22.04.07 Plemena

Bígl

Historie:

Plemeno je chováno již téměř 600 let v nezměněné podobě. Byl vyšlechtěn ve Velké Británii jako smečkový pes z dovezených francouzských plemen. Tyto smečky měly za úkol najít stopu a sledovat ji. Například královna Alžběta I (1533 – 1603) držela na svém dvoře smečku bíglů, z nichž někteří byli tak malí, že je bylo možno dát do kapsy, proto název „kapesní“ beagle. Toto miniaturní plemeno je však již vyhynulé. I přes to je stále nejmenší smečkový honič. Dnešní bígl je lovecké plemeno, které je používáno k nahánění a dohledávce díky své schopnosti sice pomalu ale zato neomylně a hlasitě vystopovat zvěř. Využití beagla při lovech je velmi rozmanité, například ve Skandinávii je možné jej shlédnout při lovu divokých prasat. V Kanadě se můžeme přesvědčit jak konkuruje dalším sportovním psům například v donášení zvěře. Nebylo tomu ale vždy tak, v minulosti byli tito honiči v majetku starších pánů, kteří nebyli vždy schopni následovat smečku. Stejně tak jako méně zámožných lidí, kteří si nemohli dovolit loveckého koně, ale následovali smečku pěšky.

Povaha a využití:

Dnes jsou lovecké smečky bíglů, v Anglii je jejich počet zhruba 90 a v Irsku 30, organizovány ve spolku „Association of  Masters of Harriers and Beagles“, ten pravidelně oraginizuje „beaglings“ – tyto lovy, na kterých účastníci nosí tradiční oblečení, jsou v Anglii velmi oblíbené. Psi na těchto honech by měli být stejně zbarvení a vůdce smečky s sebou nebere střelnou zbraň, zajíce musí usmrtit psi. Bígl je pes velmi přátelský. Díky tomu, že byl po několik staletí chován ve smečkách, vypěstoval si smysl pro hierarchii to je jeden z předpokladů pro osvojení si funkce rodinného psa. A tak se poslední době se můžeme shledat i s beaglem společníkem, dnes již plemeno plní převážně jen tuto funkci. Svého pána a svou rodinu má velmi rád. Beagle je velmi oblíbeným plemenem i ve výstavních kruzích. Není vhodným hlídačem.

Péče:

Je nenáročný jak na stravu tak i na péči, která je díky jeho krátké srsti minimální. Dožívá se většinou vysokého věku – kolem 15ti let. Může být chován jak v bytě, tak ve venkovním kotci. Pokud si chcete pořídit bígla jako domácího mazlíčka, mějte stále na paměti, že jde o plemeno lovecké a je nutné mu dopřát dostatek pohybu a důsledně jej vychovávat, už jenom kvůli tomu, aby na procházkách neutíkal za zvěří.

Vzhled:

Jeho kohoutková výška se bohybuje mezi 33 a 40 cm. Beagle má krátkou hustou srst. Povoleny jsou všechny barvy uznané pro honiče s výjimkou játrově hnědé. Nejčastěji vidíme trojbarevné nebo dvoubarevné beagly.

 

 

 

Text: Eva Černohubová

Foto: Chovatelská stanice Beagle Od dvou hříbků