikace krmeni.cz pro Android Android a Mobilní aplikace krmeni.cz pro iOS iOS
Zavolejte nám: 737 051 520 (po - pá: 8:00 - 17:00)
košík: prázdný

Přihlášení a registrace

Přihlášení Facebookem

Přihlásit se Facebookem

Výživa psa od štěněte po seniora

V dnešním článku se dozvíte, jak porozumět tabulce výživových složek granulí a jak jednotlivé parametry vyhodnotit. Sledovat budeme především obsah bílkovin, tuků, vlákniny, poměr vápníku a fosforu.

Štěně

            Výživa štěněte je z jednotlivých věkových období (podle mě) ta nejdůležitější. Prostřednictvím vhodného krmiva dáváte psovi základ pro správnou funkci a vývoj kostry, zubů, trávicího aparátu, imunitních mechanismů a stavů kůže a srsti. To vše se odrazí na zvířeti dobrým zdravotním stavem v dospělosti a stáří. Musíte si také uvědomit, že tvoříte i stravovací návyky mladého zvířete, a proto již od malička štěněti budujte řádné stravovací návyky. Nenechávejte misku s krmivem štěněti celý den k dispozici, krmte jej cíleně v předem stanovený čas, po krmení naučte štěně odpočívat.

            Krmivo vhodné pro štěňata se většinou označuje jako junior/puppy/štěněcí a dle plemenné příslušnosti tímto krmivem krmte u trpasličích a malých plemen do cca 12ti měsíců věku, u středních plemen do cca 16-18 měsíců věku, u velkých a obřích plemen do 24měsíců věku. Poté plynule přejděte na krmivo pro dospělé psy.

            Krmivo by mělo obsahovat větší podíl bílkovin, tuku a minerálních látek v dostatečné míře pro vývoj mladého organismu. Ideální množství bílkovin je cca 20-30%, doporučené množství tuku je cca 10-20%. V případě vyššího obsahu bílkovin většinou platí, že se snižuje jejich stravitelnost, protože bývají z nekvalitního zdroje. Pokud je však jejich zdrojem kvalitní bílkovina, jsou využity v plné míře. Vyšší obsah tuku by mohl vést k navyšování hmotnosti až obezitě, která zbytečně zatěžuje vývoj mladého organismu a zatěžuje pohybový aparát. Dále by v krmivu měl být obsažen zdroj omega nenasycených mastných kyselin pro správný vývoj nervové soustavy.

            Štěňata mají zvláště při přechodu na pevnou stravu citlivé zažívání, takže samozřejmostí by měl být obsah bylin a vlákniny, která správnému trávení pozitivně přispívá. Obsah vlákniny by měl být do 5%. Její nadměrné množství naopak snižuje stravitelnost krmiva.

            Velice často diskutovaný vápník a fosfor. Je třeba říct, že pokud podáváte Vašemu štěněti plnohodnotné krmivo a vyvíjí se správným způsobem, není třeba mu přidávat další vápník do krmiva ve formě doplňků stravy. Ideální poměr vápník:fosfor by se měl vztahovat ke konkrétnímu jedinci v určitém věku, určitého plemene. Obecně můžeme říci, že mladý rostoucí organismus potřebuje větší množství vápníku než organismus dospělý, přičemž v období přezubování se potřeba vápníku ještě zvyšuje. Ideální poměr je cca 2:1, ale může se lehce měnit. Opět je třeba jej zvažovat v závislosti na plemeni a individuálních potřebách psa.

            Je nežádoucí, aby krmivo obsahovalo umělá dochucovadla, umělé konzervanty. Vývoj mladého organismu by měl probíhat pouze za dodání přírodních konzervantů a antioxidantů, které jsou důležité pro regeneraci buněk. Často se používá např. extrakt z rozmarýnu, vitamin C či E.

            Granule jsou svým složením povětšinou menší než granule pro dospělé psy a bývají již v tomto věku rozděleny dle velikosti plemene (mini, medium, large, maxi breed). V závislosti na věku zvířete také nezapomínejte na postupnou úpravu četnosti krmení mladého psa z krmení 5-6xdenně na krmení 1-2xdenně, které je ideální pro dospělého psa.

