27.11.11 Plemena

Anglický foxhound

Historie

Krátký přehled podle standardu: Anglický foxhound je již po dvě století chován ve vybraných krevních liniích; plemenná kniha byla publikovaná anglickou společností osob odpovědných za smečky foxhoundů a jejich záležitosti již před rokem 1800 (Masters of Foxhounds Association of England), pro každého majitele anglického foxhounda je proto snadné vyhledat rodokmen svého psa daleko do minulosti. Chov anglického foxhounda vždy byl a stále je v rukou majitelů foxhoundů, kteří pečlivě zaznamenávají své chovné postupy. Nedávno English Kennel Club zveřejnil prozatímní standard foxhounda. FCI uznala toto plemeno v roce 1964. Ve Velké Británii existuje přes 250 smeček foxhoundů.

 

Povaha a využití

Foxhaund je životaschopný a odolný, s vrozenou schopností lovit. Je přátelský a neútočný. Dobře se snáší s ostatními psy. Dokonce se říká, že snadněji přilne ke druhému psovi, než ke člověku, takže je dobré chovat ho v páru. Je velmi vnímavý a pozorný. Používá se jako smečkový pes pro štvanice na koni.

 

Vzhled

Jedná se o vyváženého a silného psa. Hlava je dobře vyvážená, mozkovna je plochá, středně široká, stop nevýrazný. Čenichová partie je dlouhá a čtvercová. Silné čelisti mají dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tzn., že horní řezáky těsně překrývají spodní, zuby jsou v čelistech zasazeny kolmo. Oči jsou středně velké, oříškové nebo hnědé. S živým výrazem. Uši mají dlouhé ušní boltce zavěšené, nesené těsně u hlavy, vysoko nasazené. Krk je dlouhý, mírně klenutý, dobře vyvinutý, ale bez hrubosti. Hřbet je široký a rovný. Ocas je vysoko nasazený. Nesený vesele, ale nikdy zatočený přes hřbet. Končetiny jsou silné. Srst je krátká a hustá. Odolná proti povětrnostním vlivům. Barva - všechny uznávané barvy a odznaky u honičů.

Výška v kohoutku asi 58-64 cm.

 

Péče

Vzhledem k tomu, že foxhound má velmi silně vyvinutý lovecký instinkt a je schopný svou kořist neúnavně pronásledovat, měl by přijít do rukou jen zkušeným chovatelům, kteří uplatní a usměrní jeho přirozené vlohy. Potřebuje mnoho pohybu. Péče o srst je nenáročná.

 

Zdroj: Standard FCI č. 159 / 3. 6. 2009 /GB, www.cmku.cz