29.01.11 Aktuality

Anketa Statečné psí srdce začíná

Nominujte do konce února největší psí činy roku 2010!

 

Ty události se odehrávají každý den. Každý den se totiž lidé dostávají do ohrožení života a je potřeba jim pomoci. A nepomáhají jenom lidé, jsou zde i čtyřnozí přátelé… Někteří proto, aby mohli být v pravém okamžiku tam, kde je třeba cvičí a trénují celé týdny, měsíce a roky. Jiní se k záchraně lidského života „nachomýtnou“ náhodou, jakoby hrou osudu. Ale všichni ti, kteří pomohli, si zasluhují naše ocenění. Proto vznikla anketa Statečné psí srdce.

Statečné psí srdce, jako partnerská akce Zlatého záchranářského kříže, je jedinečné ocenění tohoto druhu v České republice vůbec. Do projektu jsou zapojeni jak odborníci z různých bezpečnostních a záchranářských profesí, tak široká veřejnost. Záštitu nad akcí převzalo Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru a také Odbor služební kynologie a hipologie Ředitelství služby pořádkové police Policejního prezidia.
Partnerem ankety je záchranářský časopis Rescue Report, který již dvanáct let vyhlašuje Zlatý záchranářský kříž. Akci také podporují známé osobnosti společenského a kulturního života, například herci Martin Dejdar, Dana Batulková, Milena Steinmasslová, kreslíř Štěpán Mareš a mnozí další. Komerčním partnerem akce je farmaceutická společnost Bayer.

„Posláním ankety Statečné psí srdce je ocenění výjimečných psích činů vedoucích k záchraně lidského života, které se odehrály v roce 2010,“ vysvětluje Dušan Stuchlík, šéfredaktor pořadatelského časopisu Psí kusy. „Psi mohou být nominováni ve čtyřech kategoriích. První jsou činy a zásahy služebních a pracovních psů, působících v oblasti bezpečnosti. Další kategorií jsou záchranné činy psů – neprofesionálů. A jelikož nechceme zapomenout také na ty psy, kteří pomáhají chránit lidský život či zdraví každý den, tedy například hrdiny ze světa asistenčních či vodicích psů, mají i oni svoji kategorii. A poslední je pro psí hrdiny, kteří nejsou mezi námi, tedy kategorie „in memoriam,“ dodal Dušan Stuchlík.“ 

Nominace budou uzavřeny 28. února roku 2011. Vítězové budou vyhlášeni a jejich příběhy zveřejněny na přelomu března a dubna. Každá oceněná nominace bude pečlivě prověřena a ověřena redakcí časopisu Psí kusy. Vítězové jednotlivých kategorií budou zároveň zařazeni do užší nominace tradiční záchranářské ankety Zlatý záchranářský kříž. Ocenění vítězům Zlatého záchranářského kříže přitom již několik let tradičně předává prezident republiky Václav Klaus.

Nominace je možné odeslat prostřednictvím webové stránky www.statecnepsisrdce.cz