28.07.12 Aktuality

4 tipy pro bezpečné cestování s domácími mazlíčky v autě

Chystáte se autem na tuzemskou dovolenou či výlet a chcete s sebou vzít i svého zvířecího miláčka? Přinášíme vám několik tipů, které usnadní vaší cestu.

 

Bezpečnost v autě

Velkou pozornost věnujte přepravě zvířete v autě. Při nesprávném zajištění domácího mazlíčka ohrožujete bezpečí všech pasažérů a navíc vám podle silničního zákona hrozí pokuta až dva tisíce korun. „Zvíře přepravujte ve speciálním boxu, který je vhodný pro psy i kočky. Pro menší a střední pejsky, kteří sedí na sedadlech cestujících, jsou povinné pásy, které zabrání vážnému zranění zvířete při střetu nebo pří náhlém brzdění vozidla,“ upozorňuje Tereza Chlubnová, specialistka na chovatelství.

Většímu psovi dopřejte pohodlí v prostoru pro zavazadla a přepravní prostor od posádky oddělte praktickou mřížkou. Nezapomeňte rovněž vyndat z kufru auta všechny nebezpečné věci, které by pejska při prudkém zabrzdění mohly zranit. V průběhu cesty dopřejte zvířeti také zastávky, na kterých se bude moci protáhnout.

 

Prevence proti klíšťatům

„Pokud cestujete se zvířetem, váš domácí miláček v zásadě nepotřebuje žádné speciální veterinární vyšetření. Přesto byste neměli zapomínat na základní ošetření zvířete pomocí repelentních a antiparazitních přípravků. Dobrá prevence se rozhodně vyplatí, protože například léčba boreliózy je velice nepříjemná a zdlouhavá,“ říká Tereza Chlubnová.

 

Dezinfekce a náplasti

Na cestování se zvířecím mazlíčkem si přiberte také dezinfekci, kterou koupíte v chovatelských potřebách. Náplasti, obvaz a mast proti otokům či alergii zase seženete v každé lékárně. Nezapomeňte ani na cestovní misku se zdrojem pitné vody. Samozřejmostí je také náhubek, obojek se známkou a vodítko.

 

Odpočinek po dlouhé cestě

„Jste na místě a váš miláček si jistě rád odpočine po dlouhé cestě, proto mějte k dispozici cestovní pelíšek, nejlépe lehkou, tenkou podložku pro zvířata, která chrání od nepříjemného chladu. A na závěr jedno pravidlo, které bylo již řečeno mnohokrát, ale není na škodu ho znovu zopakovat. Nikdy nenechávejte zvíře v létě samotné v zahřátém autě,“ uzavírá Tereza Chlubnová.