15.08.10 Výživa

Zelenina v psím jídelníčku

Pokud krmíte psa syrovou stravou dle BARFu, představuje důležitou složku výživy (ovoce samozřejmě také). Řiďte se pravidlem, že její podávání by mělo být rozmanité, nejlepší je krmit sezónními druhy.

Zeleninou krmíme v první řadě proto, abychom nahradili obsah trávicího traktu kořisti. Pes dostává díky ovoci a zelenině do sebe vitaminy, minerály, enzymy a také vlákninu. Díky této rostlinné složce se střeva „čistí“. Vláknina je rovněž důležitá pro uvolnění stolice, aby nedocházelo k zácpě. Jestliže krmíte granulemi, není podávání zeleniny a ovoce nutné. Kvalitní granule v sobě obsahují vše, co pes ke svému životu potřebuje. Samozřejmě neuškodí, když tu a tam dostane kus jablíčka nebo mrkve, ale nic se nemá přehánět. (Pozor na zeleninové vývary. Obzvlášť v  létě, pokud necháte stát déle namočené granule například se zeleninovým vývarem, můžou se ve větší míře tvořit plyny. A nadýmání zvyšuje torzi žaludku.)

Co krmit?
Můžete v podstatě krmit všemi druhy ovoce a zeleniny. Obzvlášť vhodná je listová zelenina. Kořenová zelenina může být užitečná při příliš řídké stolici; listová zelenina, různé druhy zelí a košťálová zelenina naopak při zácpě. Na její podávání je dobré přivykat psa už od štěněte.
U rostlinných potravin musí být uvolněna struktura buněk, protože psovi k tomuto úkonu chybí potřebné enzymy. To uděláme tak, že ji jemně rozmixujeme nebo lehce podusíme.
Některé druhy zeleniny byste měli vynechat nebo podávat jen v minimálním množství. Nevhodné jsou například fazole, avokádo, lilek, syrové brambory, cibule, luštěniny, ředkev. Omezte rovněž množství podávaných rajčat.
Jestliže pes zeleninu odmítá, zkuste mu ji trochu chuťově vylepšit. Přidejte k ní něco, co má rád (například sýr cottage, rozmixovaná játra, tvaroh, jogurt atd).
I když je nejlepší zelenina čerstvá a sezónní, můžete si ji připravit do mrazáku již nastrouhanou či rozmixovanou. Praktickým řešením je rozdělit ji na porce, které budou odpovídat její denní dávce.

Jak je to s rozinkami?
O tom, že by pes neměl jíst hroznové víno a rozinky, jste jistě už slyšeli. Není to jen pověra? Můžeme se dočíst, že skutečně existují případy, kdy se psi otrávili poté, co sežrali rozinky nebo hroznové víno. Proč tomu tak bylo, ale nebylo dosud prokázáno. Je možné, že se jednalo o rozinky, které byly ošetřeny pesticidy a fungicidy. Z tohoto důvodu je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Ovšem většina lidí nikdy žádný případ otravy rozinkami nezaznamenala. Například Juliette de Bairacli Levy (bylinkářka a průkopnice holistického přístupu ve veterinární medicíně) tvrdila, že za celých 70 let nikdy nezažila otravu hrozny/rozinkami u svých ani u tisíců jí známých psů. Souhrn: Pokud podáváte hrozny/rozinky, potom volte raději ty v bio kvalitě a v minimálním množství. Riskovat se přece nevyplácí…

A co česnek?
Říká se, že česnek je pro psy nebezpečný. Je to skutečně pravda? Česnek, cibule a také medvědí česnek obsahují sloučeniny síry, které mohou oslabovat enzym glucoso–6–fosfát dehydrogenázu, jenž chrání buněčné stěny červených krvinek. Pokud do těla přicházejí oxidanty, přemůžou antioxidativní schopnosti červených krvinek, ty jsou poškozeny a dojde vytvoření Heinzových tělísek. Pokud tento proces nadále pokračuje, dojde snížením počtu červených krvinek k anémii a zvíře by mohlo zemřít. Nazýváme to hemolytickou anémií.
Existuje několik studií, ve kterých se zjistilo, že cibulnaté rostliny, zejména cibule a česnek, jsou pro psy jedovaté. Ale všechno není tak úplně černobílé.
Ve studiích týkajících se cibule se rozvinuly hemolytické změny po podání 15-30g cibule na kilogram tělesné hmotnosti a toxický účinek až po podání dávky přes 50g na kilogram tělesné hmotnosti (po dobu dvou dnů).
Ve studii týkající se česneku došlo k něčemu, „co vypadalo jako“ změny na červených krvinkách až po podání dávky přes 5g na kilogram tělesné hmotnosti, u žádného ze zvířat se však nerozvinula hemolytická anemie.
Co z toho vyplývá? Psovi česnek v omezené míře s klidným srdcem podávejte.
Například třicetikilogramový pes může dostat 3 stroužky česneku týdně, v takovém množství není možné přivodit změny na červených krvinkách vedoucí k onemocnění. (Toxické by pro něj bylo množství 350 stroužků.) Při podávání malých množstvích česneku převažují jeho zdraví prospěšné vlastnosti (potlačuje procesy stárnutí, podporuje zdraví, vitalitu a dlouhověkost, zvyšuje odolnost organismu atd.)

Zdroj: Swanie Simon, Zdravá výživa pro starého a nemocného psa - syrová strava BARF, vydalo nakladatelství GRADA