01.05.07 Plemena

Anglický mastif

Historie:

Mastif je bezpochyby tradiční anglickou rasou. Jeho původ je však nejasný a o jeho existenci existuje celá řada různých teorií. Jedna tvrdí, že mastif pravděpodobně přišel z Asie přes Středozemní moře s obchodníky přes Ural a severní Evropu. Další teorie je, že se jedná o starou anglickou rasu, která se ve své prapůvodní podobě velmi podobala velkému buldoku, na jehož původ neexistuje jednotný názor.Ve Velké Británii žil mastif již před 2 000 lety a byl odtud vyvážen do Říma jako bojový a válečný pes. Jeho statečnost, odvaha a útočnost z něj učinila po celý středověk vysoce ceněného psa v boji proti buvolům, medvědům i lvům.

Vzhled:

Anglický mastif je veliký pes s těžkým, širokým tělem, které stojí na široce postavených svislých končetinách. Jeho svaly se zřetelně rýsují. Dorůstá výšky kolem 80 cm v kohoutku a váží 80 - 100 kilogramů. Má velkou hlavu, krátký čenich a visící uši. Mastif je pevně stavěný pes s krátkou, přiléhající srstí, která není příliš jemná na plecích, na hřbetě a na krku. Mastifova srst může být různě zbarvena. Může být meruňkově žlutohnědá, jelení červeň, stříbrohnědá nebo tmavě žíhaná. Tlama, uši a nos mají být v každém případě černé a oči černě lemované.

Povaha a využití:

Mastifa je dnes možno spatřit jen zřídka, protože patří mezi nejdražší psy na světě. Je to společenské plemeno s výbornými hlídacími schopnostmi. Mastif je klidný, vyrovnaný pes, který je ke svým majitelům laskavý. Je však schopný svou rodinu ochránit. Hodí se i do městské zástavby. Pokud štěněti chybí socializace, může se změnit jeho dříve vyrovnaná povaha v plaché chování. Mastifové jsou od přírody spíše zdrženliví. Mastif je kombinací vznešenosti a odvahy.

Péče:

Vyžaduje starostlivé a láskyplné zacházení. Ke svému životu potřebuje hodně místa a dostatek kvalitního krmení. Péče o jeho zevnějšek není nikterak náročná a toto plemeno je vhodné do teplého i chladnějšího podnebí.

 

Text: Martina Exnerová

Foto: Chovatelská stanice Borgia Moravia, http://home.tiscali.cz/borgiamoravia/pk/