06.01.10 Výživa

Výživa štěněte

retrívr a jiná velká plemena

 

Kvalitní krmení je naprostým základem správného růstu a vývinu psa. Nemůžeme krmit psa nekvalitní potravou a očekávat, že z něho vyroste krásný, zdravý a silný jedinec. Názory na to, co je kvalitní potrava, se různí a procházejí názorovým vývojem. Výzkumy na zahraničních univerzitách a ve výzkumných centrech velkých a seriózních firem zaměřených na výrobu krmiv pro psy přinesly zejména v poslední době mnoho nových poznatků, které jsou často i v přímém rozporu s tím, co se tradovalo v minulosti.

 

Štěně spálí během prvních měsíců života překvapující množství energie, proto je důležité zajistit, aby dostalo vyváženou výživu. Pro srovnání, štěně během prvního roku vyroste jako dítě během 14 - 18 let. Různá plemena mají různé růstové křivky, proto by měl výběr krmení odpovídat plemeni a velikosti štěněte. Výběr nejlepšího krmení je klíčem k umožnění dlouhodobého a zdravého života.

 

Výživa v novorozeneckém období po porodu do odstavení

 

V prvních dnech života pečuje o výživu štěňat především matka – kojící fena. Mateřské mléko je nejdokonalejší potravou na světě, kterou lze jen těžko nahradit. Ve zvláštních případech, jako je úhyn feny, velmi početný vrh nebo odmítání štěňat, je vhodné dát štěňatům speciální mléčnou náhražku. Kolem čtvrtého týdne věku štěňátka přichází čas na první nemléčné přikrmování. V tomto věku štěňátka dostávají malé množství velice kvalitního, snadno stravitelného krmiva. Jde o granulky rozmáčené ve vodě nebo vývaru. Matka štěňata postupně odstaví sama. Jednak již nemá dostatek mléka a jednak je jí kojení vzhledem k ostrým zoubkům štěňat velmi nepříjemné. V době odchodu k majiteli už většinou spolehlivě přijímají pevnou potravu, což je věk kolem 7. až 8. týdne.

 

Výživa v období od odstavu do 6.měsíce věku

 

Štěně v tomto období prochází fází tzv. překotného růstu. Jeho energetické potřeby dosahují až trojnásobku množství potřebného pro dospělého psa. Vysoké jsou též požadavky na přísun dalších látek, a to hlavně bílkovin, tuků, minerálních látek a vitamínů. Kromě absolutního množství je mimořádně důležitý vzájemný poměr živin, především vápníku a fosforu, nezbytných pro optimální vývoj kostí a zubů. Je pochopitelné, že tak velké nutriční nároky může uspokojit pouze nejkvalitnější, vydatné a přitom snadno stravitelné krmivo.

 

Výživa v dorosteneckém období dospělosti

 

Nutriční požadavky dorůstajícího psa v tomto věku pozvolna klesají na úroveň vhodnou pro dospělého jedince. Přesto jeho organizmus se ještě stále vyvíjí a nároky na výživu nemůže uspokojit potrava určená dospělým psům. Majitelé štěňat větších plemen, kam se řadí i retrívři, často chybují, když nesprávně volí druh krmení bez ohledu na konkrétní potřeby plemene.

 

Granule nebo vařená strava?

To je otázka, se kterou se setkáváme velmi často. Nechceme zavrhnout používání klasické vařené stravy. Jen si majitel musí uvědomit, že znamená obrovskou pracnost ve srovnání s komerčními krmivy. Chce-li majitel psovi vařit, musí mít zdroj kvalitního masa - svaloviny, vždy ho dobře provařit pro odstranění rizika infekce, mísit ho v poměru 1/3 masa ku 2/3 přílohy (rýže, těstoviny, vločky), přidat zeleninu, vitamíny, minerály. Nikdy nebude znát přesné složení takto připravené stravy a to nebude nikdy stejné, protože pokaždé budou použity jiné suroviny. Je tu vysoké riziko předávkování vitamínů (vitamín D) a hlavně minerálů (v případě vápníku je to katastrofa pro kostru a klouby rostoucího psa). Především si ale majitel přidělá spoustu práce. Tímto způsobem lze odchovat psa na relativně vyvážené stravě, je to ale zbytečně pracné a komplikované. Doporučuje se proto používat kvalitní a ověřená komerční krmiva, zejména v granulované formě.

 

Granule

 

