Pravděpodobně jste tyto pojmy už někdy slyšeli, ale možná netušíte, jaké jsou mezi těmito psími pomocníky rozdíly...
Takový pes pomáhá lidem s různým zrakovým postižením. Usnadňuje orientaci prostřednictvím vyhledávacích cviků a snižuje tak závislost nevidomého či slabozrakého člověka na jiné osobě. Vodící pes je spolehlivý a oddaný společník, který člověka nenechá na holičkách.
V čem může vodicí pes pomoci?
Usnadňuje orientaci pomocí vyhledávácích cviků. Dokáže nalézt přechod, odbočky vpravo i vlevo, schody, chodník, dveře, lavičku, pult v krámě, zastávku, místo k sezení v prostředcích veřejné dopravy, bankomat apod.
Vodící pes dokáže zajistit bezpečnost pomocí upozornění na možné nebezpečí. Označuje terénní nerovnosti, překážky vpravo i vlevo, překážky až do výše hlavy či překážky v pohybu.
Je schopný samostatné práce. Zvládne se samostatně orientovat v místech, kde to zná a samostatně vodit naučené pravidelné trasy do krámu, domů, do práce, k lékaři apod.
Je schopen vyvézt svého páníčka z nepřehledné situace jako je nárazová stavba, zaparkovaná auta apod.
Financování vodícího psa:
Asistenční vodící pes je zpravidla hrazen v plné výši příslušným sociálním odborem místního úřadu v místě bydliště klienta. Vodící pes je jediný speciálně vycvičený pes, který je tímto způsobem hrazený a majitel vodícího psa má též nárok na příspěvek na výživu svého vodícího psa ve výši 800 Kč.
Asistenční signální pes pro neslyšící je určen pro osoby s různým sluchovým postižením. Dokáže signalizovat zvuky v okolí a člověk s takovým postižením může získat větší jistoty v životě a při běžných denních činnostech. V domácím i venkovním prostředí pomáhá v mnoha případech tak, aby nebyl neslyšící člověk ohrožen a měl při svém pohybu dostatečnou podporu psího pomocníka.
V čem může signální pes pomoci?
Signalizuje osobu, která na vás volá jménem
Signalizuje zvonění telefonu, faxu či SMS
Signalizuje pláč dítěte
Signalizuje zvonící budík
Signalizuje tekoucí vodu v umyvadle či vaně
Signalizuje zvuky kuchyňských nástrojů jako je varná konvice, mikrovlnná trouba
Signalizuje alarmující zvuky jako sanitka, poplašné zařízení apod.
Asistenční signální pes pro osoby se záchvatovými onemocněními je určen pro osoby trpící záchvaty, jako je epileptický či narkoleptický záchvat, diabetický záchvat a jiné. Někteří psi jsou schopni vycítit záchvat ještě před tím, než nastane. Jedná se o vrozený instinkt, který nelze psa naučit, je však zcela zřejmé, že je přímo závislý na vzájemném vztahu mezi majitelem a psem. Lze však psa naučit, aby přivolal pomoc v případě, že se jeho majitel ocitne v potížích před záchvatem, při záchvatu i po něm. Signální pes může také pomoci člověku s podáním mobilního telefonu, deky, léků či speciálních pomůcek. V neposlední řadě mu může poskytnout oporu a pocit bezpečí. Přestože i v ČR několik takto vycvičených psů pracuje, je i ve světě tento psí šestý smysl ještě ve fázích výzkumu.
Financování signálního psa:
Asistenční signální pes je financován z dotačního a grantového řízení, ze sponzorských darů fyzických i právnických osob a z prostředků veřejné sbírky.
Asistenční canisterapeutický pes je určen především pro děti s tělesným, mentálním či kombinovaným postižením. Představuje pro ně komunikační most s okolím, také pomáhá jako motivační prvek při léčebných a rehabilitačních programech. Plní vlastnosti a dovednosti asistenčního psa, kdy pomáhá jak samotnému dítěti, tak osobě o něho pečující.
V čem pomůže canisterapeutický pes?
rozvíjí hrubou a jemnou motoriku dítěte
motivuje při sociálním nácviku a dovednostech
podněcuje verbální i neverbální komunikaci
rozvíjí orientaci v prostoru a čase
pomáhá při nácviku koncentrace a paměti
používán při rehabilitačních a léčebných programech
rozvíjí sociální cítění, poznávání a složku citovou
Financování canisterapeutického psa:
Asistenční canisterapeutický pes je financován z dotačního a grantového řízení, ze sponzorských darů fyzických i právnických osob a z prostředků veřejné sbírky.
Více na www.pestraspolecnost.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.