02.11.21 Život se psem

8 tipů, jak vybrat psa z útulku

Během pandemie si spousta lidí pořídila zvířecího mazlíčka. Nový domov našlo také mnoho pejsků z útulku. A to je skvělé, protože adopce nejenže zachraňuje psí životy, ale také přinese novému majiteli nesčetné výhody.  

„Bylo prokázáno, že společnost domácích zvířat snižuje stres a úzkost a pomáhá lidem se sociální izolací, takže není divu, že si tolik lidí během pandemie pořídilo psa,“ uvedla Julie Castleová z organizace na ochranu zvířat Best Friends Animal Society. A pokud potřebujete parťáka na procházky nebo turistiku, psi jsou fantastickými osobními trenéry. Navíc se dostanete na čerstvý vzduch. Adopce je také efektivní z hlediska nákladů, jak zdůraznila Julie Castleová: „Většina psů z útulku je za nízký poplatek veterinárně vyšetřena, očkována, očipována, někdy i kastrována, a připravena jít do nových domovů.“

Jak vybrat toho pravého?
Julie Castleová doporučuje prohlédnout si, kteří psi jsou útulcích k dispozici, přečíst si jejich profily a kontaktovat adopční tým ohledně dalších kroků. Neostýchejte se ptát. „Neexistuje hloupá otázka, když zvažujete, že se zavážete ke společnému životu s novým čtyřnohým členem rodiny.“

1. Berte do úvahy životní styl. Pokud je vaším vysněným dnem sledování televize a dáváte přednost klidným večerům doma na gauči, mohl by být ideálním parťákem starší pes nebo nějaké méně pohyblivé plemeno (například francouzský buldoček). Pokud jste sportovní typ, proč si nepořídit energického aktivního psa, který s vámi může absolvovat dlouhé túry? A vysoká energie nemusí být vždy spojována jen s mládím. I mnoho starších psů stále překypuje energií a jsou aktivní do vysokého věku (např. ohaři, border kolie). Vzhledem k tomu, že psi velkých plemen jsou v útulcích nejdéle, zvažte, zda si domů nepřivést velkého psa nebo fenku. Velká zahrada není nutně podmínkou. Záleží na plemenu, osrstění a temperamentu psa. Psi všech velikostí mohou dobře prospívat v bytě nebo uvnitř domu, pokud mají dostatek pohybu. 

2. Nechte tým útulku, aby si zahrál na dohazovače. Řekněte pracovníkům v útulku vše o tom, s kým žijete, včetně všech domácích zvířat a také o zvířatech, se kterými pravidelně přicházíte do styku (například o malých psech ve vašem bytovém komplexu, hospodářských zvířatech na statku apod.). To jim pomůže najít pro vás vhodného parťáka.

3. Kolik náklonnosti potřebujete? Chcete, aby vám pes stále projevoval fyzickou náklonnost? Budete zklamaní, když se s vámi adoptovaný pes nebude chtít mazlit celý den? To, jak moc (nebo jak málo) náklonnosti od svého zvířete požadujete, je důležitým faktorem při rozhodování, kterého psa si pořídit. 

4. Myslete na děti. Jestliže máte malé ratolesti, je důležité vybírat psa, který má dobrý vztah k dětem. Ptejte se pracovníků útulku na vztah vybraného psa k dětem. Je také dobré vzít s sebou děti na setkání se všemi potenciálními domácími mazlíčky, abyste mohli pozorovat, jak spolu komunikují.  

5. Mějte otevřenou mysl. Neupínejte se na věk, velikost nebo plemeno. Místo toho se zaměřte na psa, který nejlépe zapadne do vašeho životního stylu a ke kterému najdete nejbližší vztah.  

6. Buďte realističtí. Možná jste se zamilovali do velkého psa, který váží téměř stejně jako vy, nebo do štěněte, které bude vyžadovat více pozornosti, než mu můžete věnovat. Rozhodnutí neadoptovat psa, kterého jste si původně představovali, může být těžké, ale někdy je to nejlepší řešení pro vás oba. A pokud si myslíte, že váš život může být za pár let úplně jiný, možná bude lepší adoptovat starého psa, kterému poskytnete krásný podzim života. 

7. Ptejte se na povahu a problémové chování. Je v pořádku, pokud nechcete adoptovat psa s problémovým chováním, když víte, že si na jeho výchovu a výcvik netroufáte. Temperamentního mladého psa, který nezná základy ovladatelnosti, nezvládne každý. Vychovat psa stojí poměrně dost úsilí, času a trpělivosti. Někdy je stejně důležité vědět, co nechcete, jako vědět, co chcete. Hledejte tak dlouho, dokud nenajdete toho pravého psího kamaráda.

8. Zeptejte se na program dočasné péče. Dočasnou péče znamená, že si z útulku vezmete pejska k sobě domů pouze na určitou dobu. Pejskovi útulek hradí veterinární výdaje, krmivo, zařizuje nezbytně nutné věci, shání nové rodiny atd. A třeba vám pejsek tak přiroste k srdci, že se ho nebudete chtít vzdát Neexistuje lepší způsob, jak poznat psa, než se o něj starat ve svém domově.

Zdroj: Best Friends Animal Society
Foto: piqsels.com