Že jsou psi dobří hledači je všem jasné. Věděli jste ale, že dokážou detekovat i kůrovce, čímž pomohou se záchranou lesů? Přesně k takovému hledání trénuje svou fenku ambasadorka značky Fitmin a mistryně světa 2019 v soutěži belgických ovčáků, Nicole Vošvrdová.
Kůrovci jsou škůdci žijící pod kůrou stromů. Brouk, kterého zvládnou detekovat psi, se nazývá lýkožrout smrkový. „Tento drobný brouček, bývá v malém množství velice užitečný, protože napadá staré oslabené stromy, čímž pomáhá celé ekologii lesa,“ říká Nicole Vošvrdová a pokračuje: „Jelikož se ale mění podmínky životního prostředí, došlo k jeho přemnožení a kůrovci tak našim lesům škodí.“
Co dokáže kůrovec…
Napadený strom je velice obtížné rozpoznat. Většinou se na spoušť způsobenou kůrovci přijde až pozdě, když jsou poškození rozsáhlejší. V případě napadení kůrovcem začne strom vypouštět smůlu, chřadne a opadavá mu jehličí i kůra. V současné době je nejrozšířenější metoda vyhledávání takto postižených stromů pouze očima lesníka, který většinou poškození pozná až v pozdní fázi. „Pomocí psů a jejich čichu se však dají ohrožené stromy odhalit velice brzy. Třeba už po prvním náletu kůrovců, čímž je strom včas zachráněn a v lese se nevytvoří velké ohnisko,“ dodává Nicole.
Výcvik hledače
Čich můžete začít s vaším pejskem trénovat brzy. Prakticky už od štěněte. „My jsme začaly cvičit, když mojí fence BB bylo 10 měsíců. Samozřejmě jsem ji hned nezačala trénovat na hledání kůrovce, ale začali jsme klasickým noseworkem,“ radí Nicole a pokračuje: „Začít můžete například hledáním pomeranče nebo skořice. Pes si tak procvičí čich a naučí se pracovat s čumákem. Po nějaké době můžete pokračovat s tréninkem na reálných stromech v lese. S výcvikem na hledání kůrovce ale nikam spěchat nemusíte. Vycvičit se dá i dospělý pes, u které se lépe rozezná, zda má na hledání kůrovce předpoklady a dobrou fyzickou kondici. V závislosti na plemenu může výcvik psa trvat třeba půl roku nebo i šest let.“
Jak přesně kůrovce pes odhalí?
Hledači jsou cvičení na feromonové složky, kterými se kůrovci dorozumívají. Psi se naučí rozpoznat 4 základní feromony, které kůrovci vypouštějí v různých fázích vývoje. „V praxi to vypadá tak, že pes běhá volně po lese a když něco ucítí, jde dohledat zdroj pachu. Po tom, co je napadený strom lokalizovaný, ho pes označí. Každý pes značí jinak, ale zrovna BB běží k napadenému stromu a buď se k němu tulí nebo u něj jenom stojí a kouká,“ říká Nicole. V dobrých podmínkách dokáže hledač vycítit kůrovce až na 100 metrů.
Jak na trénink?
Trénink se dá rozdělit do dvou částí. První částí je klasický nosework, při kterém se pes učí pomocí pachu rozpoznat základní feromonové složky v různém prostředí, a to na menších plochách s menšími vzorky. „Čich a hledání se psem můžete cvičit doma, na zahradě nebo třeba i v kavárně. Cílem tréninku je, aby pes rozeznal konkrétní pachy,“ vysvětluje Nicole. Druhá část výcviku se týká už reálného vyhledávání v lese, kde pes naopak hledá na velkých plochách a s většími vzorky. K tréninku se využívají takzvané odparníky, což jsou plastové nebo papírové návnady na brouky, které se dávají do lapačů. Tyto lapače – plastové krabičky – se rozmisťují po lese a do nich se chytají brouci. Podle obsahu v lapačích lesníci poznají, jaká koncentrace kůrovců v lese je. Psi pak alespoň hodinu v kuse trénují hledáním těchto odparníků na velkých prostranstvích. Po tom, co pes strom označí, by určitě měla následovat odměna.
Řádná odměna
Každého psa je důležité za jeho výkon náležitě odměnit. „Já mám nejradši konzervy Fitmin For Life, protože si celou konzervu rozdělím do krabiček, které dám do batohu nebo kapsy a jdu s BB do lesa. Navíc je má moje fenka opravdu ráda,“ radí Nicole. Další praktickou odměnou pro psy při tréninku mohou být i masové pochoutky (například Fitmin Purity Snax).
Přihlášením souhlasíte se zpracováním osobních údajů.