29.9. probíhá dovolená. Všechny objednávky z této doby budou odeslány postupně od pondělí 2.10.2023. Děkujeme za pochopení
10.08.09 Plemena

Australský ovčák

Historie

Dle jména by si každý pomyslel, že toto plemeno pochází z Austrálie, ovšem domovem tohoto zvířete jsou Spojené Státy Americké. Ačkoliv na původ tohoto plemene existuje mnoho teorií, pravděpodobné kořeny sahají do Baskicka, do Pyrenejského pohoří nacházejícího se mezi Španělskem a Francií. Název „australský” byl mylně spojen s Basky, kteří se svými ovcemi cestovali do Austrálie a později dorazili koncem 18. a počátkem 19. století do USA. S sebou měli „malé modré psy s krátkým ocasem”. Na západě Spojených Států znamenal pro pasení australský ovčák to samé, co ve Skotsku border kolie. Na vzniku „australáka” se pravděpodobně podílelo více plemen, ovčáci psy křížili dle potřebných vlasností. Popularita tohoto plemene narostla po 2. světové válce, kdy se rozmohlo westernové ježdění. Australák se dostal na oči díky rodeu a dalším koňským soutěžím, objevil se v televizi a ve filmu. Pro svoji trénovatelnost a všestrannost se stal nezbytnou součástí rančerů. Ti jej samozřejmě dále šlechtili, posilovali ovčácké instinkty, přizpůsobivost, s důrazem na inteligenci a samozřejmě nádherný a poutavý vzhled. V roce 1957 byla založena organizace ASCA (Australian Shepherd Club of America), která vytvořila programy týkající se zdraví psů, pasení, obedience, agility, práce s mláděží. V roce 1991 bylo plemeno zaregistrováno v AKC (American Kennel Club), kde jako u jiných plemen byl vytvořen standard. 24. 7. 1996 byl standard převzat z partnerské AKC a australský ovčák uznán jako prozatimní plemeno FCI a 21. 5. 2007 byl uznán právoplatně, s číslem standardu 342.

 

Vzhled

Australák je pes střední velikosti, kvadratického rámce. Jeho pohyb je ladný, srst střední délky, může být lehce vlnitá. Chlupy jsou krátké na hlavě, uších a pod hlezny. Zajímavostí jsou 4 barevné variety, ve kterých se australský ovčák nachází. Je to černá, červená (pes není samozřejmě rudě zbarvený, ale játrově hnědý), blue merle a red merle, s bílými znaky a pálením či bez. Blue merle a černí psi mají černě pigmentovaný nos, pysky a okraje víček. Červení a red merle psi mají vše zbarvené do hněda. U merle zbarvení jsou tolerovány růžové flíčky na nose, ovšem nesmí přesáhnout 25% plochy nosu u zvířete staršího 1 roku. Také je důležité množství, velikost a umístění bílých znaků. Australák se může narodit s dlouhým, či přirozeně krátkým ocasem, který by neměl přesahovat 10 cm. Ocas se může kupírovat. Výška v kohoutku: U psů (samců) je preferovaná výška v kohoutku 51-58 cm, u fen 46-53 cm (18-21 palců).

 

Povaha a využití

Australský ovčák je inteligentní, veselý pes, věrný svému pánovi. Je rád v kontaktu se svoji lidskou smečkou, ale k cizím lidem projevuje prvotně jistou rezervovanost. Hlídací instinkty mu jsou vlastní. Nicméně je to pes aktivní a ke svému životu potřebuje nějakou činnost, a to nejen fyzickou, ale také psychickou. Nemusí to být jen práce s dobytkem či ovcemi, v současnosti je možné s tímto psem dělat jakýkoliv sport, od agility, přes dogtrekking, coursing, flyball, dogfrisbee, dogdancing přes klasickou poslušnost. Díky své učenlivosti je radost s ním pracovat.

 

Péče

Srst potřebuje pravidelnou péči, ale nijak náročnou. Občas se některým psům zacuchávají chlupy za ušima. Hustota kožichu se liší podle toho, zda máte psa v bytě či venku a samozřejmě je třeba počítat s tím, že občas naleznete v domácnosti chlupy i tam, kde byste to nečekali.

 

 

Text: Kristýna Červenková,

CHS Sluneční listosvit,

www.slunecnilistosvit.cz

Foto: Ivana Šarochová, Karin Hermans, Stanislav Novák