Omlouváme se, ale z technických důvodu může dojít ke zpoždění odeslání objednávek o 1 den. Děkujeme za pochopení
26.09.13 Aktuality

Aktuálně: Protest proti zabíjení psů v Rumunsku

PRAHA – 27. září v 15 hodin se před Rumunským velvyslanectvím v Nerudově ulici uskuteční shromáždění na protest proti masovému vybíjení psů v Rumunsku.

Protestní akce je reakcí na vládou povolené vybíjení toulavých psů, které vygradovalo před dvěma týdny, kdy několik psů v Bukurešti údajně zabilo malého chlapce. Následně začali být psi ubíjeni k smrti, páleni zaživa, tráveni a některé obce dokonce vyplácely za zabité psy odměnu, což lidi v jejich barbarském chování jen popohnalo k vyšším výkonům. „Začali zabíjet i psy, kteří mají majitele. Jeden muž při obraně vlastního psa zemřel, jiní byli zmláceni. Média toto chování svým hysterickým neobjektivním chováním ještě podporují. Příčina smrti malého chlapce nebyla do dnešního dne uspokojivě vyšetřena, objevují se názory, podpořené záznamem z bezpečnostní kamery, které nasvědčují tomu, že příčinou smrti nebylo napadení psy, ale chlapec byl hladovými psy okousán až po své smrti.“ říkají organizátoři akce.

Organizace 4Pfoten, která se v řešení situace toulavých psů v Rumunsku již delší dobu angažuje, vidí řešení v hromadné kastraci a sterilizaci psů. „S kastrací jsme začali již před několik lety. Vykastrovali jsme jich 100000, jen v Bukurešti to bylo 10600. To však není dostačující, jde o dobrovolný soukromý projekt a potřebovali bychom součinnost vlády a možnost masové sterilizace,“ uvedl Gabriel Paun, vedoucí organizace.

Dne 25.září Ústavní soud v Bukurešti přijal zákon, který zabíjení psů zlegalizoval. Tento zákon je v rozporu s Evropskou úmluvou o ochraně zvířat v zájmovém chovu, kterou Rumunsko jako členský stát Evropské unie ratifikovalo.