03.04.11 Plemena

Azavak

Historie

Azavak je přírodní plemeno staré několik tisíc let. Jedná se o afrického chrta afroasijského typu, který se objevil v Evropě kolem roku 1970. Pochází z pánve střední Nigérie, mimo jiné z údolí Azawakh. Po staletí doprovází nomády jižní Sahary. Se svým pánem spal ve stanu a nomádi v něm vidí zvíře přepychu. Azavažský chrt je nepochybně spřízněn s chrtem sloughi ve smyslu skupinového příbuzenství (jedno plemeno nevzniklo z druhého), obě plemena měla společné předky – chrty orientálního původu. Plemena se odlišují především tělesným formátem – u sloughi je čtvercovitý, u azavaka je kratší než čtverec (obdélník postavený na kratší stranu). Odlišná je i stavba čenichové části hlavy, velikost ušního boltce, linie hřbetu, stavba zádě atd. Povahou i stavbou těla se jedná o loveckého psa na rychlou zvěř (např. gazely) a společníka člověka. Plemeno zastřešila Francie v roce 1981.

 

Využití a povaha

Je to hrdý, svérázný pes, čilý a ostražitý. Jedná se o přírodní plemeno – živé a pozorné, proto je nutné k němu i správně přistupovat. Může působit až roztěkaně - neustále totiž pozoruje své okolí, aby mu nic neuniklo. Je vysoce inteligentní, má výbornou paměť a schopnost samostatně řešit různé situace. Je celkově opatrný ke všemu novému. Úzký vztah k pánovi a k jeho rodině je mu vlastní (velmi špatně snáší změnu pána). Je mazlivý a hravý, miluje děti. Má potřebu být neustále se svými lidmi, zachovává si však odstup vůči cizím - je rezervovaný, někdy dokonce nepřístupný, ale k lidem, které je k sobě ochoten připustit, umí být něžný a láskyplný.

Ve své domovině se využíval k lovu na dohled, proto je mu vrozené pronásledování všeho, co se hýbe. Vrozený pud pronásledování kořisti si může vybít na dostihové dráze (klasické dostihy či coursing). Nomádi v něm kromě lovu vidí i zvíře, kterým se mohou pyšnit, i společníka.

 

Vzhled

Je to vysokonohý elegantní pes. Kostra a svalovina se výrazně rýsují pod suchou kůží. Působí celkovým dojmem vysoké ušlechtilosti, lehkosti a pružnosti. Jeho tělo lze popsat jako na výšku postavený obdélník. (Délka těla/výška v kohoutku = 9:10 u fen může být tento poměr lehce překročen). Srst je krátká a jemná. (Barva - písková, strakatost se omezuje na končetiny. Všechny barevné odstíny od světle pískové do tmavě červené jsou přípustné.)

Výška v kohoutku:         Psi: mezi 64 a 74 cm

                                   Feny: mezi 60 a 70 cm

Hmotnost: Psi: přibližně 20 až 25 kg

              Feny: přibližně 15 až 20 kg

 

Péče

Péče o srst je minimální, stačí ji v době línání otřít vlhkým hadříkem. Miluje sluníčko, ale moc nemusí vodu. Důležité je věnovat se jeho výchově a socializaci. Cvičit azavaka je možné pouze pomocí pozitivní motivace (zábavné cvičení spojené s hrou a odměnami), nátlakové metody na něj nezabírají (spíše naopak). Vyhněte se drilu a neustálému opakování cviků, tím byste psa akorát znechutili. Musí být ubytován výhradně v bytě – jeho srst nemá podsadu, v zimě proto uvítá funkční obleček. Nutně také vyžaduje přítomnost svého pána.

 

Zdroj: FCI-Standard č. 307 / 03. 06. 1998 / GB www.cmku.cz