10.10.15 Život se psem

5 častých mýtů o psech

Přestože patříme k největším milovníkům psů v Evropě, tak máme zažito několik mýtů o psech, kterým věříme a necháme se jimi při výchově psa ovlivňovat.

1. Jeden rok lidského života = sedm let psích

Tento přepočet ukazuje pouze orientační věk, abychom měli lepší představu, ale rozhodně to neznamená, že když je psovi 7 let, je mu jako 49letému člověku. Psi totiž v určitém období svého života stárnou jinak. První dva roky života vyspívají velmi rychle, ale v pozdějších letech se jejich stárnutí zpomaluje. V prvním roce a půl života to může odpovídat věku 15letého puberťáka. Ve dvou letech už můžeme psa považovat za dospělého. Velký zřetel musíme brát také na to, o jaké jde plemeno a jak je pejsek veliký. Například malé plemeno okolo 10 kg bude mít v pěti letech lidské stáří okolo 38 let. Velký pes nad 40 kg se bude blížit věku 50letého člověka.

2. Psi nesmí jíst vepřové maso

Velmi frekventovaný mýtus většiny pejskařů je tabu v podávání vepřového masa psovi. Přitom dříve se vepřové maso používalo ke krmení celkem často. Ano, z určitého hlediska není vepřové ideální pro všechny psy. Je tučné, proto pro psy seniory nebo psy s nadváhou není příliš vhodné. V rozumné míře je ale ideální pro psy s velkou fyzickou zátěží, kteří potřebují dodat energii. Vhodné je i v období zimy u psů, kteří žijí v kotcích a potřebují energii a podkožní tuk, aby jim nebylo chladno. Pozor ale na vepřové kosti, ty se mohou lámat a způsobit zdravotní komplikace

3. Psi vidí černobíle

Toto je jeden z nejčastějších mýtů o psech. Mnoho vědeckých pokusů ale toto tvrzení vyvrátilo. Psi vidí pouze jinak barevně než člověk. Dalo by se to přirovnat, že vidí podobně jako barvoslepí lidé. Barvy rozeznávají jinak než my. Například nevidí rozdíl mezi zelenou a červenou barvou. Svět mají spíše v barvách šedé, žluté a modré.

4. Všechno ovoce je pro psy zdravé

Některé ovoce psům nevadí, ale pozor si dávejte na avokádo či hrozny, které mohou způsobit vážné zažívací potíže, alergické reakce a především vážné problémy s ledvinami. Dále pak například třešně, meruňky a hrušky způsobují ve větším množství nadýmání, průjmy a silnou dehydrataci.

5. Každá fena by měla mít alespoň jednou za život štěňata

Velká část chovatelů si totiž myslí, že pokud bude mít fena štěňata, tak tím předejdou různým zdravotním problémům, jako je zánět dělohy nebo falešná březost. Ovšem neplatí to na 100 %. Jestliže nechcete štěňata, tak nechte fenu vykastrovat po prvním hárání. Tím zajistíte prevenci mnoha zdravotních komplikací. Více se o této problematice můžete dočíst zde.