21.02.10 Plemena

Anatolský pastevecký pes

 

Historie

Anatolský pastevecký pes je doprovodný pes pastevců starodávného původu. Pochází zřejmě z velkých bojovných psů, kteří se vyskytovali v Mezopotámii. Plemeno se postupně svým vývojem přizpůsobovalo specifickým životním podmínkám, mezi které patřilo hlavně podnebí (horké a suché léto, mrazivé zimy) a kočovný styl života. Psi sloužili jako doprovod a ochrana stád přemísťujících se na velké vzdálenosti. Mezinárodní kynologická organizace (FCI) uvedla v roce 1989 pod vlastním patronátem v platnost standard č. 331 pod názvem anatolský pastevecký pes. První pes byl do České republiky dovezen v roce 1998. Štěňata byla u nás odchována poprvé v roce 2001.

 

Povaha a využití

Anatolský pastevecký pes je neochvějný a nebojácný pes bez agrese. Je přirozeně nezávislý, inteligentní a učenlivý. Je sebevědomý a odvážný, loajální a oddaný svému pánovi. V dospělosti je ostražitý vůči cizím. Má vrozený ochranářský instinkt. Dokáže bez jakéhokoliv výcviku bránit a ochraňovat své teritorium včetně lidských i zvířecích příslušníků své rodiny. Je nedůvěřivý vůči všemu novému ve svém teritoriu. Není to extrovertní jedinec, který se chce s každým kamarádit. I v dnešní době je toto plemeno využíváno především pracovně, ať už v domovském Turecku, kde chrání stáda ovcí a koz před vlky a zdivočelými psy, nebo v USA, Africe, Austrálii a západní Evropě, kde chrání farmáře a jejich rodiny před kojoty, medvědy a jinými predátory.

 

Vzhled

Je to mohutný, kompaktní, vysoký pastevecký pes. Tělo je silné, dobře osvalené, nikdy ne tučné. Musí být odolný a schopný vyvinout velkou rychlost. Má velkou, širokou lebku se silnou tlamou a černými pysky. Skus by měl být nůžkový. Oči má vzhledem k velikosti lebky poměrně malé, zlatavé až hnědé. Svalnaté tělo s krátkým hřbetem, klenutými žebry a vtaženým břichem je zakončené dlouhým, vysoko nasazeným ocasem. Hrudní i zadní končetiny jsou rovné a dobře osvalené. Srst má hustou, dvojitou. Je spíše krátká, drsná se silnou podsadou, v zimě je delší. Povolené jsou všechny barvy.

Velikost: psi 74 - 81 cm v kohoutku, feny 71 - 79 cm v kohoutku

Hmotnost: psi 50 - 65 kg, feny 40 - 55 kg

 

Péče

Srst anatolského pasteveckého psa se moc nešpiní, má samočistící schopnost. Kromě kartáčování v období línání nepotřebuje žádnou zvláštní péči. Musí mít však dost volného prostoru, není to pes do bytu. Vhodný je pro něj velký a dobře oplocený pozemek.

 

Foto: Miroslav Hudec

Chovatelská stanice Z Ranče Jihlava

www.anatolskypasteveckypes.websnadno.cz