Ať už si chcete boudu pro psa vyrobit sami, nebo si ji necháváte zhotovit na zakázku, ujistěte se, že víte, jak má být velká a kam ji umístit. Jen tak si ji váš čtyřnohý přítel oblíbí.
1. Psí bouda by měla být dostatečně prostorná a zateplená ze všech stran (obzvlášť v případě krátkosrstých plemen). Konstrukce by měla být těsná, aby do ní nefouklo a neunikalo teplo.
2. Ideální velikost je taková, aby se v ní pes mohl pohodlně natáhnout a postavit. Větší bouda neznamená lepší. Ve velké boudě nebude mít pocit bezpečí a v zimě si ji nedokáže vyhřát svým tělesným teplem.
3. Stěny je vhodné zateplit polystyrénem (tloušťka zhruba 4 cm), který se obloží druhou stěnou (např. OSB deskou), aby pes polystyrén neokusoval.
4. Bouda by měla být izolovaná od země „vzduchovým polštářem“, aby nenasávala vlhkost a zimu. K vyvýšení lze použít stojné nožky (stačí okolo 2-3 cm).
5. Střecha by měla jít odklopit, aby se bouda dala snadno čistit. Pokud má plochou střechu, psi si jí často oblíbí jako místo k odpočinku.
6. Většině psů lépe vyhovuje obdélníkový půdorys než čtvercový. Vhodný je i tvar do písmena L, kdy na menší předsíň navazuje „ložnice“, která je díky předsíni chráněná před prouděním studeného vzduchu a nánosem nečistot (listí, sníh).
7. Na zimu se může vchod do boudy zakrýt závěsem z kobercoviny nebo gumy.
8. Bouda se vystýlá ovesnou nebo pšeničnou slámou (bez osin) a mění se podle potřeby (zhruba jednou za dva týdny).
9. V případě velkých mrazů se do boudy může instalovat elektrický výhřev. Jedná se pouze o podpůrné topení, které pomáhá psovi udržet v boudě vyšší teplotu. Musí být umístěno tak, aby se o něj pes nemohl poranit. Kabely je nutné vést v chrániči, aby je pes nemohl rozkousat. Dbejte na to, aby mělo vytápění veškeré pojistky proti přehřátí a zásahu elektrickým proudem.
10. Důležité je i umístění boudy na pozemku. Bouda by měla být na stinném místě v blízkosti domu, aby měl pes dobrý výhled na vchodové dveře a přístupovou cestu.
foto: pixabay.com
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.