Důležité je i odlišení krmiv pro různé velikosti plemen. Dnes už se ví, že malá plemena mají značně odlišné požadavky na výživu než velcí psi. Proto firmy vyrábějí granule pro malá, střední a velká plemena. Významné je to hlavně u psů velkých (nad 25 kg v dospělosti) a gigantických plemen. Zde se dá špatnou výživou napáchat hodně škod, hlavně ve vývoji kyčelních a loketních kloubů. Ale pozor: dlouho se tvrdilo, že velcí psi potřebují během růstu hodně vápníku a bílkovin. Výzkumy posledních pěti až deseti let ukazují, že nadbytek těchto složek způsobuje stejné, ba horší škody, než jejich nedostatek. Doga nebo rotvajler váží v dospělosti 50-80 kg. To je stejná váha jako u člověka. Ale lidská kostra do této velikosti a váhy roste 18 let. Pes takto naroste za 8-10 měsíců! To je obrovská zátěž pro jeho organismus. Naším cílem tedy nemůže být snaha o urychlení již tak překotného růstu, ale naopak. Musíme se snažit, aby tento růst byl pozvolný, plynulý a vyrovnaný. Dostává-li rostoucí pes velkého plemene nadbytek bílkovin anebo vitamínů příliš rychle, vytvoří hodně svalové a tukové hmoty, tuto váhu však musí nést ještě nezralá kostra, na které pak vlivem přetížení dochází k deformitám kloubů a páteře. Vztah mezi nadbytkem vápníku a zvýšeným výskytem dysplazií kyčelních a loketních kloubů je dnes už přesvědčivě prokázán. Při nadbytku vápníku dochází k předčasnému a nerovnoměrnému uzavírání růstových zón kostí, a tím opět ke zvýšenému množství kloubních onemocnění. Při odchovu psa velkého plemene proto nedbejte dobře míněných, ale zastaralých rad některých chovatelů a výcvikářů, že pokleslé uši či prošláplé spěnky nohou spraví přídavek vápníku do krmiva. V kvalitních krmivech je ho dostatek a řada krmiv (pro štěňata, dospělé psy i seniory velkých a obřích plemen) obsahuje navíc chondroprotekiva - tj. látky pro takzvanou kloubní výživu (chondroitin sulfát, glykosaminoglykany a želatinu) pro optimální vývoj a výživu kloubních chrupavek. Některá krmiva pro psy obsahují nový unikátní patentovaný systém pro prevenci vzniku zubního kamene a krmivo pro štěňata je obohaceno o přípravek DHA (klíčové živiny pro stavbu mozku).

 

Krmný režim

 

Štěně je třeba přivyknout na pravidelný režim krmení. Mělo by jíst do věku 1 roku 3x denně, do věku 2 let 2x denně a v dospělosti 1-2x denně. Granule zalijeme vlažnou vodou, necháme je zchladnout na tělesnou teplotu a nabídneme je pejskovi. Ponecháme mu je 10-20 minut. Co nesní, to mu vezmeme, uložíme v lednici a ohřáté na tělesnou teplotu nabídneme při příštím krmení. Pokud namočené granule nesní během jednoho dne, vyhodíme je, aby se nezkazily. Snažíme se nenechávat psovi jídlo ležet k dispozici celý den, a to ani suché granule. Takový pes se nenaučí správně jíst a buď se přejídá a je obézní, nebo naopak při celodenním uždibování necítí pořádný hlad, jí málo a může být hubený.

 

Dávkování

 

Obecné dávkování bývá u každého krmiva napsané na obalu. Vždy ale platí, že spotřeba krmiva je přísně individuální záležitost a liší se u každého jedince. Je třeba proto vyjít z průměrné doporučené dávky a podle přírůstku či úbytku hmotnosti zvířete množství krmiva doladit. Je třeba ohlídat, aby pes nebyl ani příliš hubený a ani příliš obézní (což je mnohem častější). Obezita u psů způsobuje stejné problémy jako u lidí. Cukrovku, nadměrné zatížení srdce, ledvin, páteře a kloubů. Zvláště u rostoucích psů je nadváha výrazným predispozičním faktorem vzniku dysplazie kyčlí a loktů, proto je dobré i u plemen, kde je vyžadován mohutný tělesný rámec, udržovat psa štíhlého, na spodní hranici kondičního rozpětí do věku 1,5 roku, než se mu dotvoří kostra a klouby, a až pak ho „nasvalit“ intenzivním

tréninkem a nechat přiměřeně zmohutnět vydatnější výživou. Nikdy nedávejte psovi kosti! Nepotřebuje

je. Není nic, co by z nich mohl získat. Vápníku má v normálním krmení více než dost a vše ostatní je jen odpad. Kosti mohou poranit krk, jícen, žaludek či střevo, ale i když jsou měkké nebo namleté, pohlcují vodu a mohou vyvolat zácpu. A někdy natolik vážnou, že se ji nepodaří vyřešit jinak, než náročnou operací. Dodržíme-li výše uvedená pravidla, neuděláme chybu, ať už zvolíme pro krmení štěněte a později i dospělého psa doma vařenou stravu či hotová kompletní krmiva. Rozhodně však do jídelníčku psa nepatří zbytky nebo laskominy z našeho stolu.

 

Text a foto: Pavel Míšek

Chovatelská stanice zlatých a labradorských retrívrů Artemis Gold

www.artemis-gold.cz

 

 

DESATERO VÝŽIVY ŠTĚNĚTE

 

1. Štěňátko má jiné nároky na výživu než dospělý pes.

2. Štěně má mimořádně citlivý zažívací trakt.

3. Štěně má malý žaludek, proto je nutné krmnou dávku

rozdělit na několik porcí.

4. U štěněte je nutné dodržovat pravidelný čas krmení.

5. Potrava pro štěně by měla mít pokojovou teplotu.

6. Vždy, než se rozhodnete u štěněte podat jakýkoliv vitamínový nebo minerální přípravek, poraďte se s veterinářem. V kvalitním krmení by jich mělo být dostatek, a předávkování může i štěněti ublížit.

7. U štěněte je nutné pravidelně kontrolovat hmotnost a přírůstky.

8. Kravské mléko není vhodnou součástí výživy štěňat. Organizmus psa ztrácí schopnost štěpit mléčný cukr a výsledkem je zvracení nebo průjem.

9. Po jídle nechte psa vždy odpočívat.

10. Všechny dlouhodobější potíže, jako jsou zažívací problémy, netypická konzistence a barva stolice, nadměrné pití nebo výrazná změna