05.08.23 Aktuality

7 tipů, jak dopřát psímu parťákovi bezstarostné léto

Letní měsíce většinou znamenají hlavně zábavu a radosti, pro vašeho čtyřnohého přítele však přinášejí i několik nástrah. Pomozte mu je zvládnout a užijte si nejkrásnější část roku naplno.

Výlety, koupání, grilovačky a dobrodružné aktivity, to všechno nám přináší čas léta a dovolených. Jako majitelé psa už se nejspíš těšíte, jak si všechny radosti užijete ve společnosti svého psího kamaráda. Nezapomeňte však, že slunce a horko představují pro psy ještě větší zátěž než pro lidi, a je jen na vás, abyste pejskovu pohodu ohlídali. Jak se o psa v létě postarat, nám poradila Zuzana Daušová, zkušená trenérka a ředitelka organizace Helppes - Centra výcviku psů pro postižené. 

1. Pitný režim je základ
K čerstvé pitné vodě by měl mít pes přístup prakticky neustále. Kdykoliv vyrážíte ven, přibalte si lahev s vodou a skládací misku, kterou seženete v každém obchodě s chovatelskými potřebami. „Aby byla voda pro psa atraktivnější, můžete mu do ní nalít trochu vývaru,” radí Zuzana Daušová. „Zabijete dvě mouchy jednou ranou - pes bude mít větší chuť se napít a zároveň doplní potřebné minerály.”

2. Letní jídelníček
Pokud je pejsek v dobré kondici a má dost pohybu, není třeba jeho zaběhnutý způsob stravy měnit. Jen v případě velkého vedra posuňte dobu krmení na hodinu, kdy venkovní teplota klesne. Trávicí procesy zahřívají organismus a v horku tak vzniká zbytečná zátěž na oběhový systém.

3. Ochrana tlapek před spálením 
Tvrdé povrchy jako beton či asfalt se na slunci rozehřívají na velmi vysoké teploty. Pro psí tlapky to znamená nebezpečí spálení. Pokud můžete, choďte se psem na procházky v chladnějších částech dne, tedy ráno a večer, a držte se spíše v přírodním prostředí, kde může pes běhat po hlíně či trávě. Pokud vyrážíte do města se psem, který není na tvrdé povrchy zvyklý - například stráví většinu života na zahradě - dávejte obzvlášť pozor. 
„V době největšího úpalu je vhodné se chůzi po rozpálených betonových chodnících spíše vyhnout,” radí Zuzana Daušová. „K popálení tlapek může dojít i během velmi krátké doby.  V případě nutnosti nazujte pejskovi speciální ochranné botičky.” 

4. Srst nestříhejte
Hustá psí srst v zimě zahřívá a v létě izoluje, poskytuje tedy ochranu proti přehřátí. „Majitelé psů se někdy mylně domnívají, že když psa na léto ostříhají, bude mu v horku lépe. Je to právě naopak a psovi mohou velmi ublížit,” upozorňuje Zuzana Daušová. „U krátkosrstých psů bez podsady, jako je například dobrman, je vhodné využívat chladící vestičky. A u psů zcela bezsrstých, například naháčů, by měl majitel natírat kůži krémem s vysokým ochranným faktorem.” 

5. Opatření proti klíšťatům
Klíšťata ohrožují nebezpečnými chorobami nejen lidi, ale i zvířata, psy nevyjímaje. Kromě lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy se pes může nakazit i babesiózou, ehrlichiózou nebo anaplazmózou. Ochrana je tedy na místě.  Poraďte se s veterinářem, která metoda bude pro vašeho psa nejvhodnější - jestli antiparazitní obojek, pipeta, sprej, tablety nebo šátek. Proti lymeské borelióze můžete nechat svého psa i očkovat. 
 
6. Bezpečná cesta autem
Vydáváte-li se na dlouhou cestu autem, záleží v první řadě na tom, jak moc je pes na cestování zvyklý. V každém případě potřebuje co nejčastější zastávky na pití, vyvenčení a krátké proběhnutí. Zajistěte mu v autě nejvyšší možné pohodlí, ať už v přepravním boxu, v zavazadlovém prostoru za mříží či na sedačce. V zavazadlovém prostoru může mít pes misku s vodou neustále k dispozici, existují i tzv. protivylévací nebo závěsné typy. V ostatních případech dávejte psovi pít aspoň každé dvě hodiny.  „Nikdy nenechávejte psa samotného v zaparkovaném zavřeném autě,” varuje Zuzana Daušová. „I když si jdete jen odskočit na benzínce, nikdy nevíte, co se přihodí. Z chvilky se stane hodina, a ta může mít pro psa tragické následky. Příliš nepomohou ani otevřená okénka.”
 
7. Hlídání v době dovolené
Nemůžete vzít svého psího kamaráda s sebou? Svěřte ho pouze člověku, kterému stoprocentně důvěřujete a který je schopný se o psa plnohodnotně postarat. Ideální samozřejmě je, když pes dotyčného zná. Pokud nemáte jinou možnost než psí hotel, zjistěte si předem reference, zajeďte se na místo podívat, promluvte si s majitelem a zajistěte si rezervaci s dostatečným předstihem. Osvědčené psí hotely mají často zaplněné letní termíny již od února. Pečovateli vždy dodejte všechny informace, ať už o povaze psa, jeho zdravotních potížích nebo problémovém chování, samozřejmostí je kontakt na veterinárního lékaře. Vyžádejte si také podávání zpráv o svém pejskovi, zasílání fotek nebo videozáznamů. Budete pak mnohem klidnější. Než psa svěříte náhradnímu pečovateli, ujistěte se, že váš čtyřnohý kamarád změnu zvládne. Dopředu si vyzkoušejte, jak bude snášet třeba hlídání přes noc u rodičů nebo kamarádů. Nadměrný stres, který byste nepřipravenému pejskovi svou nepřítomností způsobili, může vést i k odmítání potravy a dalším vážným následkům.

Zdroj: Helppes
Foto: Karl Byron, pexels.com