29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
21.12.22 Život se psem

5 jednoduchých tipů pro bezpečné Vánoce s mazlíčkem

Po celé zemi jsou lidé zaneprázdněni balením dárků, zdobením stromečků, pečením cukroví, že možná ani nepřemýšlejí o tom, jaký dopad má předvánoční shon na jejich domácí mazlíčky. Jak jim dopřát pohodové svátky?

 

Vytvořte zvířeti klidný a bezpečný prostor
Vánoce jsou často plné rodinných setkání, což může být pro některá plachá zvířata stresující. Zajistěte svému mazlíčkovi klidný a bezpečný prostor, aby mohl být chvíli sám, pokud si to přeje. Ideální je, pokud máte k dispozici místnost, která není během návštěv využívána. Další možností je stůl s přehozenou dekou, zakrytá přepravka nebo krytý pelíšek

Škodlivé zbytky jídla
Ačkoli může být lákavé dopřát zvířeti zbytky od stolu, nedělejte to. Ujistěte se, že se jim do tlapek nedostane nic, co by nemělo, například vařené kosti, figurky z vánoční kolekce apod. Některé potraviny pro ně mohou být nebezpečné. Například makadamové ořechy jsou pro psy toxické, jiné ořechy mohou způsobit zažívací potíže. Důležité je také nikdy nedávat domácím mazlíčkům vařené kosti a nenechávat kosti v koši, do kterého se můžou dostat. Zatímco syrové kosti mohou být pro psy dobrou pochoutkou, vařené kosti se rozlamují na ostré úlomky, které jsou nebezpečné. 

Čokoládu držte mimo dosah
Čokoláda je pro naše domácí mazlíčky přísně zakázána a je důležité, aby byla mimo dosah zvířat. Vyhněte se zavěšování čokoládových figurek na vánoční stromeček a nenechávejte pod stromečkem zabalené dárky, které obsahují potraviny.

Sváteční rostliny
V tomto ročním období se domov často zdobí rostlinami, které by mohly vzbudit zájem vašeho domácího mazlíčka. Některé jsou však jedovaté! Jmelí, vánoční hvězda (poinsettie), břečťan či cesmína mohou vašim domácím mazlíčkům způsobit žaludeční potíže, pokud je snědí nebo rozžvýkají. 

Pozor na ozdoby 
Některá domácí zvířata jsou zvědavější než jiná, a tak mohou projevovat velký zájem o ozdoby na vánočním stromečku. Pokud se rozbijí, střepy je mohou poranit. Ideální je, pokud máte stromeček stabilně přidělaný a na něm jsou jen nerozbitné ozdoby. Vyvarujte se ozdobných lamet, které mají některé kočky tendence polykat. 

Užijte si svátky a nezapomeňte svého psa nebo kočku o letošních Vánocích zahrnout láskou!

Foto: Needpix.com