24.09.08 Plemena

Bišonek

Historie
Původ plemene sahá hluboko do historie. Předchůdci dnešních bišonků se nazývali barbichoni a byli to malí psíci, kteří měli převážně bílou srst. Odborníci se domnívají, že nejčastěji a nejdříve se objevovali ve Středozemí. Existují zmínky, že barbichoni žili již před naším letopočtem v dobách královny Kleopatry a považují se za předchůdce řady společenských plemen - např. havanský psík, boloňský psík, lvíček, maltézský pinč atd. V době renesance se objevovali v Itálii, kde se stali miláčky šlechty. Velké popularitě se těšili zejména ve Francii. Bišonky si velmi oblíbil Jindřicha III. z dynastie Valois (1574-1589). Bišonci v té době byli velmi hýčkáni a kadeřeni, ale brzy přišel zlom v podobě francouzské revoluce. Klesla obliba bišonků a šlechtičtí psíci se octli na ulicích. Mnozí z těchto psíků se stali společníky potulných kejklířů, a tak mohli uplatnit svůj vrozený smysl pro komediantství. Počet jedinců tohoto plemene ale výrazně klesl a svého "znovuobjevení" se bišonci dočkali po první světové válce. Několik obdivovatelů bišonků z Francie a Belgie shromáždilo přeživší jedince a byl pro ně vypracován chovatelský program. Posléze byl vytvořen první standard plemene, který byl oficiálně přijat 15. března 1933.

Povaha a využití
Bišonek je veselý a hravý pes s čilou povahou. Jedná se o společenské plemeno, které potřebuje být v kontaktu se svou lidskou rodinou. Bišonek své páníčky velmi miluje a často na nich bývá přímo závislý. Pro svou lásku k lidem může být využíván v canisterapii. K ostatním zvířatům se chová tolerantně, nedělá mu žádné potíže žít s jinými psy nebo kočkami. Je to inteligentní a přizpůsobivý pes. Nerad se nudí, i přes svou malou velikost je aktivní společník. Můžeme ho učit různé veselé kousky nebo s ním třeba dělat agility.

Vzhled
Bišonek je malý, bílý pejsek, který svým vzhledem připomíná plyšovou hračku. Hlava je nesena vysoko a hrdě; tmavé oči mají silný výraz a jejich pohled je živý. Srst je jemná, hedvábná, tvarem chlupů připomínající vývrtku; velmi volná. Není hladká ani zapletená; dosahuje délky 7 až 10 cm. Zbarvení je čistě bílé. Kohoutková výška by neměla překročit 30 cm. Menší velikosti se dává přednost. Váha je do 5 kg.

Péče
Pravidelnou péči musíme věnovat zejména srsti. Pejska pravidelně pročesávejte minimálně jednou týdně. Pročesávejte důkladně až ke kůži, ale dbejte na to, aby to psa netahalo. Česání nesmí být pro psa bolestivé, aby se z každého česání nestal stresující zážitek, a proto na česání psa zvykejte již od štěněte. Srst bišonka je nutné pravidelně stříhat, existuje řada různých stylů. Pokud nemáte se stříháním zkušenosti, je lepší psíka svěřit do rukou odborníka. Bišonka pravidelně koupejte, aby si udržoval krásně bílou barvu.