27.10.12 Aktuality

Asistenční pes Roky pomáhá

Zlatý retriever Roky se stal vysoce kvalifikovaným pomocníkem Tomáše – chlapce, který trpí autistickou poruchou. V rámci projektu Psí oči, který přispívá na financování asistenčních canisterapeutických psů, tak Česká pojišťovna a Nadace Leontinka podpořily výcvik dalšího psa, jenž se pro svého pána stává nejen přítelem, ale především důležitým terapeutem. Pes Roky navíc od České pojišťovny získal nadstandardní pojištění na úhradu nejen případných veterinárních výloh. 

Domovem dvouletého zlatého retrievera Rokyho se staly Karlovy Vary, kde také žije rodina Tomáše (9), který trpí Aspergerovým syndromem – poruchou autistického spektra. Pes prošel speciálním osmiměsíčním výcvikem, v jehož rámci získal dovednosti potřebné pro zvládání nejen asistenčních úkonů, ale také si osvojil ty canisterapeutické. „Roky dokáže Tomáše zklidnit v momentech, kdy se dostává do tzv. afektů. Pomáhá mu svojí trpělivostí, s níž si například nechá probírat srst. Terapeutické účinky má na Tomáše i to, že může poslouchat tlukot psího srdce,“ vysvětluje Romana, maminka malého Tomáše.

Jejich cesta za asistenčním canisterapeutickým psem trvala skoro dva roky, které znamenaly nejprve soukromé hledání nejvhodnější rasy, aby nakonec získali profesionálně vycvičeného retrievera. „První setkání Tomáše a Rokyho byla láska na první pohled, jejich vzájemné sympatie byly naprosto klíčové. Za první měsíce společného soužití jsme došli v naší rodině k jednoznačnému závěru: Roky funguje jako léky, které Tomáš musel dříve brát, ale bez vedlejších účinků,“ říká maminka a potvrzuje, že stav jejího syna se v obtížných momentech daří díky psímu pomocníkovi mnohem lépe zvládat. 

Projekt Psí oči má za cíl zajistit spolufinancování výcviku vodících a asistenčních psů pro děti a mládež se zrakovým, kombinovaným nebo jiným postižením. Zahájila jej v roce 2008 aukce zaměstnanců České pojišťovny, při které bylo za 150 tisíc korun vydraženo vybavení známých sportovců, mezi nimiž nechyběla například ani vlastnoručně podepsaná hokejka Jaromíra Jágra.
V letošním roce Česká pojišťovna podpořila společně s Nadací Leontinka v rámci projektu Psí oči výcvik osmi asistenčních canisterapeutických psů. Svým majitelům tak pomáhají v Karviné, Novém Strašecí, Teplicích, Stříbře nebo v Praze. Náklady na speciální výcvik každého ze psů - přizpůsobený na míru klienta - se přitom pohybují kolem 200 tisíc korun.