Proč se psi bojí ohňostroje?
Strach z petard a rachejtlí je jedním z nejčastějších psích strachů. Není divu: Psi mají mnohem jemnější sluch než my a intenzivně slyší i takové zvuky, které my ani nejsme schopni vnímat. Navíc si psi nedokážou tyto zvuky vysvětlit a přiřadit je ke konkrétnímu původci. Nepříjemné svištění a práskání ve tmě, spousta barevných efektů a k tomu povyk davu lidí vyvolají u většiny psů určité znepokojení. Jde-li o nervově vyrovnaného a správně socializovaného jedince, během ohňostroje jsou s ním jeho lidé doma a nic zlého se nestane, zpravidla na něm silvestrovské oslavy nenechají žádné následky. Ovšem stačí málo, aby vznikl obrovský a těžko zvladatelný strach.
Někteří labilnější psi se bojí třaskavých zvuků již od štěněcího věku, jiní začnou mít strach v pubertě nebo na sklonku stáří. Psi, kteří prožili v souvislosti s ohňostrojem nějakou nepříjemnost (byli sami doma, příliš se vylekali, zaběhli se apod.), si mohou vytvořit fobii na všechny ostré zvuky, ale i na všechny situace, které jim jen zdánlivě připomínají prožitou hrůzu (tma, zima, sníh, hvězdná obloha). Takoví psi se pak celou zimu bojí vystrčit nos na ulici a venčení je utrpením jak pro ně, tak pro páníčky.
Metody odstraňování strachu
Nejvíce se v boji se strachem osvědčila kombinace dvou metod: systematické desenzitizace a kontrapodmiňování.
Při desenzitizaci se pes vystavuje strachovému podnětu jen v takové míře, aby podnět zaregistroval, ale nebál se. Pak se systematicky zátěž zvyšuje, ale stále jen tak, aby pes nebyl vystrašený, naopak, aby dospěl ke stavu uvolnění. V případě ohňostroje lze tento postup praktikovat s pomocí speciální CD nahrávky. Hlasitost a rychlost postupu se dá přizpůsobit individuální toleranci každého psa. Pak už záleží jen na trpělivosti a důslednosti majitele, kdy se obávané zvuky stanou běžnou a bezvýznamnou zvukovou kulisou všedního dne.
Kontrapodmiňování znamená vytvoření nového pocitu při poslechu zvuků ohňostroje. Dosud měl pes pocit strachu a ohrožení, kdykoli zaslechl zvuk petardy. Když se tyto zvuky začnou pravidelně a stále spojovat s něčím příjemným (krmením, hrou), pocit děsu vystřídá pocit radosti. Také tuto metodu lze velice dobře procvičovat s pomocí CD nahrávky.
Kdy začít?
Během celého nácviku by pes neměl přijít do styku s ohňostrojem a zvuky střelby v plné síle. To by mohlo vrátit veškerou snahu zase na začátek. A protože celý postup trvá mnoho týdnů i měsíců, bylo by nejlepší začít s terapií hned po silvestru. To však bývají psi ještě příliš vyděšení a spousta okolností jim stále připomíná ten děsivý zážitek (vánoční stromek v obýváku, venku tma a zima). Proto se přikláním spíše k jarnímu období. Jen pozor na různé oslavy a výročí doprovázené ohňostrojem! Před těmi byste měli psa uchránit nejlépe tím, že s ním odjedete včas pryč.
Práce s CD
Akustická pomůcka s nahrávkou ohňostrojových zvukových efektů má tři různé úrovně:
1. Občasné prásknutí petardy
2. Petardy a rachejtle před půlnocí
3. Silvestrovská půlnoc
Začíná se vždy na první úrovni.
Tréninkový postup se skládá ze tří etap: desenzitizace (pomalé přivykání na strachový podnět), kontrapodmiňování (vytváření nové odpovědi na původně strachový podnět) a střídání podmínek a prostředí tréninku.
Další možnosti využití CD
Tato akustická pomůcka se dá velice dobře využít i k prevenci strachu z ohňostroje. Pokud se přehrávání CD (zpočátku na nejnižším stupni hlasitosti s velmi pomalým zesilováním) stane běžnou denní rutinou tam, kde je čerstvý vrh štěňat, je velmi pravděpodobné, že se tyto zvuky stanou pro mladé psíky zcela normální kulisou, podobně jako např. zvuky kuchyňských spotřebičů. Předpokladem takovéhoto využití však je naprostý klid feny při přehrávání.
Podobně se dá s nahrávkou pracovat i po přivezení nového štěněte domů nebo při kurzech ve štěněcích školičkách. Jen je třeba vždy dodržet velmi pomalý postup od nejtišších a nejméně iritujících zvuků k hlasitějším a dráždivějším a žádný z přítomných pejsků nesmí projevit nervozitu či strach.
Ukázka z knihy Babo, raď! Když pes šílí z ohňostroje
Autorkou je MVDr. Hana Žertová (poradce v oblasti zvířecí psychologie). Součástí je i tréninkové CD.
Strachem ze střelby, třaskavých zvuků petard a ze svištění a práskání ohňostroje trpí mnoho psů. S pomocí tréninkového CD a podrobného návodu lze i na tento strach vyzrát. S tréninkem je dobré začít v době, kdy je od ohňostrojů klid – tedy na jaře a v létě.
Více o autorce: www.hanazertova.cz
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.