22.04.07 Plemena

Americký staffordshirský teriér

Historie:

Kolem roku 1860 se do Ameriky dostali první psi typu „Bull and terrier“ a s nimi přisli do Ameriky i v Anglii velice populární psí zápasy. Vyskytovali se tu pit bull terriers, american bullterriers, staffordshire terriers a také yankee terriers. Psí zápasy si získaly i v Americe slušnou řádku příznivců a začali se chovat psi poněkud většího vzrůstu než v Anglii. Jeho předky jsou tedy buldoci a teriéři, z obou těchto plemen spojuje stofford to nejlepší – sílu a odvahu boldoka a ostrost teriéra.

Vzhled:

 Oproti ostatním teriérům vyniká americký staffordshire terrier výjmečně silnou kostrou, výrazným osvalením a velkým temperamentem. Je to elegantní živý hladkosrstý pes. Standard doslova říká:“ Americký stafordšírský teriér by měl působit svou velikostí jako velmi silný pes. Měl by to být důkladně stavěný, svalnatý, ale pohyblivý a přívětivý pes. Má mít zájem o všechno, co se děje v jeho blízkosti. Měl by být podsaditý a svalnatý, neměl by mít příliš dlouhé končetiny nebo slabou postavu. Odvahu má příslovečnou.“ Standard FCI doporučuje výšku v kohoutku psů 46 - 48 cm, u fen 43 - 46 cm. Srst je krátká, přilehlá, pevná, drsná na dotek a lesklá. Jakákoli barva, jedna či více barev. Přípustná je i skvrnitost, srst by však neměla být zcela bílá nebo bílá z více než 80%. Černo-tříslová či černo-játrová se nedoporučují.

Povaha a využití:

Oplývá velkou odvahou a vysokou inteligencí. Staford má vysoký práh citlivosti, stěží jej můžeme vyvést z klidu, a proto je dobrým společníkem člověka. I přes jeho předky a minulost je to vhodný pes do rodiny, skvěle vychází s dětmi o tom svědčí i jeho velká obliba nejenom v Americe, ale také u nás. Vztah k ostatním psům stejného pohlaví může být problematický, proto je konfliktům nutné především předcházet (vodítko, košík).

Péče:

Jeho správná výchova je hlavním klíčem ke skvělému společníkovi. Jeho majitel by měl být zkušenější kynolog. Péče o srst není nijak náročná, ale jednou za čas se i krátké srsti musí věnovat péče. Je možné jej chovat jak v kotci se zateplenou boudou, ale stálý kontakt s člověkem je pro něj nutný.

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Od Čertova kopečku