24.10.07 Plemena

Bassethound

Historie

Bassethound, neboli zkráceně jen basset, se řadí mezi lovecká plemena, VI. Skupiny FCI – honiče a barváře. Původem pochází z Anglie, avšak pokud hledáme skutečný prapůvod tohoto plemene, historie nás zavede až do Francie do 16. století k artézsko-normandskému basetovi, který je k vidění dodnes. Toto plemeno se v Anglii uchytilo a díky anglickým chovatelům bylo zkříženo s bloodhoundem. Výsledkem je nízkonohý statný honič s dostatkem volné kůže. Postupem času dochází ke zmohutňování a stále většímu šlechtění za účelem získání dostatečného množství volné kůže. Dnešní standard byl uznán roku 1998, avšak plemeno bylo FCI uznáno již dávno před tím.

 

Vzhled

 

Jedná se o mohutné nízkonohé plemeno dosahují v kohoutku výšky do 40 cm. Váha se pohybuje od 25 - 35 kg, avšak standard hmotnost neuvádí. Bassethound každého zaujme svým dlouhým tělem. Ucho je dlouhé dosahující ke špičce nosu. Ucho je jemné a na omak velmi příjemné. Srst je krátká, vyskytují se v mnoha barevných variantách – nejčastěji trikolor a v poslední době i bikolor (bílo žluté zbarvení).

 

Využití a povaha

 

Bassethound je povahou přítulný milý kamarádský pes. Není příliš vhodný pro výcvik, jelikož povahou je tvrdohlavý avšak vycvičit jej není nemožné. Dnes už jen zřídka uvidíme basseta v lovecké praxi, výjimku tvoří Francie, kde jsou stále k vidění pracovní smečky bassethoundů, které se ovšem typově liší od bassetů, které známe my. Dnešní úlohou bassethounda je hlavně úloha společenská, kterou plní na jedničku. Povahou je klidný tichý a přátelský. Jeho lovecký původ můžeme stále ještě sledovat na vycházkách, kde jeví velký zájem o zvířecí pachy. Jméno bassethound vyplynulo z jeho hlubokého hlasu – bass.

 

Péče

V období růstu je pro bassethounda nezbytné kvalitní krmení. Nejlépe granulované, kde jsou všechny složky výživy zastoupeny ve správném poměru. Avšak zároveň velký pozor na překrmování. Bassethound má velký apetit a může se tedy lehce stát, že se objeví nějaké to kilo navíc. Srst nevyžaduje žádnou speciální péči, stačí ji jednou za 14 dní pročesat. V době línání, na jaře, je nutné častější vyčesávání podsady. Bassethound miluje procházky, avšak není dobré jej přetěžovat.

 

 

Text: Eva Černohubová

 

Na fotografiích jsou bassetové Velvet a Victoria

Chovatelská stanice bassethoundů Bohemia Horrido

www.bohemia-horrido.com