Pozor na otravu psů ivermectinem
V posledních dnech plní lék ivermectin titulní stránky novin kvůli jeho použití při léčbě covidu. Tato pozornost nás přivedla na závažné téma, o kterém se moc neví. Některá antiparazitika, včetně medializovaného ivermectinu, totiž mohou být pro některá plemena psů smrtelně nebezpečná. Na vině je mutace genu MDR1.
5 mýtů o psech, kterým se stále ještě věří
Každý, kdo si pořizuje psa, by si měl nejprve nastudovat veškeré materiály, aby zjistil, který pejsek se k němu nejlépe hodí. Protože k vám domů nepřibude jen domácí mazlíček, ale další plnohodnotný člen rodiny, který stejně jako vy, má své potřeby a starosti. I přes to, že mu chcete dát ten nejlepší život, jaký si mazlíček zaslouží, ne vždy budete rozumět, co pejsek potřebuje a co se vám snaží svým chováním naznačit. Lidé si proto z generace na generaci předávali různé informace, které se tradují dodnes. Mnohé z nich jsou však pouhým mýtem.
Proč je lepší pozitivní motivace než tresty?
V dřívějších dobách, kdy pozitivní motivace mezi cvičiteli nebyla tolik rozšířená, se ve výcviku psů využívaly nejrůznější formy trestů. V dnešní době se psi cvičí spíše pomocí pozitivní motivace, což je jedině dobře. Je to mnohem příjemnější metoda a výsledky přináší radost nejen psovodovi, ale také psu samotnému.
Zvracení u psů - příčiny a související příznaky
Pes může zvracet jednoduše proto, že snědl něco zkaženého nebo zhltl příliš mnoho krmiva moc rychle. Ale zvracení může signalizovat i vážnější problém. Jaké jsou příčiny zvracení a kdy je nutné zasáhnout včas?
Budou se proti covidu očkovat i domácí mazlíčci?
Českými médii v uplynulých dnech obletěla zpráva, že na covid se možná budou muset očkovat i domácí mazlíčci, aby se zamezilo šíření nemoci. Údajně se našel důkazy o přenosu koronaviru z domácích zvířat na lidi, uvedl australský list Daily Telegraph. Ovšem podle české Komory veterinárních lékařů je riziko nákazy od domácích zvířat pouze hypotetické. A navíc je v tuto chvíli dost problémů s očkováním lidí.
Psi a lockdown
Kvůli lockdownu se psovi dostává víc pozornosti než obvykle. Jste hodně doma, máte čas na dlouhé procházky a mazlení a váš čtyřnohý kamarád může být stále po vašem boku. Jak to ale uděláte později, až se vrátíte ke starému - nebo možná úplně novému - režimu?
Pozor na obezitu
Jste na procházce a říkáte si, že už váš čtyřnohý mazlíček neběhá jako dříve? Zastavuje se, zadýchává, jeho chůze připomíná spíše převalování soudku či kolébavý pohyb tučňáka? Obezitu u psů není radno podceňovat, může totiž vést k řadě dalších zdravotních komplikací. Jak to řešit?
Novinky v boji proti množírnám
Od 1. února letošního roku vstoupí až na několik ustanovení, která začnou platit později, v účinnost rozsáhlá novela zákona na ochranu zvířat proti týrání. Jaké jsou hlavní změny?
Fáze spánku
Stejně jako lidé, i u psů se během spánku střídají jednotlivé fáze. Od lehkého přes hluboký a aktivní, při kterém si pes dokonale odpočine.
Jak pečovat o staršího psa?
Zhruba od osmi let je pes považován za seniora. U každého jedince se však hranice stáří může lišit. Váš čtyřnohý kamarád bude pravděpodobně méně aktivní, někdy se mohou přidat i zdravotní problémy. Je proto důležité sledovat jeho kondici a věnovat mu náležitou péči.