23.04.11 Plemena

Australská kelpie

Historie

Jak již sám název napovídá, domovinou kelpie je  Austrálie. Plemeno pravděpodobně pochází ze starých skotských kolií, které s sebou do Austrálie okolo roku 1870 přivezli přistěhovalci - konkrétně rodina Rutherfordova. Pro zvýšení odolnosti a výkonnosti se postupně křížili s místními ovčáckými psy (rovněž původem z Velké Británie). Údajně v  žilách kelpie koluje i krev divokého psa dingo. Díky svým výborným ovčáckým schopnostem si kelpie získala velkou oblibu mezi místními farmáři jako šikovný a neúnavný pastevecký pes.

V Čechách je stále plemenem málopočetným. Začala se zde chovat teprve před pár lety – konkrétně v roce 2003, kdy se v chovatelské stanici Xapatán narodil první vrh.

 

Vzhled

Celkový vzhled odpovídá mrštnému, aktivnímu středně velkému psovi vysokých kvalit, spojujícímu výbornou svalovou kondici s velkou pružností končetin a schopností neúnavně pracovat. Nesmí jevit žádné známky přílišné hubenosti. Hlava je v dobrém poměru k velikosti psa. Celkový tvar a obrysy vytvářejí liščí výraz, který je změkčen mandlovýma očima. Uši jsou vztyčené a stoupají k jemné špičce. K dosažení téměř neomezené vytrvalosti vyžadované od pracovního ovčáka v rozlehlých otevřených prostorách musí mít kelpie dokonale zdravou tělesnou stavbu i pohyb. Jakákoliv vada ve stavbě těla nebo v povaze, která neodpovídá pracovnímu psovi, musí být považována za neodpovídající typu. Srst je dvojitá, s krátkou hustou podsadou, dlouhá okolo 3 cm. Barva je černá, černá s pálením, červená, červená s pálením, plavá, čokoládová a kouřově modrá.

Výška v kohoutku:         psi: od 46 do 51 cm

feny: od 43 do 48 cm

Váží okolo 20 kg

 

Využití a povaha

Kelpie je velmi pozorný, horlivý a vysoce inteligentní pes s jemnou a učenlivou povahou a téměř nevyčerpatelnou energií, s velkou věrností a oddaností svěřeným úkolům. Má přirozený instinkt a přístup k práci s ovcemi, jak ve volné krajině, tak v ohradě. Kelpie velmi ráda pracuje a je velmi oddaná a věrná svému pánovi a jeho rodině. Plemeno je odolné a není zatíženo žádnými zdravotními problémy. Výborně se hodí ke všem kynologickým sportům – dogfrisbee, agility aj. Je velmi rychlá a obratná a sschopná všestranného výcviku. Pozitivní vlastností je, že se snaží svému pánovi zavděčit za každých okolností. Vyžaduje však hodně pozornosti. Dobře se snáší s ostatními domácími zvířaty.

 

Péče

Srst je na údržbu nenáročná, stačí ji vykartáčovat v době línání. Kelpie se hodí především do aktivní rodiny, protože potřebuje v dostatečné míře fyzicky i psychicky zaměstnat. Ke své spokojenosti vyžaduje značné množství pohybu.

 

Zdroj: F.C.I.-Standard č. 293 / 21.04.1997 / GB www.cmku.cz