29.05.22 Plemena

Australský honácký pes - cokoliv si vymyslíte, bude dělat s vámi a hlavně pro vás

Australský honácký pes je jedinečný nejen svým vzhledem, ale i povahou. O své zkušenosti se s námi podělila úspěšná chovatelka Eva Svárkovská z chovatelské stanice Cinderella's Ranch. 

Kdy jste začali s chovem australského honáckého psa? A proč jste se rozhodli právě pro toto plemeno?
S chovem australského honáckého psa začal můj manžel se svoji maminkou zhruba před 23 lety. V té době bylo toto plemeno v České republice prakticky neznámé. Manžel tehdy aktivně závodil na koni ve westernových disciplínách a jezdil po evropských závodech. A právě během jedné takové akce v Rakousku k němu během pauzy skočil do auta cizí pes a naprosto v klidu a bez studu mu snědl svačinu :-) A protože byl absolutně odzbrojující svým chováním i vzhledem, stal se tento okamžik osudovým. Nejenže dal jasný směr našemu chovu, ale ovlivnil i život celé naší rodiny. Tento rok v září budeme slavit 20 let od narození našeho prvního vrhu tohoto plemene.

Kolik máte psů?
V současné době s námi žije doma 10 psů - 7 australských honáckých psů, 2 australští ovčáci a jedna cardiganka.  

Prý jste v České republice jediná chovatelská stanice, která importuje psy také ze země původu. Je to tak?
Ano, pokud je nám známo, jsme zatím jedinou chovatelskou stanicí v ČR, které se podařilo importovat psa přímo ze země původu, tedy z Austrálie. Hero (Heelersridge Working Class Man) k nám přiletěl ve svých osmi měsících a stal se otcem mnoha úspěšných a známých psů. Dnes je mu úctyhodných 12 let a my jsme vděčni, že může být součástí naší rodiny. 

Co považujete za váš největší chovatelský úspěch?
Největším chovatelským úspěchem je pro nás každé štěně, které se dostane do dobré rodiny a dostane možnost prožít se svým páníčkem dobrý a šťastný život, stejně tak jako je pro nás největším úspěchem každý majitel našich odchovů, který získá ve svém honákovi to, co my v těch našich... Toho nejlepšího parťáka a přítele. To je asi i ten největší důvod proč to děláme. Víte, chov je hrozně emočně, časově i finančně náročný. Občas přijdou chvíle, kdy se ptáme, jaký to má vlastně smysl a máme chuť to vzdát. Pak ale vidíte to štěstí a radost, když si přijedou noví majitelé pro štěňátka, prožíváte s nimi všechny jejich úspěchy, radosti i bolesti. Zjistíte, že jste vlastně součástí něčeho dalšího, něčeho mnohem většího. Spoustě lidem umožníte mít opravdového přítele. A to má smysl. Dále si asi nejvíce ceníme právě toho, že se nám podařilo dovézt do Čech našeho Hera a pak také toho, že díky jeho synovi se Herova krev vrátila zpět do Austrálie a žijí tam dnes jeho vnuci. Za jeden z největších chovatelských úspěchů považuji také to, že velká část psů v Čechách i okolních státech má ve svých rodokmenech naše nejznámější psy a mnoho chovatelů se k těmto liniím opět vrací. Je to pro nás čest a doufáme, že to značí, že děláme svoji "práci" dobře. Máme také ve své historii mnoho úspěšných mezinárodních šampionů krásy, světovou vítězku, jediného honáckého psa, který měl nejvyšší zkoušky na vyhledávání drog, a mnoho dalších... Každý ze psů, který se u nás narodil nebo byl alespoň malou chvíli součástí našich životů, byl pro nás velmi důležitý a ovlivnil nás i naši chovatelskou stanici. A já bych hrozně nerada na někoho zapomněla. Všichni se nějakou částí podíleli na našem úspěchu a patří jim náš dík. 