Dospělý pes

            Krmivo pro dospělé se psy se buď stejně označuje českým názvem nebo cizojazyčně adult. Doba života psa, kdy je vhodné krmit tímto krmivem, spadá přesně mezi interval období štěněte a seniora, opět v závislosti především na plemenné predispozici.

            Krmivo by mělo obsahovat cca 15-25% bílkovin. Dospělí psi stejně jako štěňata potřebují kvalitní zdroj bílkovin, který jim složí pro zachování základních životních funkcí, stavbě svalové hmoty, růstu kostí, šlach, vazů a dalších částí organismu, které aktivní zdravý pes potřebuje. Doporučené množství tuku se pohybuje mezi 10-20%. I množství tuku v krmivu vyhodnocujte individuálně vzhledem k vašemu zvířeti. Pokud má tendenci přibírat na váze, dostává mimo krmiva i pamlsky a dobroty, pak volte nižší obsah. Pokud je aktivní, má velký výdej energie, pak můžete volit klidně vyšší množství. Obsah vlákniny by se měl běžně pohybovat cca 2-5%. U vlákniny platí obrácený příměr než u obsahu tuků. Pokud má pejsek tendenci přibírat na hmotnosti, pro zasycení je lepší vyšší obsah vlákniny. Poměr Ca:P se pohybuje u dospělého psa mezi 1,4-1,2:1.

            Dospělý pes by měl být krmen 1-2xdenně, spíše ale 2xdenně. Budete tak schopni zmenšit obsah jedné dávky tak, aby žaludek byl naplněn, ale nikoliv přeplněn. Krmivo by psovi mělo být předkládáno ve stejný čas, aby si vytvořil rituál, na předem určenou dobu. Pokud pes nějakou část nesežere, pak mu krmivo vezměte.

Psí senior

            Psy jako seniory většinou označujeme od druhé poloviny jejich života v závislosti na plemeni. U malých a středních plemen od cca 8mi let, u velkých a obřích plemen od 6ti let. V tomto období bychom měli plynule přejít na krmivo pro ně vhodné, protože starší psi mají samozřejmě jiné výživové nároky než psi mladí nebo dospělí.

Vzhledem k menší fyzické aktivitě by jejich krmivo mělo obsahovat menší množství tuku, mělo by být méně energeticky bohaté. Ideální obsah tuku je do 10%. Nadměrný přísun kalorií a snížená tělesná aktivita vede k obezitě, která neprospívá ani základním tělesným funkcím ani pohybovému aparátu.

Starý pes již nemá takové nároky na obsah bílkovin v krmivu, netvoří již tolik svalové hmoty, nemá takovou fyzickou aktivitu a proto by i jejich obsah měl být snížený, ideálně cca 20-22%. Zdroj bílkovin by měl být dobře stravitelný (např. kvalitní jehněčí maso). Nadměrný přísun bílkovin u seniorů zbytečně negativně ovlivňuje stav a funkci ledvin.

Krmivo by mělo obsahovat zvýšený obsah vlákniny. U starších psů se může obsah zvyšovat i přes 5% výše. Vláknina přirozeně pročišťuje střevní aparát, napomáhá vyprazdňování tím, že podporuje střevní peristaltiku, která bývá u starších psů zleněná. Dále také zasycuje a pejsek má delší dobu pocit hladu, což opět slouží jako prevence obezity.

Psi ve vyšším věku trpí na problémy s pohybovým aparátem a proto by v každém seniorském krmivu měl být přípravek tzv. chondroprotektiv, látek, které napomáhají regeneraci struktur pohybového aparátu a zlepšují pohyb pejska.

Krmivo psích seniorů by mělo obsahovat vyšší obsah vitaminů a minerálních látek. U starého organismu dochází často k deficitům jednotlivých látek. Starší jedinci nedokážou tyto látky již tak dobře využít, proto je třeba je organismu dodávat častěji ve větším množství.

Starší pes by se měl s ohledem na individuální potřeby a stav trávicího traktu krmit ideálně 2x denně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace