24.10.07 Plemena

Australský silky teriér

Historie

 

Historie tohoto plemene sahá do 19. století. Jedné se tedy poměrně mladé plemeno pocházející z Austrálie. Na vyšlechtění tohoto plemene se v minulosti podílela následující plemena: anglický teriér, yorkshire terrier a sky terrier. Tato plemena byla v Austrálii v 19 století zkřížena s dandi-dinmont terrierem. Jeho tehdejším úkolem nebyl  lov škodné, tak jak to bylo u jeho předchůdců a předků ale jeho funkce byla pouze společenská. U nás patří australský silky terrier k běžným společenským plemenům, avšak obecně se jedná o málopočetné plemeno. Jeho zařazení FCI je III. Skupina – toy teriéři.

 

 

 Využití a povaha

 

Je to veselý milý přátelský pejsek s vysokou dávkou energie a radosti do života. Je ideálním rodinným psem, který výborně snáší děti a je jim skvělým kamarádem. Je učenlivý poslušný a snadno ovladatelný. Jeho využití je ryze společenské, často jej můžeme vídat v České republice také na výstavách. Své teriérské předky svou povahou nezapře.

 

 

Vzhled

 

Australský silky terrier, nebo jenom silky, je vzhledem podobný svému předkovi jorkšírskému teriérovi. Srst je dlouhá a jak říká název plemene silky – hedvábná.  Srst je na omak velmi příjemná, je lesklá a jemná dosahující délky 13 – 15 cm. Barva je nejčastěji modravá. Ačkoli je jeho využití společenské, standard plemene pamatuje na jeho lovecký původ. Jeho výška, 23 cm, je dostatečná k tomu aby se mohl postavit drobným hlodavcům. Váha se pohybuje v rozmezí od 3,5 kg do 4,5kg

 

Péče

 

Silky teriér vyžaduje pravidelné kartáčování srsti. Nejlépe kartáčem z kuličkami na hrotech. Pokud se chystáte na výstavu, měl by mít Váš silky patřičný sestřih. Pro udržení dobré kondice a hedvábnost srsti je dobré používat speciální psí kosmetiku na srst a šampony. Velkou výhodou silky teriéra je jeho nelínající srst. Je to ideální pes do bytu, v žádném případě nepatří v zimě do kotce, kde by hrozilo nachlazení.

 

 

Text:  Eva Černohubová

 

Foto: Chovatelská stanice De Alphaville Bohemia

Na fotografiích jsou australští silky teriéři Eymy a Fancy.