Jaký je australský honácký pes?
V první řadě je to obrovská osobnost. Je to velmi inteligentní plemeno, které dokáže samo přemýšlet a pokud s ním neudržíte krok, začne si řešit věci po svém. Hlavně díky tomu určitě nepatří mezi nejjednodušší plemena, ale o to cennější je partnerství s takovým psem. Psi jsou ale velmi loajální a pro svého pána udělají cokoliv. Dokážou s vámi spát v posteli nebo lenošit na gauči, stejně jako dřít u dobytka, chodit na túry, sportovat. Cokoliv si vymyslíte, bude dělat honák s vámi a hlavně pro vás. Nejšťastnější bude když bude moci být pořád s vámi. Spousta majitelů honáků  řekne, že buď je můžete milovat, nebo nenávidět, nic mezi není. Nám jejich naturel absolutně vyhovuje. Jsou to věrní parťáci, kteří nemusí společnost cizích lidí, ale přesto nejsou agresivní. Jsou to iteligentní psi, se kterými se musíte domlouvat, ne "stroje na povely". Jak říkají Australané: "If It is not australian cattle dog, then it is just a dog..." (Když to není australský honácky pes, je to jen pes...) 

Pro koho se hodí?
Tohle plemeno je tak flexibilní, přizpůsobivé, inteligentní a zároveň jiné, že neexistuje jednoznačná odpověď. Většinou to řešíme individuálně s každým zájemcem o štěňátko podle jeho životního stylu a představ o psovi. V soužití s tímto plemenem bude mít vždycky obrovskou výhodu aktivní člověk. Na druhou stranu, když se s ním nedokáže sžít a domluvit, bude mu samotná aktivita k ničemu.  

Je péče náročná?
V péči o srst je honák absolutně nenáročný. Patří mezi tzv. "samočistící" plemena. To zjednodušeně znamená, že když se někde zabahní, v momentě, kdy bláto zaschne, samo z jeho srsti opadá. Nevyžaduje ani žádnou údržbu, jako je stříhání nebo trimování před výstavami. Jinak je honák skromný pes. Potřebuje hlavně svého pána a zaměstnat hlavu, nic víc nic míň. 

Důležitou součástí péče o psa je také výživa. Čím psy krmíte?
Naše smečka je krmená granulemi. Zkoušeli jsme i dnes tak moderní BARF, ale po počátečním nadšení jsme od tohoto způsobu stravování upustili. Nejspíše se nám nepodařilo správně vyvážit vše, co psi potřebují, a kondice a kvalita srsti šli pomalu dolů. Od té doby jsme zkoušeli několik značek a zakotvili jsme u granulí značky Ibero.  

Jak jste s krmivem Ibero spokojeni?
Velice. Bereme tři různé druhy granulí od této značky, podle stáří a fyzické zátěže psa, a jsme naprosto spokojeni jak s kvalitou srsti, tak s energií a chutí do života, kterou psi mají. Dokonce se nám i lépe daří držet váha u kastrovaných jedinců. A chutnají i mlsné cardiganí babičce, která nad mnoha jinými ohrnuje nos. Můžu tyto granule všem s čistým svědomím doporučit. Ibero má pro nás jednu jedinou nevýhodu. Nemají řadu krmiv pro nejmenší štěňátka a březí feny. Ale tak třeba se také dočkáme :-) 

Slyšela jsem, že plánujete na září speciální výstavu. Na co se mohou příznivci plemene těšit?
Ano, 18. září plánujeme uspořádat speciální den pro australské honácké psy. Příznivci se mohou těšit na speciální výstavu pouze pro toto plemeno, kterou nám přijede posuzovat zkušená chovatelka z Německa. Diváci si také budou moc zvolit nejsympatičtějšího psa výstavy, pro účastníky výstavy chystáme mnoho krásných cen, včetně losování o víkendový pobyt na ranči Violet, kde se náš den bude konat a také na ukázky prací s tímto plemenem. Připravena je ukázka z klasické kynologie, záchranařiny, přivítáme asistenčního psa i mistra psích triků ze Slovenska. Nebude chybět ani ukázka pasení ovcí a pokud se vše podaří zorganizovat tak, jak bychom rádi, budou si moc majitelé honáků vyzkoušet i instinkt pasení u svého psa. 

Foto: CHS Cinderella's Ranch (na první fotce pes Hero, na druhé fotce fena Api)

Více na www.cinderellasranch.cz